24 Դեկտեմբեր 2013 - 10:54 AMT
«Վերջերս ձեռք բերված իրանա-ամերիկյան համաձայնությունը, որի համաձայն Իրանն ամերիկյան տնտեսական ներկայության ընդլայնման դիմաց կավելացնի նավթի արտահանումն օրական 0,715 մլն տոննայից մինչև 2 մլն տոննա, վկայում է Բաքվի համար անբարենպաստ միտումների մասին նավթի համաշխարհային շուկայում: Ակնկալվում է նաև, որ կհիմնադրվի Ամերիկա-իրանական առևտրի պալատ, որն ավելի հզոր կլինի Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հետ գործող պալատներից»,-ասվում է Vesti.az-ի հոդվածում:
Բացի այդ, Financial Times-ը հայտնում է, որ միջուկային ծրագրի շուրջ ժնևյան պայմանավորվածություններից հետո Իրանի նավթային արդյունաբերության նախարարությունը բանակցում է Արևմուտքի առաջատար նավթային ընկերությունների հետ:
Ըստ նախարար Բիժան Նամդար Զենգյանեի, նա հանդիպումներ է ունեցել մի քանի եվրոպական նավթային ընկերությունների ղեկավարների հետ՝ հորդորելով նրանց «հնարավորության դեպքում» ամերիկյան ընկերությունների հետ վերադառնալ Իրան: Ասվում է, որ «Total» և «Shell» ընկերություններն արդեն դիտարկում են իրանական շուկայում աշխատելու հեռանկարները: Արևմտյան նավթային ընկերությունների վերադարձն Իրան կնշանակի ոչ միայն նավթարդյունաբերության շեշտակի աճ, այլ նաև քաղաքական իրավիճակի փոփոխություն տարածաշրջանում:
«Ավելորդ է բացատրել, որ այդ ամենն անհետ չի անցնի Ադրբեջանի համար: Ըստ վերլուծաբանների, արևմտյան նավթային ընկերությունների վերադարձն Իրան, իսկ հետագայում նաև իրանական գազի արտահանումն Եվրոպա կարող է թուլացնել Ադրբեջանի աշխարհաքաղաքական դիրքերը»,-ասվում է հոդվածում:
Ադրբեջանի համար ևս մեկ անբարենպաստ գործոն է նավթի համաշխարհային գների նվազումը: Նյու Յորքի բորսայում WTI տեսակի նավթի մեկ բարելի գինը վերջին կես տարում ամենացածր ցուցանիշն է գրանցել՝ 92 դոլար: Պակաս զգալի նվազում է գրանցվել նաև Լոնդոնի բորսայում՝ Brent տեսակի նավթի գինը նվազել է 10 ցենտով ու կազմել է 110,8 դոլար: Ըստ վերլուծաբանների, իրանական նավթի արտահանման աճը պատճառ կդառնա նավթի գների նվազման համար: Հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանի պետբյուջեում հաջորդ տարվա համար սահմանված է մեկ բարելի դիմաց 100 դոլար գինը, այս միտումը կարող է բարդություններ առաջացնել բյուջեի իրացման հարցում:
Նավթի էժանացման գործընթացը կարող է կասեցնել OPEC երկրների խորհրդակցությունը, որը նախատեսվում է հունվարին: Սակայն նման որոշումը քիչ հավանական է, եթե հաշվի առնենք այդ երկների բարձր կախվածությունը նավթի արտահանումից, որի նվազումը վատ կանդրադառնա նրանց տնտեսության վրա, և Արևմուտքն էլ շահագրգռված է, որ գները ոչ թե աճեն, այլ նվազեն: Նվազեցնելով էներգակիրների գները՝ Արևմուտքը փորձում է կանխել ճգնաժամի նոր փուլը: Նույն համատեքստից են բխում Արևմուտքի և Իրանի հարաբերությունների մեղմացման միտումները:
«Բացի այդ, նավթի գների նվազումը գործուն զենք է Արևմուտքի ձեռքում Ռուսաստանի դեմ, որը խոչընդոտում է ԵՄ ընդլայնմանը: Այդ երկրի տնտեսության կախվածությունը նավթից նույնիսկ ավելին է, քան Ադրբեջանինը՝ բավական է, որ նավթն էժանանա 10-15 դոլարով և Ռուսաստանում տնտեսական ճգնաժամ կլինի: Նման մի բան տեղի ունեցավ 2008 թվականին, անկման հետևանքները մինչ օրս ամբողջապես չեն հաղթահարված:
Այսպիսով, կարելի է ենթադրել, որ Ադրբեջանի համար տնտեսական հեռանկարներն այնքան էլ պայծառ չեն լինի, եթե Իրանն ու ԱՄՆ-ն կարողանան պայմանավորվել: Ուստի կառավարությունը պետք է որքան հնարավոր է շուտ անցնի բազմակողմ տնտեսության: Միայն այդպես հնարավոր կլինի խուսափել վնասից նավթի համաշխարհային գների անկման պայմաններում»,-պնդում է հոդվածի հեղինակը:
Մեղմացումն Իրանի ու ԱՄՆ հարաբերություններում նկատվեց Իրանի նախագահի պաշտոնում Հասան Ռոուհանիի ընտրվելուց հետո:
2013 թ. հունիսին ընտրված Հասան Ռոուհանին առավել զուսպ է ԱՄՆ ու Իսրայելի մասին իր հայտարարություններում: 2013 թ. նոյեմբերի 24-ին Իրանն ու «5+1» խումբը Ժնևում համաձայնեցրին Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ միջանկյալ համաձայնագիրը, որով նախատեսվում է մեղմել Թեհրանի դեմ պատժամիջոցները ատոմային ծրագրի սահմանափակման դիմաց: Համաշխարհային տերությունները հուսով են, որ գործարքը թույլ կտա զսպել Իրանի առաջխաղացումը դեպի միջուկային զենքի հնարավոր ստեղծումը և ժամանակ շահել լիարժեք պայմանավորվածությունների մշակման համար»:

