ՀՀ գյուղնախարար Սերգո Կարապետյանը ամփոփել է գյուղատնտեսական տարին ու ներկայացրել ոլորտում արձանագրված տվյալները: Նա նշել է, որ 2013-ին գյուղատնտեսությունում տնտեսավարողների ջանքերի և վարվող պետական քաղաքականության արդյունքում ոլորտում էական դրական տեղաշարժեր են եղել:
Վերջին տարիներին գյուղատնտեսական հատվածի մասնաբաժինը ՀՆԱ-ում կազմում է մոտ 24 տոկոս, մասնավորապես, 2012-ի ավարտին այն կազմել է 21 տոկոս, 2011-ի՝ 20,2, իսկ 2010-ի՝ 17 տոկոս: Ընթացիկ տարվա հունվար-նոյեմբերին գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքը կազմել է 857.4 մլրդ դրամ, որը գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը 6,1 %-ով:
Անասնապահությունում 2013-ին դրական տեղաշարժեր են եղել, մասնավորապես՝ դեկտեմբերի ցուցանիշները կարող են նկատելի ազդեցություն թողնել ոլորտի տարեկան ամփոփ արդյունքների վրա: Խոշոր եղջերավորների գլխաքանակն աճել է 10 հազարով՝ կազմելով 671 հազար գլուխ անասուն:
Հիմնական ձեռքբերումներից է 2013-ին սերմնաբուծության և սերմապահովության ուղղությամբ իրականացված պետական ծրագրերի արդյունքում հացահատիկային և հատիկաընդեղենային մշակաբույսերի արտադրության ծավալների աննախադեպ ավելացումը: Ընդ որում, հացահատիկային և հատիկաընդեղենային մշակաբույսերի արտադրության ծավալները գերազանցում են նախորդ տարվա մակարդակը մոտ 20 %-ով, այդ թվում ցորենինը` ավելի քան 26 %-ով: 2013-ին հացահատիկային և հատիկաընդեղենային մշակաբույսերի արտադրության ծավալները կազմել են 544,2 հազար տոննա՝ գերազանցելով նախորդ տարվա ցուցանիշը 88,1 հազար տոննայով:
Նախարար Կարապետյանը նշել է, որ 2011-2013-ին գյուղատնտեսական մշակաբույսերի ցանքատարածություններն ավելացել են մոտ 35.0 հազար հա-ով, այդ թվում միայն 2013-ին` 14.0 հազարով: Վարելահողերի նպատակային օգտագործման մակարդակն այս տարի կազմել է 71 %, 2010-ի 63,2 %-ի դիմաց: Ըստ նախարարի, գալիք 2014-ին այս հարցը կլինի ուշադրության կենտրոնում, ինչը կնպաստի բերքատվության աճին:
Կարտոֆիլի բերքը կազմել է 659,6 հազար տոննա 2012-ի 647 հազար տոննայի դիմաց, մրգերի բերքը՝ 336,8 հազար տոննա նախորդ տարվա 331,7 հազար տոննայի դիմաց, իսկ պտուղբանջարեղենինը՝ 865 հազար տոննա նախորդ՝ 849 հազար տոննայի դիմաց:
Նախարարը նշել է նաև, որ աշխատանքների արդյունավետության ապահովման համար 2014-ին նախատեսվում է ավելացնել տրակտորային շարժակազմը, հիմնականում տեխնիկան ներկրելով Բելառուսից: Սերգո Կարապետյանը հավելել է, որ 2012-2013-ին Հայաստան արդեն ներկրվել է 367 միավոր տրակտոր ու պահեստամասեր, գրում է «ԱՌԿԱ» գործակալությունը:

Министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян 25 декабря подвел итоги сельскохозяйственного года и представил данные, зафиксированные в сфере. В целом, глава госведомства положительно оценил 2013 год, подчеркнув, что для агросферы год выдался достаточно плодотворным.
За последние годы доля аграрного сектора в ВВП Армении достигает примерно 24%, в частности, по итогам 2012 года она составила 21%, 2011 года – 20,2%, а в 2010 году – 17%. А вот объем произведенной в Армении валовой сельхозпродукции за 11 месяцев 2013 года составил около 857,4 млрд. драмов, что на 6,1% больше аналогичного периода 2012 года.
По данным Минсельхоза, поголовье крупного рогатого скота в Армении в 2013 году увеличилось на 10 тысяч, составив 671 тысячу голов.
Объем производства зерновых и злаковых культур в 2013 году составил 544,2 тыс. тонн, превысив прошлогодний показатель на 88,1 тыс.тонн, урожай картофеля достиг 659,6 тыс. тонн против 647 тыс. тонн в 2012 году, урожай фруктов – 336,8 тыс. тонн против 331,7 тыс. тонн, а овощебахчевых культур – около 865 тыс. тонн против 849 тыс. тонн.
Карапетян также отметил, что в 2011-2013 годах площадь обрабатываемых земель в республике увеличилась примерно на 35 тыс. га, причем лишь в 2013 году – на 14 тыс. га, составив 318,8 тыс. га. При этом уровень целевого использования сельхозугодий в 2013 году достиг 71% (для сравнения в 2010 году он составлял 63,2%). По словам министра, в 2014 году особое внимание будет уделено увеличению посевных площадей, что будет способствовать росту урожайности.
В этой связи он отметил, что для обеспечения эффективности уборочных работ в 2014 году планируется укрупнение тракторного парка республики преимущественно за счет поставок сельхозтехники из Беларуси. Министр добавил, что в течение 2012-2013 годов в Армению уже было ввезено 367 единиц тракторов и запчастей, передает агентство АРКА.