Անցած շաբաթ ԱՄՆ-ն օդ-ցամաք դասի 75 Hellfire հրթիռներ է առաքել Իրաքին, գրում է AFP-ն: Զենքի առաքումները Բաղդադին անցնում են վերջերս ձեռք բերված ռազմավարական համաձայնության շրջանակներում, որի համաձայն ԱՄՆ-ն կաջակցի Իրաքին ահաբեկչության դեմ պայքարում: Հրթիռային զենքը կիրառվելու է «Իրաքի ու Լևանտի իսլամական պետություն» շարժման ապստամբների համար, որոնք կապված են «Ալ Քայիդայի» հետ և որոնց ճամբարները գտնվում են Իրաքի արևմուտքում, Ալ Անբար անապատում: Բացի այդ, մինչև մարտ ԱՄՆ-ն Իրաքին ScanEagle 10 անօդաչու ինքնաթիռ կտրամադրի:
ԱՄՆ հետախուզության ու հակաահաբեկչության ծառայությունները հավաստիացնում են, որ հայտնաբերել են Իրաքում «Ալ Քայիդայի» օղակների տեղակայման վայրերն ու ստացված տեղեկությունները տրամադրում են նաև Իրաքի իշխանություններին: Իրաքից ԱՄՆ զորքերը դուրս բերելուց 2 տարի անց բռնության մակարդակը երկրում վերադարձել է 2008 թ. ծավալներին, երբ երկիրը նոր էր դուրս գալիս արյունալի հակամարտությունից: Ըստ բժշկական աղբյուրների տվյալների, ընթացիկ տարում հակամարտության զոհ է դարձել 6 700 մարդ:
Զենքի առաքումների մասին որոշումը կայացվել էր դեռ նոյեմբերին՝ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հանդիպմանը Իրաքի վարչապետ Նուրի Մալիկիի հետ: Սակայն մինչև վերջերս այդ պայմանավորվածությունը չի հրապարակվել:

27 Декабрь 2013 - 07:36 AMT
США поставили Ираку на прошлой неделе 75 ракет Hellfire класса воздух-земля, пишет AFP. Новые поставки оружия Багдаду происходят в рамках недавно достигнутого стратегического соглашения, согласно которому США поддержат Ирак в его борьбе с терроризмом. Ракетное оружие будет применяться против мятежников из движения «Исламское государство Ирака и Леванта» (ИГИЛ), связанных с «Аль-Каидой», лагеря которых расположены в пустыне Аль-Анбар на западе Ирака. Кроме того до марта этого года США поставят Ираку 10 беспилотников ScanEagle.
Американские службы разведки и антитеррора заверяют, что обнаружили местоположение ячеек «Аль-Каиды» в Ираке и делятся полученной информацией с иракскими властями
Два года спустя после вывода американских войск из Ирака уровень насилия в стране вернулся к масштабам 2008 года, когда страна выходила из кровавого межконфессионального конфликта. Согласно данным, полученным от медицинских источников, жертвами конфликта в текущем году стали более 6 700 человек.
Решение о поставках было принято еще в ноябре этого года во время встречи президента США Барака Обамы с премьер-министром Ирака Нури Малики. Однако до последнего времени эта договоренность не разглашалась.