27 Դեկտեմբեր 2013 - 21:46 AMT
Հայաստանի ու Ղարաբաղի միջև չկան ու չեն կարող լինել մաքսակետեր, դեկտեմբերի 27-ին ԶԼՄ-ների ղեկավարների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։ Ըստ նրա, հենց այդպես է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատասխանել Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի հայտարարությանը, թե իրենք պատրաստ են ստորագրել ՄՄ-ին Հայաստանի միանալու «ճանապարհային քարտեզը», բայց «հատուկ կարծիքով», քանի որ ՄՄ-ի սահմանների հարցը ԼՂՀ խնդրով պայմանավորված պարզաբանում է պահանջում։
«Բաց է մնում հարցը, թե ղարաբաղյան հակամարտությամբ պայմանավորված որտեղ է լինելու Հայաստանում Մաքսային միության սահմանը: Մեր պաշտոնակիցների հետ միասին կստորագրենք «ճանապարհային քարտեզը», բայց հատուկ կարծիքով, որը կշարադրվի»,-դեկտեմբերի 24-ին Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստում ասել էր Նազարբաևը՝ հույս հայտնելով, որ փաստաթղթի համաձայնեցման ընթացքում փորձագետները կգտնեն հարցի լուծումը:
Հայաստանի պատասխանից հետո ՀՀ-ի՝ ՄՄ-ին անդամակցության «ճանապարհային քարտեզը», այնուամենայնիվ, ստորագրվել է, ասաց գործադիրի ղեկավարը՝ հավելելով, որ ԼՂՀ հարցը խնդիր չառաջացրեց Համաշխարհային առևտրային կազմակերպությանն անդամակցելու հարցում ու ԱՊՀ երկրների հետ ազատ առևտրի վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրման համար․
«Համոզված ենք, որ քաղաքական խնդիրները չի կարելի տեղափոխել Մաքսային միությանն անդամակցելու դաշտ: Երբևիցե Ղարաբաղի հարցը ՄՄ-ի շրջանակում քննարկման թեմա չի եղել, ու ԼՂՀ հարցը խոչընդոտ լինել չի կարող»,- ասաց Տիգրան Սարգսյանը։
Կառավարության ղեկավարը նշեց, թե Երևանը բանակցում է ՄՄ անդամ պետությունների հետ մոտ 400 ապրանքի մաքսատուրքերի վերաբերյալ։ Պատասխանները կտրվեն Հայաստանի՝ Մաքսային միության անդմակցության մասին պայմանագրում։ Բացի այդ, վարչապետը չբառացեց մեխանիզմի գործարկումը, որը տարիներ անց կբերի մաքսատուրքերի աստիճանաբար բարձրացման, ինչը, իր հերթին, կարող է նպաստել հայրենական արտադրության ծավալների աճին։
Վարչապետը նաև տեղեկացրեց, որ ՄՄ-ին անդամակցման պայմանագիրը նախատեսում են ստորագրել 2014-ի մայիսին, երբ բոլոր կարևոր հարցերը համաձայնեցված կլինեն։ Հունիսին այն կներկայացվի 4 երկրի՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի, Ղազախստանի ու Բելառուսի խորհրդարաններ՝ վավերացման․ «Ճանապարհային քարտեզում» ՄՄ երկրներում միասնական արժույթի՝ ռուբլու, մասին կետ չկա։
Գործադիրի ղեկավարը նաև նշեց, որ Հայաստանը շարունակում է բանակցել եվրոպացի գործընկերների հետ։
Հայաստանի՝ Մաքսային միությանն անդամակցելու որոշումն եվրոպական կառույցներն ու փորձագետները քննադատեցին՝ նշելով, որ Հայաստանը գործնականում խզեց Եվրոպայի հետ բանակցությունները, ինչն անհնարին դարձրեց նոյեմբերին Վիլնյուսում ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը։
Հայաստանի կառավարությունը ոչ ռուսամետ է, ոչ էլ արևելամետ․ հայամետ է, ու այդ համատեքստում մեր քաղաքականությունը մեկ նպատակ ունի՝ ՀՀ քաղաքացիների համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծել, նշեց վարչապետ Սարգսյանը: Նրա համոզմամբ, գործադիրը չի մտածում, թե անդամակցելով ՄՄ-ին, ԵՄ հետ ազատ առևտրի գոտու վերաբերյալ համաձայնագիրը բացառվել է․
