27 Դեկտեմբեր 2013 - 06:58 AMT
Հարավային Սուդանում ՄԱԿ խաղաղապահ առաքելության ղեկավար Հիլդե Ջոնսոնը հայտարարել է, որ ակնկալում է ռազմական օգնություն և հանդերձանք, որ անհրաժեշտ են շուրջ 50 հազար քաղաքացիական անձանց պաշտպանությունն ապահովելու համար, որոնք ապաստան են փնտրում ՄԱԿ բազաներում, հայտնում է Associated Press-ը: Ըստ նրա, անհրաժեշտ ամեն ինչ Հարավա Սուդան կհասնի 48 ժամվա ընթացքում:
Ելույթ ունենալով մայրաքաղաք Ջուբայում անցած մամլո ասուլիսում՝ Ջոնսոնը բերել է ՄԱԿ տվյալները, որոնց համաձայն 11 օրում սպանվել է շուրջ 1000 մարդ: Ըստ նրա, առավել արյունահեղ բախումներ են տեղի ունենում Մալակալ քաղաքում, որը նավթով հարուստ Վերին Նեղոսի նահանգի մայրաքաղաքն է, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Բախումները Հարավային Սուդանի մայրաքաղաք Ջուբայում սկսվել են դեկտեմբերի լույս 16-ի գիշերը: Մարտերին մասնակցում են զինված ուժերի ստորաբաժանումները, որոնք պատկանում են տարբեր ցեղախմբերի: Հարավային Սուդանի նախագահ Սալվա Քիիրը հայտարարել է, որ երկրում տեղի է ունեցել պետական հեղաշրջման փորձ՝ մեղադրելով նախկին նախագահ Ռիեկա Մաշարին այն կազմակերպելու մեջ:
Ապստամբները Մաշարի ղեկավարությամբ մի շարք քաղաքներ են գրավել երկրի հյուսիսում, այդ թվում այն տարածքներում, որտեղ կենտրոնացած են Հարավային Սուդանի նավթի հիմնական պաշարները: «ՌԻԱ Նովոստիի» մամլո ասուլիսում դեկտեմբերի 20-ին ՌԴ-ում Հարավային Սուդանի դեսպան Շոլ Դենգ Ալակը հայտարարեց, որ հակամարտությունը պետական հեղաշրջման փորձի հետևանք է՝, ոչ թե ցեղերի դիմակայություն, որոնց պատկանում են փոխնախագահն ու նախագահը:
ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը դեկտեմբերի 24-ին բանաձև է ընդունել Հարավային Սուդանում խաղաղապահների քանակի ավելացման վերաբերյալ գրեթե մինչև 12,5 հազար «երկնագույն սաղավարտների» ներգրավման հաշվին երկրի այլ տարածքներից:

Глава миротворческой миссии Организации Объединенных Наций в Южном Судане Хильде Джонсон заявил, что ожидает военное подкрепление и оборудование, критически необходимое, чтобы обеспечить защиту более 50 тыс. гражданских лиц, ищущих защиту на базах ООН, передает Associated Press. По его словам, все необходимое должно прибыть в Южный Судан в течение 48 часов.
Выступая на пресс-конференции в южносуданской столице г.Джуба, Джонсон также привел данные ООН, согласно которым за 11 дней боев были убиты более 1 тыс. человек. По его словам, наиболее кровопролитные столкновения происходят сейчас в г.Малакал, столице богатого нефтью штата Венхний Нил. Ранее на этой неделе правительство заявило, что вернуло контроль над ним, отвоевав его у повстанцев, сообщает РБК.
Столкновения в столице Южного Судана Джубе начались в ночь на 16 декабря. В боях участвовали подразделения вооруженных сил, принадлежащие к различным племенным группировкам. Президент Южного Судана Салва Киир заявил, что в стране произошла попытка государственного переворота, обвинив бывшего вице-президента страны Риека Машара в его организации.
Повстанцы под руководством Машара захватили ряд городов на севере страны, в том числе территории, где сосредоточены основные запасы нефти Южного Судана. На пресс-конференции в РИА Новости 20 декабря посол Южного Судана в РФ Шол Денг Алак заявил, что конфликт является попыткой государственного переворота, а не противостоянием племен нуэр и динка, к которым относятся вице-президент и президент страны соответственно.
Совет Безопасности ООН принял 24 декабря резолюцию об увеличении численности миротворцев в Южном Судане с нынешних почти 7 тысяч до 12,5 тысячи человек за счет привлечения "голубых касок" из других стран региона. Сроки переброски дополнительных войск для защиты населения Южного Судана пока не определены. Эта мера была принята для защиты мирного населения в стране, которую захлестнула волна этнополитического насилия.