Սիրիայի գծով ՄԱԿ և ԱՊԼ հատուկ դեսպանորդ Լահդար Բրահիմին հայտարարել է, որ Սիրիայի գծով խաղաղ խորհրդաժողովին հրավիրվել է 26 պետություն, սակայն ԱՄՆ-ն արգելափակել է Իրանի մասնակցությունը: Ըստ Բրահիմիի, ԱՄՆ-ն նախկինի պես վստահ չէ, որ Իրանին հրավիրելը «ճիշտ քայլ կլինի»:
Իրանը սատարում է Բաշար Ասադի ռեժիմին հակամարտության ողջ ընթացքում, որը շարունակվում է արդեն գրեթե երեք տարի: Սիրիայի ճգնաժամի կարգավորմանը նվիրված միջազգային խորհրդաժողովը տեղի կունենա 2014 թվականի հունվարի 22-ին շվեյցարական Մոնտրյո քաղաքում: Սիրիայում արդեն 2 տարի է քաղաքացիական պատերազմ է: Այդ ընթացքում, ՄԱԿ տվյալներով, ավելի քան 125 հազար մարդ զոհվել է, 2 մլն՝ դարձել փախստական, ևս 4 մլն՝ ներքին տեղահանված անձինք են:Ամեն օր մոտ 6 հազար սիրիացի փախստական է դառնում:

21 Декабрь 2013 - 10:21 AMT
Спецпосланник ООН и ЛАГ по Сирии Лахдар Брахими заявил, что на мирную конференцию по Сирии приглашены 26 государств, однако США заблокировали участие в ней Ирана. По словам Брахими, США по-прежнему не убеждены, что приглашение Ирана было бы «правильным шагом».
Иран оказывал поддержку режим Башара Асада в течение всего конфликта, который продолжается уже почти три года.
Международная конференция по урегулированию кризиса в Сирии пройдет 22 января 2014 года в швейцарском городе Монтре. Гражданская война в Сирии продолжается 2 года. За это время погибло около 125 тысяч человек, 2 миллиона стали беженцами, число внутренне перемещенных лиц достигает 5 миллионов. Основная цель боевиков – создание на территории Сирии исламской страны по законам шариата.