«Ուզում ենք երկու ուղղություններով էլ շարունակել գործակցությունն ու աշխատանքները տեսնել որպես փոխլրացնող»,- ասաց Տիգրան Սարգսյանը՝ նշելով, որ ռուս ու եվրոպացի գործընկերների թույլտվությամբ Հայաստանն ԵՄ հետ կգործակցի նոր ֆորմատով։
Մամուլի ասուլիսին վարչապետը պատասխանեց նաև Ռուսաստանի հետ գազային համաձայնագրերի, ինչպես նաև հայ սպառողի համար գազի գնի նվազեցման մասին հարցերին։
Դեկտեմբերի 23-ին Ազգային ժողովը վավերացրել էր բնական գազի, նավթամթերքի ու անմշակ ալմաստների մատակարարման, գազի գնագոյացման, ինչպես նաև «ՀայՌուսգազարդի» բաժնետոմսերի 20 տոկոսը ռուսական կողմին փոխանցելու մասին հայ-ռուսական համաձայնագրերը։
Վարչապետը նաև հերքեց գազային ևս 20 համաձայնագրի մասին խոսակցություններն ու դրանք «վտանգավոր ապատեղեկատվություն» անվանեց։
Նա նաև բացատրեց, թե ինչը կարող է ազդել սպառողի համար գազի գնի նվազեցմանը․ այսպիսով, եթե գազի սպառման ծավալներն ավելանան, «ՀայՌուսդազարդ»-ի ծախսերը կնվազեն, խոշոր ներդրումների դեպքում էլ սպառողների համար գինը կիջնի: Տիգրան Սարգսյանը նշեց նաև, որ Հայաստանը հազար կուբամետր ռուսական գազի համար սահմանին վճարում է 189 ԱՄՆ դոլարով, իսկ սպառողները նույքանի համար միջինում 310 դոլար։ Նրա խոսքով, սպառողի համար գազի համար նման բարձր գինը պայմանավորված է հազար կուբամետրի համար «ՀայՌուսգազարդի» 60 ԱՄՆ դոլար ծախսով, 11 դոլարի կորստով ու 50 դոլար ՀԴՄ-ով։
Վարչապետը նաև մեկնաբանեց Հայաստանում Իրանի դեսպան Մոհամեդ Ռեիսիի հայտարարությունը, թե Թեհրանը կարող է «մատակարարվող բնական գազի դիմաց բարեկամ-երկրների համար ոչ շուկայական մոտեցումներ ցուցաբերել, այդ թվում նաև Հայաստանի»։ Տիգրան Սարգսյանը դեսպանի խոսքերը «դիվանագիտական սայթակում» անվանեց, ինչը, ըստ նրա, չպիտի ազդի հայ-իրանական բարեկամական հարաբերությունների վրա։
Ասուլիսի հիմնական հարցերից էր 2014-ի հունվարի մեկից ներդրվող Կուտակային կենսաթոշակային համակարգի պարտադիր բաղադրիչը։
Կենսաթոշակային ռեֆորմները Հայաստանում մեկնարկեցին 2011-ի հունվարի մեկից կամավոր կուտակային համակարգի ներդրմամբ։ Կուտակային բաղադրիչն ապագա թոշակառուին կթույլատրի ինքնուրույն ձևավորել իր կենսաթոշակը։ Համակարգը 2014-ի հունվարի մեկից պարտադիր է դառնում 40 տարեկանը չլրացած աշխատողների համար։ Նրանք ամսական աշխատավարձի 5 տոկոսը կփոխանցեն իրենց կուտակային հաշվին, ևս 5 տոկոսը կփոխանցի պետությունը, բայց 25 հազար դրամից ոչ ավելի։
Կառավարույթան ղեկավարի խոսքով, պարտադիր կուտակայինը Հայաստանի համար այլընտրանք չունի, քանի որ «սերունդների համերաշխության» սկզբունքն արդար չէ։ Հաշվի առնելով, որ այսօր Հայաստանում միջին կենսաթոշակը 30 հազար դրամ է, իսկ ծայրահեղ աղքատության շեմը՝ 27 հազար, ստացվում է, որ կենսաթոշակի անցնող մարդը գրեթե աղքատ է դառնում։
«Մեր մոտեցումը հետևյալն է՝ ամեն մեկը պատասխանատու է իր ապահով ծերության համար։ Ռեֆորմը, որի վրա 10 տարի ենք ծախսել, որի վրա լավագույն միջազգային մասնագետներն են աշխատել, թույլ կտա այսօրվա երիտասարդներին 30-40 տարի առաջ նայել ու պլանավորել կյանքը»,- նշեց նա։ Խոսելով դժգոհությունների մասին, որոնք առաջացել են համակարգի շուրջ, վարչապետն ասաց, որ դրանք պոպուլիստական են ու հիշեցրեց, որ նման բացասական վերաբերմունք կար նաև քաղծառայողների համար սոցփաթեթի համակարգի ներդրման հանդեպ, որով այժմ բոլորը շատ գոհ են։
