9 Հունվար 2014 - 09:30 AMT
Ինչպես նաև դրական պահերի գիտակցումը, ինչն անհրաժեշտ է հաջողության ճանապարհին: Սկսենք հավանական իրադարձություններից ու միտումներից.
1. Իրանի ակտիվացում: Միջազգային պատժամիջոցների պարանը պարսիկների հոգնած վզին զգալիորեն թուլացել է և Իսլամական հանրապետությունն առաջին անգամ երկար տարիների ընթացքում կկարողանա խորը շունչ քաշել: Դա անխուսափելիորեն կհանգեցնի տնտեսական և քաղաքական ոլորտներում կորցրածը ետ բերելու բնական ձգտմանը: Այդ ջանքերի կիրառման ամենահավանական կետերն են երկու հայկական պետությունները՝ Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը: Հնարավոր են փոխշահավետ հարաբերություններ պարենային և էներգետիկայի շուկաներում: Միանգամայն հավանական է նաև իրանական ներդրումների աճը Վրաստանում: Պարսկական դիվանագիտությանը բնորոշ է զգուշավորությունն ու ռիսկերը բաշխելու հմտությունը: Եթե հայ գործընկերներին նրանք ընկալում են եվրասիական նախագծերի համատեքստում, ապա Վրաստանը կարող է հարմար հարթակ դառնալ արևմտյան երկրների ու ընկերությունների հետ հարաբերությունների համար:
2. Այսպես կոչված «ադրբեջանական հրաշքի» նկատելի մարում: Բաքվի քաղաքական օրակարգի հիմնական հարցը կդառնա միջազգային հովանավորի որոնումը: Իրանի շուրջ իրավիճակի փոփոխությունը, թուրքական ճգնաժամերի հաջորդականությունը կստիպեն Ադրբեջանին միայնակության ու լքվածության տհաճ զգացում ապրել: Շատ ցավալի է գիտակցել, որ դու կարող ես հետաքրքրել խոշոր տերություններին միայն որպես հումքային հավելուկի սպասարկման օդանավակայան: Հավանաբար, այդպիսի հովանավոր կլինի Իսրայելը, սակայն այդ հարաբերությունները զուրկ կլինեն ռոմանտիզմից և երկար չեն տևի: Մերձեցումը Ալիևի ռեժիմի հետ անկանխատեսելիությունից բացի հղի է նաև հեղինակազրկումով:
3. Արցախ՝ մեծ քայլ դեպի անկախության լիարժեք ճանաչում: Ռուսաստանը, փաստացի, կատարեց իր ընտրությունը, սատարելով երկու հայկական պետություններին: Այսօրվա դրությամբ Մաքսային միության պես կառույցի գոյության ակնհայտ առավելությունը խաղաղության երաշխիքն է ԼՂՀ պաշտպանության բանակի ու Ադրբեջանի ԶՈւ շփման գծում: Այս պայմաններում Արցախի առանց այդ էլ մեծ ներդրումային գրավչությունը կարող է աննախադեպ դառնալ հետխորհրդային տարածքում:
4. Հաշտության առաջին քայլերը Հարավային Օսեթիայի, Աբխազիայի ու Վրաստանի միջև: Անշուշտ, հաշտեցումը դեռ հեռու է, սակայն առաջին կառուցողական շփումները, հավանաբար, տեղի կունենան Սոչիի Օլիմպիադայից որոշ ժամանակ անց: Երկու այդ տարածքները պահելու Ռուսաստանի ծախսերը գնալով ավելի զգայուն կդառնան պետբյուջեի համար, հաշվի առնելով, որ ներկա պայմաններում Հարավային Օսեթիայի ու Աբխազիայի ինքնուրույն գոյությունն անհնար է: Վաղ թե ուշ այդ բեռն ինչ-որ մեկի հետ կիսելու պահանջ կառաջանա, ցանկալի է առանց Թուրքիայի մասնակցության:
5. Ավանդական արժեքների ու քրիստոնեական եկեղեցու նշանակության աճ Հայաստանում ու Վրաստանում: Ցավոք, մեկնարկած տարին զգալի բարելավում չի բերի տնտեսական իրավիճակում: Այդ ֆոնի վրա մարդկանց հոգիներում տեղի կունենա կյանքի որակի ընկալման շեշտադրման հստակ փոփոխություն՝ նյութական բարիքներից դեպի հոգևոր արժեքներ: Այսօրվա ակտիվ սերունդը կուշտ է գլոբալիզացիայից ու բազմամշակութային քարոզից: Անդրկովկասի քրիստոնյա ժողովրդները գնալով ավելի շատ են գիտակցում իրենց որպես հոգևոր ազատության ու ինքնատիպության կղզյակներ: Հենց այդ ինքնատիպությունն էլ միավորող ուժ կդառնա ինչպես հայերի, այնպես էլ վրացիների համար: Այս առումով 2014 թվականը պատմաբանները կհիշեն որպես «գիտակցման շրջանի սկիզբ»:
Ահա այսպիսի միտումներ նկատելի կդառնան 2014 թվականին: Հինգ ռիսկերի մասին խոսակցությունը կշարունակենք երկուշաբթի օրը: Ցանկալի չէ տխուր բաների մասին խոսել Սուրբ Ծննդյան շաբաթում:

9 Январь 2014 - 08:13 AMT
Впрочем, как и осознание позитивных моментов, которое необходимо на пути к успеху. Начнем с вероятных событий и тенденций.
