Լրագրողների մուտքը Թուրքիայի ոստիկանության վարչություններ այլևս չի թույլատրվում, ասվում է երկրի ոստիկանության տարածած հայտարարության մեջ, գրում է Hurriyet Daily News-ը: Արգելքն ուժի մեջ է մտել դեկտեմբերի 22-ից: Vatan և Gayrettepe թերթերի լրագրողներին խնդրել են վերադարձնել հավաստագրման քարտերը: Դա տեղի է ունեցել կադրային փոփոխությունների ֆոնի վրա շուրջ 100 ոստիկանապետերի պաշտոնանկությունից հետո:
Թուրքիայի լրագրողների ֆեդերացիան քննադատել է որոշումը՝ հայտարարելով, որ այն խանգարում է մարդկանց տեղեկատվություն ստանալ: «Մենք դատապարտում ենք լրագրողների գործունեությունը կասեցնող որոշումը, քանի որ հասարակությունը պետք է իրազեկ լինի բոլոր փաստերին: Մենք հորդորում ենք ՆԳՆ և ոստիկանության դեպարտամենտին վերանայել այս որոշումը, որը սև բիծ կդառնա թուրքական մամուլի պատմության մեջ»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Զանգվածային հակակոռուպցիոն ու հակակառավարական բողոքները Ստամբուլում ավարտվել են ոստիկանության հետ բախումներով: Ակցիան խաղաղ էր սկսվել, սակայն հետո բողոքավորներն իրավապահների ուղղությամբ սկսել են քարեր նետել: Նրանք ցրել են ցուցարարներին ջրցան մեքենաների օգնությամբ:

23 Декабрь 2013 - 10:19 AMT
Журналисты больше не будет допускаться в полицейские управления в Турции, говорится в заявлении, распространенном полицией страны, пишет Hurriyet Daily News . Запрет вступил в силу с 22 декабря 2013 года. Журналистов газет Vatan и Gayrettepe попросили вернуть аккредитационные карточки. Этот шаг был предпринят на фоне кадровых перестановок в системе после увольнения более 100 начальников полицейских управлений.
Журналистская Федерация Турции (TGF ) подвергла критике решение, заявив, что оно не только мешает людям получать информацию, но и накладывает порицание. «Мы осуждаем решение о запрете деятельности журналистов в то время, когда общественность должна знать факты. Мы призываем МВД и Департамент полиции пересмотреть решение , которое станет черным пятном в истории турецкой прессы», – говорится в заявлении.
В Турции разгорается коррупционный скандал. 17 декабря было арестовано 56 человек, обвиненных в коррупции и злоупотреблении служебным положением. В числе арестованных – сыновья 3-х министров от правящей партии Справедливости и развития (АКР), главой которой является премьер-министр страны.
Массовые антикоррупционные и антиправительственные протесты в Стамбуле 22 декабря завершились стычками с полицией. Начиналась акция мирно, однако затем протестующие забросали стражей порядка камнями. Те применили для разгона водометы.