Թուրքական դատարանը որոշում է կայացրել 100 մլրդ դոլար գումարով ապօրինի գործարքների գործով ևս 30 կասկածյալների ձերբակալության մասին: Ինչպես գրում է Taraf-ը, Ստամբուլի դատախազությունը «ձերբակալությունների երկրորդ ալիքին է պատրաստվում, որը կապված 28 մրցույթներով կնքված ապօրինի գործարքների հետ»:
Ապօրինի գործարքների գործով անցնում են Ստամբուլի Էթիլեր շրջանում ոստիկանության դպրոցի հողամասի կառուցապատման, Իզմիրում կառուցված մասնավոր տների, 14 ջերմային էլեկտրակայանների շինարարության մրցույթները:
Թուրքիայում խոշոր կոռուպցիոն սկանդալ է: Թուրքական ոստիկանությունը հատուկ գործողություններ է անցկացրել Ստամբուլում և Անկարայում, որի արդյունքում ձերբակալվել է 56 մարդ, այդ թվում գործարարներ և որոշ նախարարների որդիներ: Գործարարներին ձերբակալել են կոռուպցիայի, մաքսանենգության ու թմրանյութերի իրացման մեղադրանքով: Նախարարները ԱԶԿ-ից են, որը գլխավորում է վարչապետ Էրդողանը: Թուրքիայի էկոնոմիկայի և ներքին գործերի նախարար Զաֆեր Չաղլայանը, qաղաքաշինության ու շրջակա միջավայրի նախարար Էրդողան Բայրաքթարը և ներքին գործերի նախարար Մուամմեր Գյուլերը հրաժարական տվեցին: Եվս յոթ նախարարների պաշտոններից հեռացրեց Էրդողանը: Կառավարության նոր կազմը հրապարակվեց դեկտեմբերի 26-ին:
Taraf թերթը, Zaman հոլդինգը վերահսկում է իսլամի հայտնի քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենը, որն առճակատման մեջ է Էրդողանի հետ: Նախօրեին հեռուստաուղերձում Գյուլենն անիծեց կառավարությանն ու անձամբ վարչապետին չարաշահումների ու կաշառքների համար: Տեսահոլովակը YouTube-ում հավաքել է այցելությունների ռեկորդային քանակ:

27 Декабрь 2013 - 09:05 AMT
Турецкий суд принял решение об аресте еще 30 подозреваемых по делу о незаконных сделках на сумму $100 миллиардов. Как пишет Taraf, прокуратура Стамбула «готовит вторую волну арестов, которая связана с незаконными сделками по 28 тендерам.
В незаконных сделках фигурируют тендеры на строительство участка полицейской школы в районе Этилер Стамбула, построенных в районе Урла провинции Измир частных домов, 14 тепловых электростанций, дорог в городах Вираншегир и Чанаккале.
В результате спецоперации, проведенной 17 декабря 2013 г. в Стамбуле и Анкаре, были задержаны 52 человека, в том числе бизнесмены и сыновья некоторых министров. Бизнесменов задержали по обвинениям в коррупции, контрабанде и реализации наркотических средств. Среди них, в частности, оказались сыновья министров экономики Зафера Чаглаяна, внутренних дел Муаммера Гюлера, а также окружающей среды и градостроения Эрдогана Байрактара. Сразу после начала скандала все три министра заявили о готовности покинуть свои должности. В среду все они официально заявили об отставке. Впоследствии турецкий премьер отстранил от должности еще семь министров. 26 декабря был обнародован новый состав кабинета министров.
Газета Taraf, равно как и холдинг Zaman контролируется известным исламским проповедником Фетуллахом Гюленом, который в настоящее время противостоит Эрдогану. Накануне в телеобращении Гюлен проклял правительство и лично премьер-министра за злоупотребления и взятки. Ролик в YouTube собрал рекордное количество посещений.