21 Դեկտեմբեր 2013 - 10:48 AMT
Սիրիացի խռովարարները մեղադրում են Թուրքիա փախած «Հեղափոխության գերագույն ռազմական խորհրդի» ղեկավար Սալիմ Իդրիսին կոռուպցիայի մեջ, հայտնում է «Ալ Մանար» հեռուստաալիքը: Այսպես կոչված Սիրիայի ազատ բանակի «համատեղ հրամանատարության» ու ապստամբների ուժերի անունից նրա ձերբակալության թույլտվություն է տրվել Սիրիայի սահմանը հատելու դեպքում, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Իդրիսին կասկածում են զենք ու զինամթերքի առևտրով զբաղվելու ու ծայրահեղականներին այն վաճառելու մեջ: Նրա օգնական Լուեյ Մելդադին նույնպես ձերբակալություն և դատական հետապնդում է սպառնում, ինչպես նաև լիբանանցի պատգամավոր Ուկաբ Սաքրին:
Իդրիսն առաջին անգամ հայտնվեց էկրանին սահմանամերձ Բաբ էլ Հավա քաղաքից փախչելուց հետո, որտեղ ընթացիկ ամսվա սկզբին «Իսլամական ճակատի» բրիգադները գրավել էին նրա կենտրոնակայանն ու Սիրիայի ազատ բանակի պահեստները: Հինգշաբթի Ստամբուլում նա հանդիպել է ամերիկացի դիվանագետ Ռոբերտ Ֆորդի հետ:
Իսլամական ճակատի ներկայացուցիչները, ինչպես ասել է Ֆորդը, հրաժարվել են բանակցություններից առանց նշելու պատճառները: Իսլամիստները, որոնք գերակշռում են զինյալների շարքերում, մերժում են խաղաղ կարգավորման հնարավորությունը:
Նոյեմբերին Սիրիայի ազատ բանակի ղեկավար Սալիմ Իդրիսը հայտարարեց, որ իր մարտիկները չեն դադարեցնի մարտական գործողությունները Սիրիայի գծով խաղաղ խորհրդաժողովի անցկացման օրերին, իսկ ՍԱԲ ներկայացուցիչները չեն մասնակցի նրա աշխատանքին: «Ժնև-2»-ի անցկացման պայմաններն անընդունելի են այդ ժամկետներում, մենք չենք մասնակցի խորհրդաժողովին»,-ասել է նա: ՍԱԲ նախապայմաններից է Սիրիայի սահմանադրության գործողության կասեցումն ու Ասադի հրաժարականը, քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը, «Հեզբոլլահի» գրոհայինների հեռացումը Սիրիայից:
Սիրիայի ճգնաժամի կարգավորմանը նվիրված միջազգային խորհրդաժողովը տեղի կունենա 2014 թվականի հունվարի 22-ին շվեյցարական Մոնտրյո քաղաքում: Սիրիայում արդեն 2 տարի է քաղաքացիական պատերազմ է: Այդ ընթացքում, ՄԱԿ տվյալներով, ավելի քան 125 հազար մարդ զոհվել է, 2 մլն՝ դարձել փախստական, ևս 4 մլն՝ ներքին տեղահանված անձինք են:Ամեն օր մոտ 6 հազար սիրիացի փախստական է դառնում:

21 Декабрь 2013 - 10:15 AMT
Сирийские мятежники обвиняют бежавшего в Турцию главу "Высшего военного совета революции" Салима Идриса в коррупции, сообщает телестанция "Аль-Манар",От имени "совместного командования" так называемой Сирийской свободной армии /ССА/ и "повстанческих сил" выдан ордер на его арест в случае пересечения сирийской границы, передает ИТАР-ТАСС.
Идриса подозревают в торговле оружием и боеприпасами и их продаже экстремистским группировкам. Арест и судебное преследование грозят также его помощнику Луэю Мекдаду и депутату ливанского парламента Укабу Сакру.
Идрис впервые появился на экране после своего бегства из пограничного города Баб-эль-Хава, где в начале текущего месяца бригады "Исламского фронта" захватили его штаб и склады ССА. В четверг он встречался в Стамбуле с американским дипломатом Робертом Фордом, который курирует деятельность Национальной коалиции оппозиционных и революционных сил и ССА.
Представители ИФ, как сообщил Форд, отказались от переговоров с ним без указания причин. Исламисты, которые доминируют в рядах вооруженной оппозиции, отвергают возможность мирного урегулирования сирийского конфликта.
В ноябре глава Сирийской свободной армии (ССА) Салим Идрис заявил, что его бойцы не прекратят боевые действия на время проведения мирной конференции по Сирии "Женева-2", а представители ССА не будут в ней участвовать, сообщает Reuters. "Условия проведения "Женевы-2" в указанную дату неприемлемы, и мы не будем принимать участие в конференции", — сказал он.Среди условий участия в конференции, ранее выдвинутых ССА — приостановление действия конституции Сирии и уход президента Башара Асада из власти, освобождение всех политических заключенных, вывод из Сирии боевиков ливанского движения "Хезболлах", иракских и иранских вооруженных формирований,
Внутренняя война между вооруженными группировками и правительственной армией продолжается уже 2 года. За это время было убито, по данным ООН, 125 тысяч человек, 2 миллиона стали беженцами, еще 4 – внутренне перемещенными лицами. Часть группировок, аффилированных с «Аль-Кайедой» пытаются ввести на контролируемых ими территориях нормы шариата.