Խոսելով Հայաստանի տնտեսության մոտակա զարգացումների մասին, կառավարության ղեկավարը նշեց, որ ռուսական «Ռոսնեֆտը» մտադիր է 400 մլն ԱՄԴ դոլար ներդնել մեր երկրում նոր գործարանի կառուցման համար, որը նաև հանրապետությունում արտադրվող կաուչուկից անվադողեր կմատակարարի։
Վարչապետի խոսքով, չնայած հայտարարված գումարներին, ընկերության հետ բանակցությունները շարունակվում են, քանի որ դրանց երկրորդ մասը վերաբերում է «Նաիրիտին»։
Գործարանը հիմնադրվել է 1940-ին, ԽՍՀՄ տարածքում քլորոպրենային կաուչուկի արտադրության մենաշնորհատերն էր: 2006-ին բաժնետոմսերի 90 տոկոսը վաճառվեց Property Limited բրիտանական կոնսորցիումին 40 մլն դոլարով, իսկ մնացած 10 տոկոսը կառավարությանն է: 2010 ապրիլից «Նաիրիտը» չի գործում:
Տիգրան Սարգսյանը նշեց նաև, որ «Ընդլայնված ֆինանսավորում» ծրագրի շրջանակում ևս 120-150 մլն ԱՄԼ դոլարով Հայաստանին կֆինանսավորի Միջազգային արժութային ֆոնդը։
2010-ին հաստատված «Ընդլայնված ֆինանսավորում» ու «Ընդլայնված վարկավորում» ծրագրերի շրջանակում ֆոնդը Հայաստանին 407,2 մլն ԱՄՆ դոլար էր տրամադրել։
Ըստ վարչապետի, նախորդ ծրագրերի համեմատ տրամադրվող գումարի չափը նվազել է մոտակա 4 տարում դրական մակրոտնտեսական ցուցանիշների հետևանքով։
Խոսելով անցնող տարվա ձեռքբերումների մասին, ՀՀ վարչապետը նշեց 7,1 տոկոս աճն արդյունաբերական ոլորտում, 6,7 տոկոսը՝ գյուղատնտեսությունում, նաև անասնապահությունում ու սերմնաբուծությունում, մասնավոր հատվածի հետ գործակցության զարգացումը, 12,5 տոկոս աճը զբոսաշրջությունում, այդ թվում նաև ավիատոմսերի գների նվազումը, որը կշարունակվի նաև 2014-ին։ Նա նաև առանձնացրեց որոշ ռեֆորմներ սոցիալական ոլորտում, օդային գոտու ազատականացումը, եվրապարտատոմսերի թողարկումը, ինչը, իր հերթին, նպաստեց ռուսական պարտքի մարմանը, որը պլանավորում էին անել 6 տարվա ընթացքում։
Պետպարտքը նվազեցնելու նպատակով Հայաստանը որոշել էր եվրապարտատոմսեր թողարկել, որոնց «շնորհանդեսը» կայացավ սեպտեմբերի 19-ին։ Թողարկման ծավալը կազմեց 700 մլն ԱՄՆ դոլար, մարման ժամկետը՝ 7 տարի, եկամտաբերությունը՝ 6 տոկոս։ Fitch Ratings գործակալությունը Հայաստանի դոլարային պարտատոմսերի թողարկմանը սպասվող «BB-» վարկանիշ շնորհեց, իսկ Moody’s-ը Հայաստանի վարկանիշը գնահատեց Ba2 մակարդակի։
Գործադիրի ղեկավարի համոզմամբ, որ 2013-ը լուրջ ձեռքբերումների տարի էր տեղեկատվական տեխնոլոգիաներիի ոլորտում։ Մասնավորապես, նշանակալի էր հայկական սմարթֆոնների ու պլանշետների արտադրության մեկնարկը։
Հայաստանն արդեն գալիք հունվարից պատրաստվում է կարգավորել սեփական պլանշետների թողարկումը։ Android համակագով Արմթաբը հայ-ամերիկյան Technology and Science Dynamics Inc/Armtab Technologies ընկերության համատեղ աշխատանքի արդյունքն է։

Между Арменией и Нагорным Карабахом нет и не может быть таможенных пунктов, заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян на состоявшейся 27 декабря пресс-конференции для руководителей армянских СМИ. Таким образом, отметил он, ответила армянская сторона на озвученное в Москве на заседании Высшего Евразийского экономического совета на уровне глав государств заявление президента Казахстана Нурсултана Назарбаева о готовности подписать «дорожную карту» о присоединении Армении к Таможенному союзу, но с особым мнением, поскольку требует прояснения вопроса о границах Таможенного союза в связи с проблемой Нагорного Карабаха.
