Իրանն ու աշխարհի տերությունները կասեցրել են միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունները Ծննդյան տոների կապակցությամբ, հայտնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը Եվրամիության արտաքին քաղաքականության գծով ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնի վրա հղումով:
ԱՄՆ, ՌԴ, Չինաստանի, Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի ու Իրանի փորձագետները հանդիպել են դեկտեմբորի 19-22-ը, կարգավորելու համար համաձայնագրի մանրամասները, որով Թեհրանը պարտավորվում է կասեցնել միջուկային մշակումները: Ակնկալվում է, որ բանակցությունները կվերսկսվեն Նոր տարուց առաջ:
Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններում առաջընթաց կա: Նման հայտարարություն է արել Իրանի ԱԳ նախարար Ջավադ Շարիֆը իր իտալացի գործընկեր Էմմա Բոնինոյի հետ հանդիպումից հետո, հայտնում է Բի-բի-սին: Էմմա Բոնինոն հայտարարել է, որ Իրանի հետ հարաբերություններն աստիճանաբար բարելավվում են, թեև առջևում դեռ շատ դժվարություններ կան, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Համաձայնության առաջին փուլը նախատեսված է կես տարվա համար. Իրանը պարտավորվում է սահմանափակվել ուրանի 5 տոկոս հարստացմամբ, վերացնել մինչև 20 տոկոս հարստացված ուրանի պաշարները, նոր ցենտրիֆուգեր չգործարկել, դադարեցնել ծանր ջրով աշխատող ռեակտորի կառուցումն Արակում:Համաձայնությունն Իրանի ու «վեցնյակի» միջև ուժի մեջ կմտնի դեկտեմբերի 20-ին: Դեկտեմբերի 8-ին ՄԱԿ փորձագետները ՄԱԳԱՏԷ-ից առաջին անգամ երկու տարում այցելեցին Իրանի միջուկային օբյեկտներից մեկը, որն աշխատում է ծանր ջրի վրա:

Мировые державы и Иран приостановили переговоры по ядерной программе на экспертном уровне на время Рождества, передает Reuters со ссылкой на пресс-секретаря по внешней политике Европейского Союза Кэтрин Эштон.
Эксперты из США, России, Китая, Франции, Великобритании, Германии и Ирана встречались в период с 19 по 22 декабря, чтобы урегулировать практические детали соглашения, которое обязывает Тегеран приостановить ядерные разработки. Ожидается, что переговоры возобновятся перед Новым годом.
В переговорах по ядерной программе Ирана отмечается медленный прогресс. Такое заявление сделал министр иностранных дел Исламской Республики Джавад Шариф после встречи со своей итальянской коллегой Эммой Бонино, передает Би-би-си.
Глава итальянского внешнеполитического ведомства отметила, что отношения с Ираном постепенно улучшаются, хотя впереди следует ждать еще многих трудностей. В ходе встречи стороны также обсудили ситуацию в Сирии и Афганистане, передает РБК.
Соглашение по ядерной программе между Ираном и международной "шестеркой" (Россия, США, Китай, Германия, Франция и Великобритания) вступило в силу 20 декабря 2013г. Оно было достигнуто 24 ноября с.г. в Женеве после четырех дней интенсивных переговоров. Церемония подписания документа состоялась в офисе Организации Объединенных Наций в Женеве.
Стороны договорились, что на ближайшие полгода Тегеран замораживает свою ядерную программу. Этот шаг даст возможность участникам "шестерки" ослабить свои санкции в отношении Ирана. При этом в достигнутом соглашении прописано право Тегерана на мирную ядерную программу. Параллельно с этим Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) значительно расширяет свои инспекции на иранских ядерных объектах.