Թուրքիայի իշխանությունների բարձրագույն էշելոններում կոռուպցիայի վերաբերյալ գործի (այսպես կոչված «Մեծ կաշառք») քննության նոր փուլն արգելափակվել է դատական համակարգի հանդեպ ճնշման հետևանքով: Նման հայտարարություն է արել դատախազ Մուամմեր Աքքաշը, որը դեռ երեկ զբաղվում էր այդ աղմկահարույց գործի քննությամբ: Հինգշաբթի նրան հեռացրեցին գործից, որի շրջանակներում վերջին շաբաթներին շուրջ 50 կասկածյալ է ձերբակալվել, այդ թվում, ներքին գործերի, էկոնոմիկայի և շրջակա միջավայրի նախարարների որդիները: Թուրքիայի գլխավոր դատախազ Թուրհան Ջոլլաքադին հայտարարել է, որ Աքքաշը հեռացվել է գործի քննությունից, քանի որ ժամանակին հաշվետու չի եղել ղեկավարների առջև, այլ գաղտնի տեղեկություններ է հայտնել լրագրողներին:
Միաժամանակ գլխավոր դատախազը խոստացել է քաղաքացիներին, որ արդարադատությունը կյանքի կկոչվի «անկախ նրանց, թե ովքեր են մեղադրյալները, ում հարազատներն ու երեխաները»:
Վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը «Մեծ կաշառք» գործողությունն անվանել է «կեղտոտ գործ», ուղղված կառավարության դեմ»: Նա մեծ կադրային վերադասավորումներ է կատարել, փոխելով 10 նախարարների, որոնք այսպես թե այնպես առնչություն ունեն սկանդալի հետ: Պաշտոնական Անկարայի այս գործը կոծկելու փորձերը դեռևս ապարդյուն են՝ Էրդողանի հակառակորդները նրա հրաժարականն են պահանջում, գլխավոր կաշառակեր համարելով հենց նրան, հայտնում է euronews-ը:
Թուրքիայում խոշոր կոռուպցիոն սկանդալ է: Թուրքական ոստիկանությունը հատուկ գործողություններ է անցկացրել Ստամբուլում և Անկարայում, որի արդյունքում ձերբակալվել է 56 մարդ, այդ թվում գործարարներ և որոշ նախարարների որդիներ: Գործարարներին ձերբակալել են կոռուպցիայի, մաքսանենգության ու թմրանյութերի իրացման մեղադրանքով: Նախարարները ԱԶԿ-ից են, որը գլխավորում է վարչապետ Էրդողանը: Թուրքիայի էկոնոմիկայի և ներքին գործերի նախարար Զաֆեր Չաղլայանը, qաղաքաշինության ու շրջակա միջավայրի նախարար Էրդողան Բայրաքթարը և ներքին գործերի նախարար Մուամմեր Գյուլերը հրաժարական տվեցին: Եվս յոթ նախարարների պաշտոններից հեռացրեց Էրդողանը: Կառավարության նոր կազմը հրապարակվեց դեկտեմբերի 26-ին:

27 Декабрь 2013 - 07:44 AMT
Новый этап расследования дела о коррупции в высших эшелонах турецкой власти (так называемая “Большая взятка”) заблокирован в результате давления на судебную систему. С таким заявлением выступил прокурор Муаммер Аккаш, который занимался этим резонансным делом до вчерашнего дня. В четверг его отстранили от дела, в рамках которого в последние недели и были арестованы более 50 подозреваемых во взяточничестве, в том числе – сыновья министров внутренних дел, экономики и по делам окружающей среды. Генеральный прокурор Турции Турхан Джолаккади заявил, что Аккаш отстранен от следствия за то, что вовремя не отчитывался перед руководством и делился конфиденциальной информации с журналистами.
Одновременно генпрокурор пообещал согражданам, что правосудие будет исполнено “вне зависимости от того, кем являются обвиняемые, чьи они родственники и дети”.
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган назвал кампанию “Большая взятка” “грязной операцией, направленной против правительства”. Он произвел масштабные перестановки в кабинете, заменив 10 министров, так или иначе причастных к скандалу. Попытки официальной Анкары замять эту историю пока безрезультатны: противники Эрдогана требуют его отставки, называя главным коррупционером его самого, передает euronews.
В результате спецоперации, проведенной 17 декабря 2013 г. в Стамбуле и Анкаре, были задержаны 52 человека, в том числе бизнесмены и сыновья некоторых министров. Бизнесменов задержали по обвинениям в коррупции, контрабанде и реализации наркотических средств. Среди них, в частности, оказались сыновья министров экономики Зафера Чаглаяна, внутренних дел Муаммера Гюлера, а также окружающей среды и градостроения Эрдогана Байрактара. Сразу после начала скандала все три министра заявили о готовности покинуть свои должности. В среду все они официально заявили об отставке. Впоследствии турецкий премьер отстранил от должности еще семь министров. 26 декабря был обнародован новый состав кабинета министров.