20 Դեկտեմբեր 2013 - 12:19 AMT
ՌԴ Դաշնային միգրացիոն ծառայության (ԴՄԾ) ղեկավար Կոնստանտին Ռոմոդանովսկին առաջարկել է երկարացնել Ռուսաստան մուտք գործելու արգելքը առանց վիզաների գործողության երկրների այն քաղաքացիների համար, որոնք խախտում են ՌԴ-ում գտնվելու ժամկետը, մինչև 10 տարի, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Ռոմոդանովսկին հիշեցրել է, որ Պետդուման վերջերս օտարերկրացիների կացության նորմ սահմանեց առանց վիզաների գործողության երկրների քաղաքացիների համար՝ սահմանափակելով այն 90 օրով կես տարվա ընթացքում: Այս պահի դրությամբ Ռուսաստանի տարածքում կացության պայմանների խախտման համար ՌԴ մեկնելու արգելքը 3 տարի է: Արգելքը կսահմանվի ինքնաբերաբար:
«Առաջարկում եմ ավելի հեռուն գնալ: Օրինակ, 6-ամսյա ժամկետը խախտելու դեպքում, արգելել մուտքը 5 տարով, մեկ տարուց ավելի կացության ժամկետը գերազանցելու դեպքում՝ 10 տարով»,-ասել է Ռոմոդանովսկին Պետդումայում՝ ՌԴ-ում Տաջիկստանի քաղաքացիների կացության կարգի մասին համաձայնագրի վավերացման քննարկումների ժամանակ:
Օրերս, ՌԱԴԿ առաջնորդ Վլադիմիր Ժիրինովսկին առաջարկել է հարկադրել ներգաղթյալների դրամական փոխանցումները: Արտերկրում միգրանտների դրամական փոխանցումները հարկվում են: Ինչո՞ւ ենք մենք զրկվում այդ փողերից: Չէ որ նրանք այստեղ սոցիալական հարկեր չեն մուծում: Պետք է դա անել դրամական փոխանցումների միջոցով»,-ասել է նա: Ըստ Ժիրինովսկու, նաև պետք է հարկ սահմանել այն կանանց համար, որոնք Ռուսաստան եմ մեկնում ծննդաբերելու համար: «Մենք չենք կարող չընդունել ծննդկանին, դա անհետաձգելի օգնության շարքին է դասվում: Նրանք էլ օգտվում են դրանից, անվճար օգնություն են ստանում, ոչ մի բան չծախսելով սոցիալական կառույցի համար»,-ասել է նա:
Ըստ ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության կայքում հրապարակված տվյալների, 2012 թ. առաջին կիսամյակում ՀՀ 156 184 քաղաքացի է միգրացիոն հաշվառման կանգնել ՌԴ տարածքային մարմիններում, 2 701 ՀՀ քաղաքացի ստացել է ՌԴ քաղաքացիություն: 11 627-ը ստացել է ՌԴ-ում բնակվելու ժամանակավոր թույլտվություն, 9 673-ին տրվել է բնակվելու իրավունք: Հաշվետու շրջանում ՀՀ 31 000 քաղաքացի աշխատելու իրավունք է ստացել Ռուսաստանում, որից 47,30 տոկոսը շինարարության ոլորտում, 20,60 տոկոսը՝ ծառայությունների ոլորտում, 13,70 տոկոսը՝ տրանսպորտի ու կապի ոլորտում, 3,6 տոկոսը՝ մանրածախ և մեծածախ առևտրի ոլորտում:

20 Декабрь 2013 - 11:43 AMT
Глава ФМС РФ Константин Ромодановский предложил увеличить срок срока запрета на въезд в Россию гражданам безвизовых стран, нарушающим сроки пребывания в РФ, до 10 лет, передает со ссылкой на РИА Новости.
Ромодановский напомнил, что Госдумой недавно была принята норма об ограничении срока пребывания для иностранцев из безвизовых стран 90 днями в течение полугода. За нарушение условий пребывания установлен запрет въезда в РФ на три года. Причем запрет будет устанавливаться автоматически.
"Предлагаю идти дальше. Например, за превышение срока пребывания более чем полугода закрывать въезд на пять лет, превышение срока пребывания более года — на 10 лет", — сказал Ромодановский в Госдуме в ходе обсуждения ратификации соглашения о порядке пребывания граждан Таджикистана в РФ.
На днях лидер фракции ЛДПР Владимир Жириновский предложил облагать денежные переводы мигрантов налогом За рубежом переводы мигрантов в свою страну облагаются налогом. Почему мы пропускаем эти деньги? Они же здесь не платят налоги социальные. Вот нужно через платеж, денежный перевод это делать», — высказался он.
По словам Жириновского, также облагать налогом необходимо женщин, которые приезжают в Россию для того, чтобы родить ребенка.
«Мы же не можем не принять роженицу, это входит в разряд неотложной помощи. Тогда они этим пользуются, получают бесплатную помощь, ничего не тратя на социальную структуру», — сказал Жириновский.
Согласно опубликованной на сайте Министерства территориального управления Армении статистике, в первом полугодии 2012 года 156 184 граждан РА были поставлены на миграционный учет по месту пребывания в территориальных органах Федеральной миграционной службы России. 2 701 граждан Армении в первом полугодии 2012 года получили гражданство России, 11 627 – получили разрешение на временное проживание на территории РФ, в случае с 9 673 гражданами РА приняты решения о выдаче вида на жительство. За отчетный период 31 000 граждан Армении получили право на работу в России, из них 47,30% в сфере строительства, 20,60% – в сфере услуг, 13,70% – в сфере транспорта и связи, 3,60% – в сфере оптовой и розничной торговли.