Ադրբեջանի իսլամական կուսակցությունը դիմել է Կովկասի մահմեդականների վարչությանը՝ կոչ անելով հրաժարվել դեկտեմբերի 31-ին տոնական ամանորյա միջոցառումների անցկացումից և ընդհանրապես չդիմավորել Նոր տարին:
Ինչպես հայտնում է «Թուրան» գործակալությունը, այս տարի դեկտեմբերի 31-ին է նշվում մարգարե Մուհամմեդի մահվան տարելիցը: Ուստի մահմեդականներն առաջարկել են «նշել այդ օրն որպես սգո օր», հեռուստատեսությունում սահմանափակել տոնական շոուները, փոխարենը «տեղ հատկացնելով քարոզների ու աստվածաբանների զրույցներին»: Իսլամական կուսակցությունը դեմ է նաև մարտի 8-ին միջազգային կանանց օրը նշելուն: Կուսակցությունը հայտարարել է, որ «այդ տոնը գնալով ավելի է տարածվում, թեև իսլամական աշխարհում կանանց օրը համարվում է մարգարեի դստեր՝ Ֆաթիմայի ծննդյան օրը»: Ադրբեջանում իսլամ է դավանում բնակչության 90 տոկոսը, սակայն իսլամական կուսակցությունը պաշտոնապես գրանցված չէ, նրա առաջնորդներն անցյալում դատապարտվել են տարբեր հանցագործությունների համար:
Մուհամմեդ մարգարեի ծննդյան օրը նշվում է իսլամական օրացույցով սաֆար ամսվա 28-ին: Այս տարի այդ օրը համընկնում է դեկտեմբերի 31-ի հետ: Իսլամում տոները շարժական են և նշվում են ըստ լուսնի օրացույցի:
Ադրբեջանի Իսլամական կուսակցությունը հիմնադրվել է 1991 թվականին, իսկ պաշտոնապես գրանցվել է 1992-ին: Սակայն 1995 թվականին նրա գրանցումը չեղյալ համարվեց, և թեև կուսակցությունը չարգելվեց, սակայն պետական գրանցում այլևս չստացավ:
1992-1995 թթ. կուսակցությունը հանդես էր գալիս Իրանի հետ սերտ հարաբերությունների հաստատման օգտին, մերժում էր պանթուրքիզմը, համարելով այն վտանգավոր և անիրական: Կուսակցությունը նաև հայատյաց է, ինչպես նաև դեմ է ամերիկացիներին, հրեաներին և եվրոպական կողմնորոշմանը: Կուսակցությունը սատարում է «Հեզբոլլահին»: Կուսակցության առաջնորդն է Մովսում Սամեդովը:

Исламская партия Азербайджана обратилась в Управление мусульман Кавказа с призывом не проводить 31 декабря не праздничные новогодние мероприятия и вообще не встречать Новый год.
Как передает Turan, в нынешнем году на 31 декабря приходится годовщина смерти пророка Мухаммеда. На основании этого мусульмане предложили «всенародно отметить этот день как день скорби», на телевидении ограничить праздничные шоу, а вместо этого «уделить место проповедям и беседам богословов». Исламская партия выступила против празднования международного женского дня 8 марта. Она заявила, что «это праздник получает с каждым годом все большее распространение, хотя в исламском мире женским днем считается день рождения дочери пророка Фатимы». В Азербайджане ислам является ведущей религией, его исповедует абсолютное большинство населения. 90% мусульман – шииты. Исламская партия при этом не имеет официальной регистрации, ее лидеры в прошлом были осуждены по обвинению в различных преступлениях. День смерти пророка Мухаммеда отмечается 28 числа месяца сафар по исламскому календарю. В нынешнем году эта годовщина выпадает на 31 декабря.
В исламе праздники «скользящие» – они отмечаются по лунному календарю.
Исламская партия Азербайджана была основана в 1991 году в поселке Нардаран и официально зарегистрирована в 1992 году. В 1995-ом ее регистрация была отменена. Несмотря на то, что партия официально не была запрещена, процедуру государственной регистрации она больше не проходила.
В период с 1992 по 1995 годы партия выступала за более тесные связи с Ираном, отвергала идею пантюркизма, рассматривая ее как опасную и утопическую. Партия также поддерживает армянофобию, антиамериканизм, антисионизм и евроскептицизм. Поддерживает исламскую организацию «Хезболлах» и ее лидера Хасана Насраллу. Лидером партии являлся Мовсум Самедов.