23 Դեկտեմբեր 2013 - 09:00 AMT
Եգիպտոսում հանձնաժողով է ստեղծվել, որը կհետաքննի երկրի նախկին նախագահ Մոհամմեդ Մուրսիի պաշտոնանկության հանգամանքները, գրում է AFP-ն: Հանձնաժողովի ստեղծման մասին հրամանագիրը դեկտեմբերի 22-ին ստորագրել է Եգիպտոսի նախագահի պաշտոնակատար Ադլի Մանսուրը: Ըստ վերջինիս հայտարարության, անկախ հանձնաժողովը կհետաքննի իրադարձություններն Եգիպտոսում «հունիսի 30-ից մինչ օրս»: Հանձնաժողովում 5 անդամ կլինի: Այն կգլխավորի դատավոր Ֆուադ Ռիյադը: Նոր մարմնի աշխատանքի առաջին արդյունքները կհրապարակվեն վեց ամսից:
Մինչ այդ, դեկտեմբերի 10-ին, 13 եգիպտական և միջազգային իրավապահ կազմակերպություն, ներառյալ Amnesty International և Human Rights Watch-ը, հորդորեցին երկրի իշխանություններին հետաքննել օգոստոսի 14-ի իրադարձությունները, երբ Մուրսիի կողմնակիցների ճամբարը ցրելու արդյունքում հարյուրավոր մարդիկ մահացան, գրում է Lenta.ru-ն:

В Египте создана специальная комиссия, которая займется расследованием обстоятельств смещения бывшего президента страны Мохаммеда Мурси. Об этом 22 декабря сообщает AFP.Указ о формировании комиссии 22 декабря подписал исполняющий обязанности президента Египта Адли Мансур. Согласно заявлению Мансура, независимая комиссия будет расследовать события, которые произошли в Египте «начиная с 30 июня до сегодняшнего дня». Комиссия будет состоять из пяти человек. Возглавит ее судья Фуад Рияд. Первые результаты работы нового органа должны появиться через шесть месяцев.
Ранее, 10 декабря, 13 египетских и международных правозащитных организаций, включая Amnesty International и Human Rights Watch, призвали власти страны расследовать события 14 августа, когда в результате разгона военными лагерей сторонников свергнутого президента Мохаммеда Мурси погибли несколько сотен человек.