1. Активизация Ирана. Петля международных санкций на усталой персидской шее явно ослабла и Исламская республика впервые за долгие годы сможет сделать полноценный вдох. Это неизбежно приведет к естественному стремлению наверстать упущенное в экономической и политической сферах. Наиболее вероятной точкой приложения таких усилий станут армянские государства – Армения и Нагорно-Карабахская Республика. Возможны взаимовыгодные отношения на продовольственном и энергетическом рынках. Также весьма вероятно усиление иранских инвестиций в экономику Грузии. Для персидской дипломатии характерна осторожность и умение распределить риски. Если армянские партнеры рассматриваются в контексте Евразийских проектов, то Грузия может стать хорошей площадкой для взаимодействия с западными странами и компаниями.
2. Заметное затухание т.н. «азербайджанского чуда». Главным вопросом политической повестки Баку станет поиск международного покровителя. Изменение ситуации вокруг Ирана, калейдоскоп турецких кризисов заставят Азербайджан испытывать неприятное чувство одиночества и брошенности. Очень больно осознавать, что ты можешь быть интересен крупным державам только в качестве аэропорта подскока и сырьевого придатка. Вероятно, таким покровителем будет Израиль, однако эти отношения будут лишены романтизма и не продолжатся долго. Близкая дружба с режимом Алиева помимо непредсказуемости чревата и репутационными потерями.
3. Арцах – широкий шаг к полноценному признанию независимости. Россия, фактически, сделала свой выбор в пользу поддержки обоих армянских государств. На сегодняшний день главный очевидный плюс от существования такой структуры, как Таможенный союз, это гарантия мира на линии соприкосновения армии обороны НКР и азербайджанских вооруженных сил. В этих условиях и без того высокая инвестиционная привлекательность Арцаха может стать беспрецедентной на пост-советском пространстве.
4. Первые шаги к примирению между Южной Осетией, Абхазией и Грузией. До примирения, конечно, далеко. Однако первые конструктивные контакты, вероятно, произойдут спустя некоторое время после завершения Олимпийских Игр в Сочи. Затраты России на содержание обеих провинций станут все более чувствительными для государственного бюджета, притом, что в нынешних условиях самостоятельное существования ЮО и Абхазии невозможно. Рано или поздно возникнет потребность разделить это бремя, желательно без участия Турции.
5. Повышение значимости традиционных ценностей и роли христианских церквей в Армении и Грузии. К сожалению, начавшийся год не принесет заметного улучшения экономической ситуации. На этом фоне в душах людей произойдет отчетливая смена акцентов в восприятии качества жизни – от материальных благ в сторону духовной традиции. Сегодняшнее активное поколение пресыщено глобализацией и мультикультуризмом. Христианские народы Закавказья все яснее чувствуют себя маленькими островками духовной свободы и самобытности. Именно эта самобытность и станет объединяющим началом, как для армян, так и для грузин. В этом отношении 2014 год станет годом, который историки будут вспоминать как «период начала осмысления».
Вот такие тенденции вероятно станут заметны в 2014 году, который уже набирает свой бег. Разговор о пяти основных рисках будет продолжен в понедельник. Не хочется о грустном в светлую Рождественскую неделю.