ԱՄՆ պաշտպանության նախկին նախարար Ռոբերտ Գեյթսը գիրք է գրել, որտեղ խիստ քննադատել է նախագահ Օբամային Աֆղանստանում ռազմական գործողությունների համար: «Ծառայություն. Ռազմական նախարարի հիշողությունները» գրքում Գեյթսը պնդում է, որ նախագահը թերահավատ էր իր վարչակազմի աֆղանական ռազմավարության հաջողության հարցում:
«Երբեք չեմ կասկածել, որ նա սատարում է զինվորականներին, ինչը չես ասի այն խնդիրների մասին, որ նրանք կատարում էին»,- գրում է Գեյթսը:
Թեև Գեյթսը բնութագրում է Օբամային որպես «կուռ անձնավորություն», որն իրավացի էր աֆղանական արշավանքի վերաբերյալ իր որոշումներում, նա նշում է, որ նախագահն առանձնակի խանդավառությամբ չէր վերաբերվում Իրաքում ու Աֆղանստանում ընթացող պատերազմներին, որոնք ժառանգություն էր ստացել նախորդ վարչակարգից:
Գեյթսը նաև նշում է, որ Օբաման չէր վստահում զինվորականներին, որոնք իրադարձությունների զարգացման տարբեր սցենարներ էին ներկայացնում: 2011-ի մարտին, գրում է Գեյթսը, Օբաման չէր վստահում գեներալ Դևիդ Պետրեուսին, որը 2010-2011 թթ. ամերիկյան զորակազմի հրամանատարն էր Աֆղանստանում և «տանել չէր կարողանում» Աֆղանստանի նախագահ Համիդ Քարզային: ԱՄՆ նախագահն «այդ պատերազմն իրենը չէր համարում»,- գրում է Գեյթսը: «Նրա համար ամբողջ հարցն այն էր, թե ինչպես այդ ամենն ավարտին հասցնել ու հեռանալ այնտեղից»:
Washington Post-ը գրում է, որ նոթերը, որտեղ կան կտրուկ արտահայտություններ և հեգնանքով լի մեկնաբանություններ, կտրուկ տարբերվում են Գեյթսի հավասարակշռված և զուսպ պահվածքից Պենտագոնի ղեկավարի պաշտոնում: Պենտագոնի նախկին ղեկավարը նույնիսկ քննադատում է Սպիտակ տան վարչակազմին, որը «փորձում է ամեն ինչ վերահսկել և հաճախ միջամտում է Պենտագոնի գործերին, նույնիսկ այն դեպքում, երբ քաղաքացիական անձանց գիտելիքները չեն բավարարում: Ազգային անվտանգության համար պատասխանատուները «նոր մակարդակի բարձրացրին կառավարումն ու միջամտությունը»,- գրում է Գեյթսը՝ համեմատելով Օբամայի վարչակազմի ոճը Ռիչարդ Նիքսոնի ժամանակների հետ:
Ինքը Գեյթսը խոստովանում է, որ «վստահության պակասն ու կասկածամիտ վերաբերմունքը զինվորականների հանդեպ, այդ թվում նաև նախագահի ու փոխնախագահի կողմից, մեծ խնդիր էր իր համար, քանի որ նա փորձում էր հարաբերությունները Գերագույն հրամանատարության ու զինվորական ղեկավարության միջև կարգավորել»: Այնուամենայնիվ, Գեյթսը բարձր է գնահատում է Օբամայի որոշումը Բեն Լադենի թաքնվելու վայրում գործողություն անցկացնելու մասին, թեև ինքը նախագահը «սկզբում դեմ էր դրան»:
«Դա ամենահամարձակ որոշումներից մեկն էր, որոնք երբևէ կայացրել է Սպիտակ տունը»,- գրում է նա:
Գեյթսը զբաղեցրել է Պենտագոնի ղեկավարի պաշտոնը Բուշ կրտսերի և Օբամայի օրոք՝ հեռանալով քաղաքականությունից 2011 թվականին: Նա դարձավ առաջինը, ում հաջողվեց զբաղեցնել պաշտոնը տարբեր կուսակցությունների առաջնորդ նախագահների պաշտոնավարման ժամանակ:

Бывший министр обороны США Роберт Гейтс написал книгу, в которой жестко раскритиковал президента Обаму за военную кампанию в Афганистане. В книге "Служба: мемуары военного министра" Гейтс утверждает, что президент скептически оценивал шансы на успех афганской стратегии его администрации.
"Я никогда не сомневался в том, что он поддерживает военных, чего нельзя сказать о задачах, которые они там выполняли", – пишет Гейтс.
Хотя Гейтс характеризует Обаму, как "целостную личность", который был прав в своих решениях по афганской кампании, он отмечает, что президент не испытывал особого энтузиазма по поводу войн в Ираке и Афганистане, доставшиеся ему в наследство от предыдущей администрации.
Он также отмечает, что Обама с недоверием относился к военным, которые предлагали ему разные сценарии развития событий.Так, в марте 2011 г., – пишет Гейтс, – Обама с недоверием относится к генералу Дэвиду Петреусу, командующему американским контингентом в Афганистане в 2010-2011 гг., и "на дух не переносил" афганского президента Хамида Карзая.Президент США "не считал эту войну своей", – продолжает Гейтс. "Для него весь вопрос заключался в том, как все это закончить и уйти оттуда".
Газета Washington Post отмечает, что мемуары с их порой резкими высказываниями и едкими ремарками резко контрастируют со сдержанным, уравновешенным поведением Гейтса на посту главы оборонного ведомства. Бывший глава Пентагон также критикует администрацию Белого дома, которая "пытается все контролировать «и часто вмешивалась в дела Пентагона, даже при том, что гражданским зачастую не хватало профессиональных знаний. Отвечающие за национальную безопасность сотрудники президентской администрации "вынесли управленчество и вмешательство на новый уровень", – пишет Гейтс, сравнивая стиль администрации Обамы с временами Ричарда Никсона.
Сам Гейтс признает, что "отсутствие доверия и подозрительное отношение высокопоставленных сотрудников администрации к военным, включая самих президента и вице-президента, стало для меня большой проблемой, поскольку я пытался наладить отношения между Верховным главнокомандующим и военным руководством". Тем не менее, Гейтс высоко отмечает решение Обамы осуществить операцию в районе, где скрывался Бен Ладен, хотя сам президент "изначально был против".
"Это бы одно из самых смелых решений, которые когда-либо при мне принимались в Белом доме", – отмечает он.
Гейтс занимал пост главы Пентагона во время администраций Буша-младшего и Обамы, уйдя из политики в 2011 году. Он стал первый, кому удалось занимать эту должность при президентах-лидерах разных партий.