21 Դեկտեմբեր 2013 - 08:53 AMT
Բարաք Օբաման համամիտ չէ այն կարծիքի հետ, որ 2013 թվականը վատագույնն էր իր քաղաքական կարիերայում: Տարվա ամփոփիչ մամլո ասուլիսում նա հիասթափություն է հայտնել առ այն, որ չհաջողվեց Կոնգրեսի հավանությունը ստանալ իմիգրացիայի և զենքի շրջանառության վերահսկման վերաբերյալ իր առաջարկած միջոցների համար, սակայն լավատեսորեն է գնահատել իրավիճակը տնտեսության ոլորտում, գրում է ВВС-ին:
Անցնող տարվա ամենամեծ սխալը ԱՄՆ նախագահը համարել է իր անվան հետ կապվող առողջապահության ոլորտի բարեփոխման անհաջող մեկնարկը: «Քանի որ, ես պատասխանատու եմ ամեն ինչի համար, պետք է խոստովանեմ, որ մենք որոշ չափով ձախողեցինք»,-ասել է նա:
Ըստ հարցումների, Օբաման ավարտում է իր նախագահության հինգերորդ տարին ամենացածր վարկանիշով: Բացի առողջապահության բարեփոխման հետ կապված անհաջողությունից, վարչակազմը քաղաքական ճգնաժամի հետ բախվեց պետպարտքի վերին շեմի բարձրացման ու Էդվարդ Սնոուդենի հետ կապված սկանդալի պատճառով: Ըստ Օբամայի, նա չի կարող ոչ մի որոշակի բան ասել Ռուսաստանում ապաստան ստացած ԱՄՆ հատուկ ծառայությունների նախկին աշխատակցի ներման մասին:
Օբաման հայտնել է, որ հունվարին կստանա հանձնաժողովի եզրակացությունը, որը ստեղծվել է Ազգային անվտանգության գործակալության աշխատանքը վերլուծելու համար, և պետք է մտածել, «թե ինչպես վարել գործերն այլ կերպ»: Օբաման նաև խոստովանել է, որ լուրջ տարաձայնություններ կան Ներկայացուցիչների պալատի հանրապետական մեծամասնության հետ պետպարտքի վերին շեմի հետ կապված:
Օբաման նշել է տնտեսական ցուցանիշների բարելավումը, հատկապես զբաղվածության աճը, և հույս է հայտնել, որ 2014 թվականը բեկումնային կլինի այդ առումով:
Դեկտեմբերի 11-ին դեմոկրատներն ու հանրապետականները համաձայնեցրին դաշնային բյուջեի նախագիծը երկու տարի ժամկետով: Այս փաստաթուղթը կփոխարինի աշնանն ընդունված բյուջետային ժամանակավոր համաձայնությանը: ԱՄՆ Կոնգրեսում համաձայնեցված բյուջեն կգործի մինչև 2015 թվականի հոկտեմբերի 1-ը:
Վերջին 17 տարում առաջին անգամ ԱՄՆ դաշնային կառավարության գործունեության մասնակի դադարեցման պատճառը բյուջետային ֆինանսավորման դադարեցումն է նոր ֆինանսական տարում, որը սկսվել է հոկտեմբերի 1-ին: Բյուջեի մասին վեճերը Սպիտակ տան ու Կոնգրեսի միջև փակուղի են մտել, հիմնականում երկրում բուժծառայության նոր համակարգի շուրջ տարաձայնությունների պատճառով:
Դաշնային իշխանությունները մեղադրում են Էդվարդ Սնոուդենին պետական սեփականությունը գողանալու մեջ, պետական անվտանգությանն առնչվող տեղեկատվության ապօրինի հրապարակման ու գաղտնի փաստաթղթերի գաղտնազերծման մեջ: Մեղադրանքներից յուրաքանչյուրը 10 տարվա ազատազրկում է նախատեսում: Սնոուդենն այժմ Ռուսաստանում է գտնվում:

21 Декабрь 2013 - 08:01 AMT
Барак Обама выразил несогласие с предположением, что 2013 год был худшим в его политической карьере. На большой пресс-конференции по итогам года он высказал разочарование в связи с тем, что не удалось провести через конгресс предложенные им меры в отношении иммиграции и контроля за оборотом оружия, но оптимистично оценил ситуацию в экономике, пишет ВВС.
Отвечая на вопрос, какую, по его мнению, самую большую ошибку он совершил в уходящем году, президент назвал неудачный старт связываемой с его именем реформы здравоохранения. "Поскольку я в ответе за все, то должен признать, что мы напортачили", – сказал он.
По данным опросов, Обама завершает пятый год своего президентства с самым низким рейтингом с начала пребывания на посту.
Помимо трудностей с реформой здравоохранения, администрация столкнулась в уходящем году с политическим кризисом из-за повышения потолка государственного долга и скандалом вокруг разоблачений Эдварда Сноудена. По словам Обамы, он не может сказать ничего определенного по поводу помилования беглого сотрудника спецслужб, получившего убежище в России.
Президент сообщил, что в январе получит рекомендации комиссии, созданной для анализа работы Агентства национальной безопасности, и что в свете общественного беспокойства по поводу нынешней практики сбора информации "надо подумать, как вести дело по-другому".
Обама признал наличие серьезных разногласий с республиканским большинством Палаты представителей по вопросам дальнейшего повышения потолка госдолга, Нажать амнистии нелегальных иммигрантов и усиления Нажать контроля за оружием, но не изъявил готовности к компромиссу.
Обама отметил улучшение экономических показателей, особенно рост занятости, и выразил надежду, что 2014 год станет в этом смысле прорывным.
11 декабря демократы и республиканцы США согласовали проект федерального бюджета сроком на два года, сообщает Reuters. Этот документ придет на смену временному бюджетному соглашению, принятому осенью 2013 года. Бюджетное соглашение обеспечивало финансирование федеральных госучреждений на срок до 15 января 2014 года. Проект бюджета, согласованный в Конгрессе США, будет действовать до 1 октября 2015 года.
Эдвард Сноуден, работавший в консалтинговой компании Booz Allen Hamilton, организовал крупную утечку в СМИ информации о деятельности АНБ по сбору данных о пользователях Интернета. Федеральные власти обвиняют Эдварда Сноудена в краже государственной собственности, незаконном разглашении информации о государственной безопасности и разглашении секретной документации. Каждое из этих обвинений влечет за собой максимальный срок в 10 лет тюремного заключения. В настоящее время Сноуден находится в России.