Հայաստանում միջին ամսական աշխատավարձը 2013 թ. նոյեմբերին կազմել է 150 960 դրամ՝ 2012 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելանալով 6,1 տոկոսով: Ընդ որում նոյեմբերին՝ հոկտեմբերի համեմատ աշխատավարձի մակարդակը նվազել է 0,1 տոկոսով: Միաժամանակ 2013 թ հունվար-նոյեմբերին աշխատավարձը կազմել է 147 285 դրամ, ինչն ավելի է 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից 4,4 տոկոսով:
Ինչպես հայտնում է Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, պետական հաստատություններում միջին ամսական աշխատավարձը նոյեմբերին 2012 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 5,4 տոկոսով՝ կազմելով 120 889 դրամ, իսկ նոյեմբերին 2013 թ. հոկտեմբերի համեմատ աճը կազմել է 0,5: Միաժամանակ 2013 թ հունվար- նոյեմբերին ՝ 2012 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աշխատավարձի աճը կազմել է 3,1 տոկոս՝ 117 305 դրամ:
Ոչ պետական կազմակերպություններում միջին աշխատավարձի աճը 2013 թ. նոյեմբերին 2012 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ կազմել է 8,1 տոկոս, հասնելով 184 479 դրամի: Ըդն որում նոյեմբերին 2013 թվականի հոկտեմբերի համեմատ 1.5 տոկոս անկում է գրանցվել: Միաժամանակ 2013 թ հունվար- նոյեմբերին ՝ 2012 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աշխատավարձի աճը կազմել է 6,8 տոկոս՝ 181 233 դրամ:
Կառավարության 2013-2017 թթ. ծրագրով նախատեսվում է նվազագույն աշխատավարձի ամենամյա բարձրացում: Ըստ ծրագրի 2014 թ. նվազագույն աշխատավարձը կկազմի 50 հազար դրամ, 2015-ին՝ 55 հազար, 2016-ին՝ 62,5 հազար, իսկ 2017 թ.՝ 70 հազար դրամ:
«Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն 2013 թ. հուլիսի 1-ից նվազագույն ամսական աշխատավարձը բարձրացել է 30 տոկոսով՝ կազմելով 45 հազար դրամ, ինչը պահանջեց պետբյուջեից լրացուցիչ 6 մլրդ դրամ: Աշխատավարձերի հաշվարկի նոր համակարգը կներմուծվի 2014 թ. հունվարի 1-ից, ինչը բյուջեից կպահանջի լրացուցիչ 50 մլրդ դրամ:

Среднемесячная номинальная заработная плата в Армении в ноябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года увеличилась на 6,1%, составив 150 960 драмов. При этом в ноябре по сравнению с октябрем 2013 года уровень зарплаты сократился на 0,1%. Одновременно в январе-ноябре 2013 года зарплата составила 147 285 драмов, что выше аналогичного периода 2012 года на 4,4%.
Как сообщает Национальная статистическая служба Армении, в госорганизациях среднемесячная зарплата в ноябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года увеличилась на 5,4%, составив 120 889 драмов, а вот в ноябре по сравнению с октябрем 2013 года рост составил 0,5%. Одновременно в январе-ноябре 2013 года по сравнению с тем же периодом 2012 года рост зарплаты составил 3,1% – 117 305 драмов.
В негосударственных организациях рост зарплаты в ноябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года составил 8,1% – до 184 479 драмов. При этом в ноябре по сравнению октябрем 2013 года был зафиксирован спад на 1,5%. Одновременно в январе-ноябре 2013 года по сравнению с тем же периодом 2012 года рост зарплаты составил 6,8% – 181 233 драмов.