9 Հունվար 2014 - 10:16 AMT
Եվրամիությունը մտահոգված է Թուրքիայում ոստիկանների պաշտոնանկություններով և պահանջում է հետաքննել կոռուպցիոն խախտումների մասին բոլոր, այդ թվում իշխանությունների հայտարարությունները, հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի պաշտոնական ներկայացուցիչ Օլիվյե Բային:
«Բազմաթիվ ոստիկանների պաշտոնանկությունը, որի գագաթնակետը դարձավ Անկարայում 350 ոստիկանների հրաժարականը, մտահոգություն է առաջացնում: Մենք պահանջում ենք Թուրքիայից որպես թեկնածու երկրից, ստանձնել ԵՄ-ին անդամակցելու չափանիշների կատարումը՝ ներառյալ իրավական պետության չափանիշներն, ու ամեն ինչ անել, որպեսզի բոլոր հայտարարությունները, այդ թվում որոշ պաշտոնյաների խախտումների մասին անխտիր ու անաչառ քննվեն»,-ասել է նա, գրում է Zaman-ը:
Անկարայում շուրջ 350 ոստիկան է աշխատանքից ազատվել, այդ թվում գլխավոր ոստիկանական բաժանմունքների պետերը, ինչպես նաև երկրի 16 գավառների գլխավոր ոստիկանական դեպարտամենտների պետերը խոշոր կոռուպցիոն սկանդալի պատճառով: Կառավարությունը պաշտոններից հեռացրել է ֆինանսական հանցագործությունների, մաքսանենգության ու կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի բաժինների պետերին, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Պաշտոնանկությունները տեղի են ունեցել խոշոր կոռուպցիոն սկանդալի ֆոնի վրա, որի համար առիթ հանդիսացավ անցած տարվա դեկտեմբերի 17-ին մի քանի տասնյակ պաշտոնյաների ու նրանց հարազատների ձերբակալությունը: Նրանց կասկածում են պետական մրցույթների հետ կապված մեքենայությունների, պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու ու կաշառակերության մեջ: Կառավարության երեք անդամներ, որոնց որդիները ներքաշված են սկանդալի մեջ, հրաժարական են տվել: Ձերբակալություններից մեկ շաբաթ անց վարչապետ Էրդողանը տասը նախարարի փոխեց:

9 Январь 2014 - 09:18 AMT
Евросоюз обеспокоен отставками полицейских в Турции и требует расследовать все заявления о коррупционных нарушениях, в том числе со стороны властей, заявил официальный представитель Еврокомиссии (ЕК) Оливье Байи.
«Снятие большого числа полицейских с должностей, кульминацией которого стала отставка 350 полицейских в Анкаре в понедельник вечером, вызывает у нас беспокойство. Мы требуем от Турции как от страны-кандидата взять на себя обязательства по выполнению критериев вступления в ЕС, включая соблюдения принципов правового государства, и сделать все необходимое, чтобы все заявления, в том числе о нарушениях со стороны некоторых руководителей, были расследованы без дискриминации и беспристрастно», – сказал он, пишет Zaman.
В Турции уволено 350 полицейских Анкары, в том числе руководители главных полицейских департаментов, а также начальники главных полицейских департаментов в 16 провинциях страны на фоне крупного коррупционного скандала. Правительство отстранило от должностей глав управлений по борьбе с финансовыми преступлениями, контрабандой и организованной преступностью, передает РИА Новости.
Увольнения произошли на фоне коррупционного скандала, который разразился после того, как полиция 17 декабря прошлого года задержала несколько десятков человек – бизнесменов, чиновников и их родственников – по подозрению в махинациях с государственными тендерами, превышении должностных полномочий и взяточничестве. Три члена правительства, дети которых замешаны в скандале, подали в отставку. Через неделю после задержаний премьер-министр страны Тайип Эрдоган сменил десять министров.