“Недавно достигнутое американо-иранское соглашение, согласно которому Иран в обмен на резкое расширение американского экономического присутствия увеличит экспорт нефти с 0,715 до 2 млн. т в сутки, свидетельствует о неблагоприятных для Азербайджана тенденциях на мировом рынке нефти. Ожидается также учреждение весьма представительной Американо-иранской торговой палаты, которая будет сильнее американских торговых палат, действующих с Турцией и Азербайджаном”, – отмечается в опубликованной на азербайджанском сайте Vesti.az статье.
Кроме того, Financial Times сообщает, что после женевской договоренности относительно ядерной программы Министерство нефтяной промышленности Ирана ведет переговоры с ведущими нефтяными компаниями Запада.
По словам министра Бижана Намдара Зенгяне, он провел встречи с руководителями нескольких европейских нефтяных компаний, призвав их «при возможности» вместе с американскими компаниями вернуться в Иран. Сообщается, что компании «Total» и «Shell» уже рассматривают перспективы работы на иранском рынке. Возвращение западных нефтяных компаний в Иран будет означать не только значительное увеличение нефтедобычи в этой стране, но и существенное изменение политической ситуации в регионе.
“Излишне пояснять, что все эти процессы не пройдут бесследно для Азербайджана, одного из ведущих экспортеров нефти и газа в Каспийском бассейне. По мнению аналитиков, возвращение западных нефтяных компаний в Иран, а в перспективе налаживание экспорта иранского газа в Европу может обернуться ослаблением геополитических позиций Азербайджана”, – отмечается в статье.
Еще одним краткосрочным неблагоприятным для Азербайджана фактором служит снижение мировых цен на нефть. На нью-йоркской бирже цена барреля нефти марки WTI достигла самого низкого показателя за последние полгода – 92 долларов. Менее значительно удешевление на лондонской бирже: цена нефти марки Brent упала на 10 центов и составила 110,8 долларов. По мнению аналитиков, значительное увеличение иранского экспорта нефти станет толчком в тенденции снижения цен на нефть. Учитывая, что в государственном бюджете Азербайджана на будущий год цена нефти принята в сумме 100 долларов за баррель, указанная тенденция может вызвать сложности с реализацией бюджета.
Приостановить процесс подешевения нефти может совещание стран OPEC, запланированное на январь. Однако такое решение маловероятно, если учесть высокую зависимость стран OPEC от экспорта нефти, сокращение которого неблагоприятно отразится на их экономике, и к тому же Запад, под патронажем которого действует эта организация, также заинтересован не в повышении, а в снижении цен. Путем снижения цен на энергоносители Запад старается предотвратить новый виток кризиса. В этом же контексте следует рассматривать тенденцию к смягчению отношений Запада с Ираном.
“Кроме того, снижение цен на нефть – действенное оружие в руках Запада против России, препятствующей расширению Европейского союза. Зависимость экономики этой страны от нефти даже больше, чем у Азербайджана – достаточно подешевения нефти на 10-15 долларов, чтобы в России наступил экономический кризис. Нечто подобное мы уже наблюдали в 2008 году – последствия того спада не преодолены полностью до сих пор.
Таким образом, можно предположить, что Азербайджан ожидают не самые радужные экономические перспективы. Поэтому правительству следует как можно скорее принять меры к переходу на многовекторную экономику. Только таким путем неизбежный ущерб от снижения мировых цен на нефть можно будет свести к минимуму”, – утверждает автор публикации.
Потепление в отношениях США и Ирана наступило после избрания на пост президента Ирана Хасана Роухани.