Եգիպտոսում, չարտոնված ցույցերն արգելող վերջերս ընդունված օրենքին հակառակ, փողոց են դուրս եկել պաշտոնանկ նախագահ Մոհամմեդ Մուրսիի կողմնակիցները:
Կահիրեում ցուցարարներն անվադողեր են այրել ու իրավապահների վրա քարեր նետել: Ի պատասխան ոստիկանությունն արցունքաբեր գազ ու ջրանետներ է օգտագործել: Ձերբակալվել է մոտ 20 մարդ:
Ուժայինների և «Մահմեդական եղբայրների» կողմնակիցների միջև բախումներ են տեղի ունեցել նաև Ալեքսանդրիայում, որտեղ հարյուրավոր իսլամիստներ են փողոց դուրս եկել: Սցենարը նման է Կահիրեի սցենարին: Իրավապահները ցրել են ցուցարարներին արցունքաբեր գազի միջոցով: Ականատեսները պնդում են, որ տասը մարդ է տուժել:
Ուրբաթօրյա աղոթքի օրը բողոքներ են տեղի ունեցել Դումյատեում, Ֆայումում, Իսմաիլլիում, Բուհեյրում ու Սուեցում: Խուրգադայում հանրահավաք է տեղի ունեցել: Միջադեպեր չեն արձանագրվել, հայտնում է euronews-ը:

В Египте, несмотря на принятый недавно закон, запрещающий проведение несанкционированных акций, на улицы вышли сторонники отстраненного от власти президента Мохаммеда Мурси.
В Каире манифестанты жгли покрышки и забрасывали сотрудников правопорядка камнями. В ответ полиция применила слезоточивый газ и водометы. Задержаны около 20 человек.
Стычки между силовиками и сторонниками “Братьев-мусульман” произошли и в Александрии, где на улицы вышли сотни исламистов. Сценарий схож с каирским. Стражи порядка разогнали манифестантов слезоточивым газом. Очевидцы утверждают, что в результате пострадали десять человек.
В день пятничной молитвы акции протеста состоялись в Думьяте, Фаюме, Исмаилии, Бухейре и Суэце. В курортном городе Хургада прошел митинг. Здесь инцидентов отмечено не было, передает euronews.