Լրագրողների մուտքը Թուրքիայի ոստիկանության վարչություններ այլևս չի թույլատրվում, ասվում է երկրի ոստիկանության տարածած հայտարարության մեջ, գրում է Hurriyet Daily News-ը: Արգելքն ուժի մեջ է մտել դեկտեմբերի 22-ից: Vatan և Gayrettepe թերթերի լրագրողներին խնդրել են վերադարձնել հավաստագրման քարտերը: Դա տեղի է ունեցել կադրային փոփոխությունների ֆոնի վրա շուրջ 100 ոստիկանապետերի պաշտոնանկությունից հետո:
Թուրքիայի լրագրողների ֆեդերացիան քննադատել է որոշումը՝ հայտարարելով, որ այն խանգարում է մարդկանց տեղեկատվություն ստանալ: «Մենք դատապարտում ենք լրագրողների գործունեությունը կասեցնող որոշումը, քանի որ հասարակությունը պետք է իրազեկ լինի բոլոր փաստերին: Մենք հորդորում ենք ՆԳՆ և ոստիկանության դեպարտամենտին վերանայել այս որոշումը, որը սև բիծ կդառնա թուրքական մամուլի պատմության մեջ»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Զանգվածային հակակոռուպցիոն ու հակակառավարական բողոքները Ստամբուլում ավարտվել են ոստիկանության հետ բախումներով: Ակցիան խաղաղ էր սկսվել, սակայն հետո բողոքավորներն իրավապահների ուղղությամբ սկսել են քարեր նետել: Նրանք ցրել են ցուցարարներին ջրցան մեքենաների օգնությամբ:

Journalists will no longer be allowed to enter police departments in Turkey, a statement released by the country’s police has said, according to Hurriyet Daily News.
“Representatives of the press will not be allowed into the Police Departments across Turkey from Dec 22, 2013,” a statement said.
Journalists, who use the press rooms at the Vatan and Gayrettepe Police Departments [in Istanbul] were urged “to return their keys and entrance cards.”
The move came amid a reshuffle in the system that saw more than 100 police chiefs being removed from their posts, which followed a far-reaching graft investigation. Two sons of ministers have been arrested as part of the probe.
Turkey Journalists Federation (TGF) criticized the decision, saying that it not only prevents people from getting information but also imposes censure.
“We condemn the decision to ban journalists’ activity at a time when the public needs to know the facts and we call on the Interior Ministry and the Police Department to reconsider the decision, which will go as a black stain in Turkish press history,” the statement said.