Եգիպտոսի նախկին նախագահ Մոհամմեդ Մուրսիի և «Մահմեդական եղբայրների» առաջնորդների դատը հետաձգվել է մինչև փետրվարի 1-ը: Այդ մասին հայտարարել են Եգիպտոսի պետական ԶԼՄ-ները:
Դատավարությունը պետք է վերսկսվեր այսօր Կահիրեում անվտանգության ուժեղացված միջոցների պայմաններում: Սակայն գլխավոր մեղադրյալին չկարողացան ուղղաթիռով հասցնել Ալեքսանդրիայի բանտից վատ եղանակային պայմանների պատճառով, հայտնում է euronews-ը:
Նախագահական պալատի մոտ ցուցարարների մահվան գործով հարուցված քրեական գործի լսումները սկսվել են 2013 թվականի նոյեմբերի 4-ին: Առաջին նիստից հետո հայտարարվեց երկամսյա ընդմիջում նյութերի լրացուցիչ ուսումնասիրության համար: Նշված դրվագը վերաբերում է 2012 թվականի դեկտեմբերի 5-ի իրադարձություններին, երբ աշխարհիկ պետության ու իսլամիստների կողմնակիցների բախումների հետևանքով ըստ պաշտոնական տվյալների զոհվեց տասը և տուժեց մոտ 700 մարդ:
Ինքը Մոհամմեդ Մուրսին նախորդ նիստում դատավարությունն անվանեց «քաղաքական» և հրաժարվեց ընդունել դատի օրինականությունը: Նրան և ևս 14 մեղադրյալների մահապատիժ է սպառնում:
Նախագահի և ահաբեկչական հայտարարված «Մահմեդական եղբայրների» կողմնակիցները կոչ են արել բոլոր համակիրներին դուրս գալ փողոց, անկախ արգելքից:
Առաջին դատավարությունից ի վեր Կահիրեում ևս մեկ դատավարություն է սկսվել Մուրսիի ու «Մահմեդական եղբայրների» դեմ, կապված ցուցարարների մահվան հետ նախորդ տարվա հունիսի 30-ին: Այժմ պատրաստվում է երրորդը: Այս անգամ Մուրսին մեղադրվում է օտարերկրյա պետությունների օգտին լրտեսելու ու պետական դավաճանության մեջ:

Судебный процесс над бывшим президентом Египта Мохаммедом Мурси и лидерами движения “Братья-мусульмане” отложен до 1 февраля. Об этом сообщили государственные СМИ Египта.
Процесс должен был возобновиться сегодня в Каире при усиленных мерах безопасности. Однако главного обвиняемого не смогли доставить на вертолете из александрийской тюрьмы: этому воспрепятствовали плохие погодные условия, передает euronews.
Слушания по уголовному делу о гибели людей у президентского дворца “Аль-Иттихадия” начались 4 ноября прошлого года. После первогозаседания был объявлен двухмесячный перерыв для изучения дополнительных материалов.Рассматриваемый эпизод касается событий 5 декабря 2012 года: тогда в столкновениях сторонников светского государства и исламистов только по официальным данным погибли десять и пострадали более 700 человек.
Сам Мухаммед Мурси на предыдущем заседании назвал процесс “политическим” и отказался признавать законность суда. Ему и еще 14 обвиняемым грозит смертная казнь.
Сторонники президента и объявленного террористическим движения “Братья-мусульмане” призвали всех сочувствующих выйти на улицы, несмотря на запрет военными любых акций протеста.
За время, прошедшее с первых слушаний, в Каире был начат еще один судебный процесс против Мурси и лидеров “Братьев-мусульман”, связанный с гибелью демонстрантов у штаб-квартиры исламистов 30 июня минувшего года. В настоящее время готовится третий. На этот раз Мурси обвиняется в шпионаже в пользу иностранных государств и государственной измене.