«Вопрос о границе Таможенного союза, где он будет проходить в Армении в связи с нагорно-карабахским конфликтом, остается открытым. Поэтому мы будем вместе с коллегами подписывать «дорожные карты», но с особым мнением, которое будет доложено», – сказал Назарбаев. Он выразил надежду, что в ходе согласования документа эксперты найдут решение данного вопроса.
После ответа армянской стороны «дорожная карта» о вступлении Армении в Таможенный союз была подписана, добавил Тигран Саркисян, отметив, что неправильно переводить политические проблемы на поле обсуждения вопроса Таможенного союза. Тигран Саркисян напомнил также, что вопрос Карабаха не стал препятствием на пути вступления Армении во Всемирную торговую организацию, подписания соглашения о свободной торговле со странами СНГ: «Считаем, что карабахский вопрос не станет препятствием и для вступления в Таможенный союз».
Глава армянского правительства отметил, что Ереван ведет переговоры о таможенных пошлинах на около 400 наименований товаров со странами ТС. Ответы на таможенные пошлины будут даны в договоре о вступлении Армении в ТС. При этом он отметил, что не исключено применение механизма, при котором таможенные пошлины начнут плавно повышаться через несколько лет. Повышение пошлин, в свою очередь, может способствовать увеличению объемов отечественного производства.
Армянский премьер также сообщил, что договор о вступлении Армении в ТС предполагается подписать в мае 2014 года после согласования всех важных вопросов. В июне же договор будет представлен на ратификацию в парламенты 4 стран – России, Казахстана, Беларуси и Армении. При этом в «дорожной карте» нет пункта о создании единой валюты – рублей для всех стран ТС
Тигран Саркисян отметил, что вместе с тем Армения продолжает переговоры с европейскими партнерами.
Решение Армении о вступлении в Таможенный союз вызвало критику со стороны европейских структур и экспертных кругов, которые заявили, что Армения практически прервала переговоры с Европой, что сделало невозможным парафирование Соглашения об Ассоциации с ЕС на саммите Восточного партнерства в 28-29 ноября в Вильнюсе.
Правительство Армении – не пророссийское и не прозападное, а проармянское, в этом плане любое сотрудничество с международными структурами преследует одну цель – защиту интересов граждан Армении, отметил глава армянского правительства. По его словам, правительство Армении не считает, что вступление в Таможенный союз исключает возможность заключения договора свободной торговле с ЕС: «Мы рассматриваем эти два направления как взаимодополняющие, а не взаимоисключающие». С согласия европейских и российских партнеров Армения продолжает сотрудничество с ЕС в новом формате.
На пресс-конференции Тигран Саркисян ответил и на вопросы о газовом соглашении с Россией и цене на газ для армянских потребителей.
23 декабря парламент Армении ратифицировал армяно-российские соглашения в сфере поставок природного газа, нефтепродуктов и необработанных алмазов, а также вопросов ценообразования на газ и договор о передаче российской стороне 20% акций компании «АрмРосгазпром».
Тигран Саркисян опроверг слухи о двадцати секретных соглашениях в газовой сфере с Россией и назвал их опасной дезинформацией: «Я впервые от вас слышу об этих секретных документах».
Он также объяснил, что может способствовать снижению цены на газ для армянских потребителей: если в Армении увеличатся объемы потребляемого газа, уменьшатся расходы «АрмРосгазпрома», и в случае крупных инвестиций, цены на газ могут снизиться. При этом Саркисян отметил, что на границе Армения покупает газ на $189 долларов за 1 тыс. кубометров, а потребители платят в среднем $310 за 1 тыс. кубометров. По его словам, такая высокая цена на газ для потребителей обусловлена расходами «АрмРосгазпрома» в $60 на 1 тыс. кубометров, потерями – $11 и НДС – $50.
Тигран Саркисян прокомментировал также заявление посла Ирана в Армении Мохаммада Реиси о том, что Тегеран может применить «нерыночные подходы в вопросе цены на поставляемый природный газ для дружественных стран, в том числе и Армении». Армянски1 премьер назвал слова иранского посла «дипломатическим промахом», который, тем не менее, не должен повлиять на армяно-иранские дружеские отношения.
