Հասարակական կարծիքի հետազոտությունների համառուսաստանյան կենտրոնի վարկանիշի առաջատարը մեծ խզումով դարձել է ՌԴ նախագահը: Հարցման մասնակից ռուսաստանցիների 44 տոկոսը Վլադիմիր Պուտինին է ճանաչել տարվա քաղաքական գործիչ: 8 տոկոսով երկրորդ հորիզոնականում է պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն, իսկ երրորդ տեղում է ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
Անցյալ տարի ևս Վլադիմիր Պուտինն էր ճանաչվել տարվա քաղաքական գործիչ, այն ժամանակ նա հավաքել էր ձայների 54 տոկոսը: 2012 թվականին երկրորդ տեղում էր Դմիտրի Մեդվեդևը 16 տոկոսով: Սերգեյ Շոյգուն եզրափակում էր առաջատարների եռյակը 13 տոկոսով, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Նման հետազոտության արդյունքներն ավելի վաղ հրապարակել էր նաև «Հասարակական կարծիք» հիմնադրամը: Հիմնադրամի հարցման մասնակիցների 32 տոկոսը Պուտինին է նշել առաջին հորիզոնականում ռուսաստանցի քաղաքական ու հասարակական գործիչների ցանկում, որոնց նրանք կանվանեին տարվա մարդ:
Տարվա անձանց տասնյակում են հիմնադրամի վարկածով նաև Սերգեյ Շոյգուն, Վլադիմի Ժիրինովսկին, վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը, «Քաղաքացիական պլատֆորմի» և Կոմկուսի առաջնորդներ Միխայիլ Պրոխորովն ու Գենադի Զյուգանովը, ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը և Մոսկվայի քաղաքապետի նախկին թեկնածու Ալեքսեյ Նավալնին:

Лидером рейтинга Всероссийского центра исследования общественного мнения (ВЦИОМ) глава государства стал с огромным отрывом. Его назвали политиком года 44% опрошенных россиян. Вторую строчку с 8% занял министр обороны Сергей Шойгу, а на третьем месте оказался глава Министерства иностранных дел Сергей Лавров.
В прошлом году политиком года также стал Владимир Путин, тогда он набрал 54% голосов респондентов. На второе место в конце 2012-го опрошенные ставили Дмитрия Медведева с 16%. Сергей Шойгу тоже был в тройке лидеров – с 13%, передает РИА Новости.
Ранее результаты похожего исследования обнародовал фонд «Общественное мнение». 32% опрошенных ФОМ россиян поставили Путина на первое место в списке российских политиков и общественных деятелей, которых они назвали бы человеком года.
В десятку персон года по версии ФОМ также вошли Сергей Шойгу, лидер ЛДПР Владимир Жириновский, премьер Дмитрий Медведев, лидеры "Гражданской платформы" и КПРФ Михаил Прохоров и Геннадий Зюганов, министр иностранных дел Сергей Лавров и экс-кандидат в мэры Москвы Алексей Навальный.