8 Հունվար 2014 - 08:13 AMT
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի և ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հանդիպումը, ինչպես ակնկալվում էր, տեղի կկայանա 13-ին Փարիզում, տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստին»՝ ՌԴ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում աղբյուրին հղումով:
Մինչ այդ Ռուսաստանի և ԱՄՆ ԱԳ նախարարների հանդիպման մասին հայտարարել էին ՄԱԿ-ում: Կազմակերպության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ֆարհան Հաքը հայտնել էր, որ Լավրովն ու Քերին կքննարկեն Իրանի հնարավոր մասնակցությունը «Ժնև-2» խորհրդաժողովին:
Իրանի մասնակցության մասին որոշումը դեռ չի կայացվել: Մինչդեռ, երկրի իշխանությունները նախկինի պես վճռական են տրամադրված մասնակցելու Սիրիայի գծով խաղաղ խորհրդաժողովին, սակայն հրաժարվում են որևէ նախնական պայման ընդունել, հայտնում է Fars-ը, երկրի ԱԳՆ ներկայացուցչի հայտարարությանը հղումով:
«Իրանը կգործակցի Սիրիայում ցանկացած քաղաքական կարգավորման հասնելու համար, սակայն առանց նախապայմանների»,- հայտարարել էր Իրանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը:
Մինչ այդ ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին հայտարարել էր, որ Իրանը կարող է կարևոր դերակատարություն ունենալ սիրիական ճգնաժամի հանգուցալուծման գործում, սակայն միայն որպես Ժնևի խորհրդաժողովի ոչ պաշտոնական մասնակից: Քերին դա բացատրել էր նրանով, որ Իրանը չընդունեց 2012 թվականի «Ժնև-1» խորհրդաժողովի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Խորհրդաժողովին Իրանի մասնակցության հնարավոր պայմաններից կարող է դառնալ պաշտոնական Դամասկոսին ռմբակոծությունները դադարեցնելու և հումանիտար միջանցք բացելու կոչովդիմումը:
Սիրիայի վերաբերյալ միջազգային խորհրդաժողովը նախատեսվում է գումարել հունվարի 22-ին շվեյցարական Մոնտրյո քաղաքում:

8 Январь 2014 - 07:34 AMT
Встреча главы МИД РФ Сергея Лаврова и госсекретаря США Джона Керри, как ожидается, пройдет 13 января в Париже, сообщил во вторник РИА Новости источник в российском внешнеполитическом ведомстве.
Ранее о встрече глав внешнеполитических ведомств России и США заявили в ООН. Официальный представитель всемирной организации Фархан Хак сообщил, что Лавров и Керри обсудят возможное участие Ирана в конференции "Женева-2".
Решение об участии Ирана в конференции пока не принято.
Между тем, власти Ирана по-прежнему решительно настроены на участие в мирной конференции по Сирии, но отказываются принимать какие-либо предварительные условия, сообщает Fars со ссылкой на заявление представителя МИД страны.
"Исламская Республика Иран будет сотрудничать для достижения любого политического решения конфликта в Сирии, но без каких либо предварительных условий", — заявила представитель МИД ИРИ.
Ранее госсекретарь США Джон Керри заявил, что Иран может сыграть важную роль в разрешении сирийского кризиса, но лишь в качестве неформального участника женевской конференции. Керри объяснил это тем, что Иран не принял договоренностей, достигнутых в ходе конференции "Женева-1" в 2012 году.
Одним из возможных условий участия Ирана в конференции может стать обращение к официальному Дамаску с призывом прекратить бомбардировки и открыть гуманитарных коридор.