Սիրիայի ընդդիմադիր Ազգային կոալիցիայի պատվիրակությունը մտադիր է այցելել Մոսկվա բանակցելու համար ՌԴ ԱԳՆ-ում 2014 թվականի հունվարի 13-ին և 14-ին, հայտնել է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությանը Ազգային կոալիցիայի գլխավոր քարտուղար Բադր Ջամուսը: «Մոսկվա այցելության ամսաթիվը նախապես համաձայնեցվել է Ռուսաստանի ԱԳՆ հետ»,-ասել է Ջամուսը:
Նա հստակեցրել է, որ պատվիրակությունը կգլխավորի Ազգային կոալիցիայի առաջնորդը, որի ընտրությունները կկայանան հունվարի սկզբին Ստամբուլում՝ Սիրիայի ընդդիմադիր ուժերի համագումարում: Այժմ Ազգային կոալիցիան գլխավորում է Ահմեդ Ջարբան, որը կարող է վերընտրվել այդ պաշտոնում: «Մինչ ընտրությունները մենք չենք կարող հաստատ ասել, թե այցը կանցնի այդ ժամկետում: Պաշտոնապես մենք կհայտարարենք այդ մասին ընտրություններից հետո»,-նշել է Ազգային կոալիցիայի գլխավոր քարտուղարը:
Սիրիայի գծով խաղաղ խորհրդաժողովը ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունի որոշմամբ կկայանա հունվարի 22-ին շվեյցարական Մոնտրոյում:

27 Декабрь 2013 - 11:53 AMT
Делегация оппозиционной сирийской Национальной коалиции рассчитывает посетить Москву для переговоров в российском МИДе 13-14 января 2014 года, сообщил РИА Новости генеральный секретарь Нацкоалиции Бадр Джамус. "Дата визита в Москву предварительно согласована с российским МИД", – сказал Джамус.
Он уточнил, что делегацию возглавит лидер Нацкоалиции, выборы которого пройдут на съезде оппозиционных сирийских сил в Стамбуле в начале января. Сейчас Нацкоалицию возглавляет Ахмед Джарба, который может быть переизбран на этот пост. "До выборов мы не можем точно сказать, что визит пройдет именно в эти сроки. Официально мы объявим об этом после выборов", – отметил генсек Нацкоалиции.
Мирная конференция по Сирии должна состояться по решению генсека ООН Пан Ги Муна 22 января в швейцарском городе Монтре.