24 Դեկտեմբեր 2013 - 10:02 AMT
Ուկրաինայի Անվտանգության ծարառությունն ու ԱԳՆ-ն բավարարել են Ռեգիոնների կուսակցության անդամ, պատգամավոր Օլեգ Ցարյովի հարցումը 36 անձանց համար մուտքն Ուկրաինա արգելելու մասին: Այդ անձանց թվում են Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին, ԱՄՆ ու ԵՄ երկրների քաղաքացիներ, գրում է «Կոմերսանտ-Ուկրաինա»-ն: Համապատասխան հարցումը ներկայացվել էր դեկտեմբերի 8-ին:
«Իմ հարցման մեջ 36 մարդ է ընդգրկված: Ես դեռ պատասխան չեմ ստացել Անվտանգության ծառայությունից, սակայն, ըստ իմ ունեցած տեղեկությունների, նրանք բոլորն անցանկալի անձ են հայտարարվել»,-ասել է պատգամավորը: Միխայիլ Սահակաշվիլիից բացի ցուցակում կան Վրաստանի ևս 29 քաղաքացիներ:
«Սահակաշվիլին այստեղ անելիք չունի, թող Վրաստան գնա ու այնտեղ հանդիպի վրաց ժողովրդի հետ: Նա այստեղ է ժամանել վարդերի հեղափոխության իր թիմի հետ: Նրանք բոլորը հիմնավորվել են Ուկրաինայում և եղել են հեղափոխության մոդերատորներ, որը փորձում էր կազմակերպել ընդդիմությունը»,-ասել է թերթին Ցարյովը:
Հատկանշական է, որ ըստ Financial Times-ի տվյալների, արդեն դեկտեմբերի 21-ին ցուցակի անդամներից մեկը՝ ձեռներեց Գեորգի Կիկվաձեն չի կարողացել հատել Ուկրաինայի սահմանը:
Ուկրաինայում Վրաստանի դեսպան Գեորգի Զաքարեիշվիլին ասել է, որ Ուկրաինա չեն կարողացել մուտք գործել ևս երեք մարդ այդ ցուցակից:
«Ես հաստատում եմ Կիկվաձեի հետ կապված փաստը՝ նա վերադարձել է Վրաստան: Մենք աշխատում ենք ԱԳՆ հետ և փորձում ենք պարզել, թե որքանով է իրական Ցարյովի ցուցակը, որքանով են այդ ցուցակի մարդիկ համապատասխանում ներկայացված չափանիշներին»,-ասել է դեսպանը, հայտնում է «Գրուզիա օնլայնը»:

24 Декабрь 2013 - 09:38 AMT
Министерство иностранных дел и Служба безопасности Украины удовлетворили запрос депутата от Партии регионов Олега Царева о запрете въезда в Украину 36 человек, среди которых экс-президент Грузии Михеил Саакашвили, граждане США и стран ЕС, пишет Коммерсант-Украина.
Соответствующий запрос на имя главы СБУ Александра Якименко и министра иностранных дел Леонида Кожары был подан регионалом 8 декабря.
"В моем запросе 36 человек. Я пока не получил ответа от СБУ, но, по моей информации, все они объявлены персонами нон-грата", – отметил регионал.
В списке персон нон грата значатся также бывший президент Грузии Михеил Саакашвили и 29 граждан Грузии.
"Саакашвили тут вообще нечего делать, пускай едет в Грузию и встречается с грузинским народом! Он приехал сюда со своей командой, которая устраивала "революцию роз". Все они обосновались в Украине и были модераторами революции, которую пыталась организовать оппозиция", – заявил Ъ-Украина Царев.
Примечательно, что, по данным Financial Times, уже 21 декабря один из фигурантов списка – предприниматель Георгий Киквадзе – не смог пересечь государственную границу Украины.
Посол Грузии в Украине Георгий Закарашвили сообщил, что в Украину не смогли въехать уже три человека, фигурирующих в запросе Олега Царева.
"Я подтверждаю факт с Георгием Киквадзе – он вернулся в Грузию. Было еще два таких случая – не смогли въехать журналист Рустави-2 Давид Какулия и еще один человек. Мы сейчас работаем с МИДом и пытаемся выяснить, насколько соответствует действительности список депутата Царева, и насколько люди, которые есть в этом списке, соответствуют предъявленным критериям", – заявил посол, передает Грузия Online.