Одним из центральных вопросов пресс-конференции стал вопрос вступающей в силу с 1-го января 2014 года накопительной пенсионной системы.
Процесс пенсионных реформ стартовал в Армении с 1-го января 2011 года посредством внедрения добровольной накопительной пенсионной системы. Накопительный компонент позволит будущему пенсионеру самому формировать размер пенсии. Накопительной пенсионной системой с 2014 года смогут воспользоваться все работники моложе 40 лет, самозанятые и сельчане. Работники ежемесячно будут вносить на свой накопительный счет 5% от размера зарплаты, еще 5%, но не более 25 тыс. драмов (300 тысяч – для предпринимателей), будет вносить государство.
По словам Тиграна Саркисяна, накопительная пенсионная системы не имеет в Армении альтернативы, так как принцип «солидарности поколений» не является справедливым. С учетом того, что средняя пенсия сегодня в Армении составляет 30 тыс. драмов, а порог крайней нищеты – 27 тыс. драмов, получается, что выходящий на пенсию человек становится практически нищим. «Наш подход заключается в следующем: каждый человек несет ответственность за свою обеспеченную старость. А эта реформа, которую мы разрабатывали в течение 10 лет совместно с международными экспертами, позволит сегодняшним молодым на 30-40 лет вперед планировать свою жизнь», – сказал он. Говоря о недовольстве, которое вызвала эта система в обществе, Тигран Саркисян отметил, что все возражения являются исключительно популистскими, и напомнил, что такую же негативную реакцию вызвала система внедрения для госслужащих социальных пакетов, которой сегодня все очень довольны.
Говоря о ближайших перспективах экономики Армении, премьер отметил, что российская компания «Роснефть» намерена инвестировать $400 млн в строительство в Армении нового завода, который, помимо прочего, будет выпускать шины из производимого в республике каучука.
Представители компаний «Роснефть», «Пирелли Тайр Руссия» и «Роснефть-Армения» на днях в Ереване подписали меморандум о создании совместного предприятия с целью производства бутадиен-стиролового каучука.
По словам Саркисяна, несмотря на озвученные цифры, переговоры с компанией продолжаются, так как их второй этап касается армянского химгиганта «Наирит».
Также, отметил глава армянского правительства, Армении финансирование в размере $120-150 млн предоставит Международный Валютный Фонд. Финансирование будет предоставлено в рамках 38-месячной программы «Расширенное финансирование».
По утвержденным в 2010 году программам «Расширенное финансирование» и «Расширенное кредитование» МВФ предоставил Армении $407,2 млн.
Как добавил Тигран Саркисян, по сравнению с прошлыми программами сумма предоставляемого МВФ финансирования уменьшилась по причине благоприятных макроэкономических показателей на ближайшие 4 года.
Говоря о достижениях уходящего года, премьер-министр Армении особо отметил 7.1%-ый рост в промышленной сфере, 6.7%-ый рост в сфере сельского хозяйства, рост в сферах скотоводства и семеноводства, развитие сотрудничества с частным сектором, 12.5%-ый рост в туристической сфере, в том числе снижение цен на авиабилеты, который продолжится в 2014 году. Также он отметил некоторые реформы в социальной сфере, либерализацию авиационной сферы, выпуск еврооблигаций, что, в свою очередь, способствовало погашению российского долга, который планировалось погасить в течение 6 лет.
С целью сокращения государственного долга Армения приняла решение выпустить евробонды. Выпуск дебютных евробондов был осуществлен 19 сентября. Объем эмиссии составил $700 млн., срок погашения – 7 лет, доходность – 6%. Основные андеррайтеры – Deutsche Bank AG, London Branch, HSBC Bank plc и J.P.Morgan Securities plc. Рейтинговое агентство Fitch Ratings присвоило выпуску долларовых облигаций Республики Армения ожидаемый рейтинг “BB-”, а агентство Moody’s оценило рейтинг Армении на уровне Ba2.
По словам Тиграна Саркисяна, 2013 год принес серьезные достижения и в сфере информационных технологий. В частности, таким достижением является начало производства армянских смартфонов и планшетов.
Армения уже с января следующего года намерена наладить производство собственных смартфонов и планшетов. Новые гаджеты под названиями "Армфон" и "Армтаб" на базе Android – плод трудов совместной армянско-американской компании "Technology and Science Dynamics Inc/Armtab Technologies".