ՌԴ-ն Սիրիային տեխնիկա է տրամադրել քիմիական զենքն անվտանգ տարհանելու և ոչնչացնելու համար: Այդ մասին ՊՆ ղեկավար Սերգեյ Շոյգուն զեկուցել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին: Շոյգուն նշել է, որ ՊՆ-ն օպերատիվ կերպով կատարեց նախագահի 2013 թ. դեկտեմբերի 11-ի հանձնարարականը: Նա պարզաբանել է, որ 2013 թ. դեկտեմբերի 18-20-ը օդային տրանսպորտով սիրիական Լաթակիա է տեղափոխվել 50 «ԿամԱզ» և 25 զրահապատ «Ուրալ», հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը: Բանակային տեխնիկայի տեղափոխման համար կատարվել է 38 ավիաչվերթ:
Բեռնատարներից բացի Սիրիա է տեղափոխվել այլ ռազմական գույք՝ դաշտային խոհանոցներ, բանակային վրաններ զորակազմի համար, որն ապահովելու է սիրիական քիմզենքի տեղափոխումն ու ոչնչացումը: Նշված տեխնիկան թույլ կտա կատարել սիրիական քիմզենքի տեղափոխման խնդիրներ Լաթակիա նավահանգիստ:
Ռուսաստանը լոգիստիկ աջակցություն է ցուցաբերում Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության գործկոմի հաստատած ծրագրին: Առաջին հերթին, խոսքը մեծ բեռնատարների մասին է, որոնք թունավոր նյութերը կտեղափոխեն Լաթակիա: Դանիայի և Նորվեգիայի նավերը մահացու բեռը կհասցնեն իտալական նավահանգիստներից մեկը, որտեղ էլ ամենաթունավոր նյութերը կտեղափոխվեն ամերիկյան Cape Ray նավի վրա, որտեղ էլ դրանք կոչնչացվեն:
Ամբողջ քիմիական զենքը պետք է դուրս բերվի Սիրիայից մինչև 2014 թվականի փետրվարի 5-ը: Առավել վտանգավոր նյութերը կոչնչացվեն Սիրիայի սահմաններից դուրս ոչ ուշ, քան մարտի 31-ին, իսկ մյուսները՝ մինչև 2014 թ. հունիսի 30-ը: Սիրիական բանակն ավարտում է հակաահաբեկչական գործողությունը Դամասկոս-Հոմս շրջանում: Կառավարական ուժերն արդեն դուրս են մղել գրոհայիններին Կարա, Դեյր Աթիյա և Նաբակ քաղաքներից:

Сирия получила от России технику для обеспечения безопасности вывоза химического оружия и его утилизации. Об этом министр обороны Сергей Шойгу доложил президенту России Владимиру Путину. Сергей Шойгу подчеркнул, что оборонное ведомство оперативно выполнило поручение президента от 11 декабря 2013 года. Он пояснил, что воздушным транспортом в аэропорт сирийского порта Латакия с 18 по 20 декабря 2013 года было доставлено 50 КамАзов и 25 бронированных "Уралов", сообщает ИТАР-ТАСС. Для переброски армейской техники было выполнено 38 авиарейсов.
Кроме грузовиков в Сирию доставлено другое военное имущество – цистерны для воды, полевые кухни, армейские палатки для контингента, который будет обеспечивать транспортировку и утилизацию сирийского химоружия. Указанная техника позволит выполнить задачи по транспортировке сирийского арсенала химического оружия в порт Латакии для его вывоза с территории страны и последующей утилизации.
Россия оказывает логистическую поддержку в реализации плана, утвержденного Исполнительным советом Организации по запрещению химического оружия (ОЗХО). В первую очередь, речь идет о крупнотоннажных грузовиках для вывоза отравляющих веществ в морской порт Латакия, откуда будет проводиться отгрузка подлежащего уничтожению сирийского химического оружия. На датских и норвежских кораблях контейнеры со смертоносным грузом будут доставлены в один из итальянских портов, где наиболее токсичные вещества перегрузят на американское судно Cape Ray. На борту американского судна будет проведено уничтожение токсических веществ.
Все химическое оружие должно быть вывезено из Сирии до 5 февраля 2014 года. Наиболее опасные вещества будут уничтожены за пределами Сирии не позднее 31 марта 2014 года, а остальные — к 30 июня 2014 года.
В настоящее время сирийская армия завершает антитеррористическую операцию в районе шоссе Дамаск-Хомс, по которому будут перевозиться химические материалы. Правительственные силы уже вытеснили боевиков из городов Кара, Дейр-Атыйя и Набак, последний их оплот в Ябруде окружен войсками. Этот город, расположен в пяти километрах от шоссе Дамаск-Хомс.