10 Հունվար 2014 - 07:07 AMT
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը պահանջել է դատախազ Զեքերիա Օզից, որը քննում է «Մեծ կաշառքի» գործը, կասեցնել քննությունն ու ներողություն խնդրել, հակառակ դեպքում նա սպառնացել է սպանել դատախազին: Այդ մասին հայտարարել է ինքը դատախազը: Դատախազ Զեքերիա Օզին արդեն հեռացրել են գործի վարույթից և ավելի ցածր պաշտոն տվել Ստամբուլի շրջաններից մեկում: Ինչպես գրում է Sozcu-ն, Օզը հայտարարել է. «Վարչապետ Էրդողանը խաբեբա է: Նա հայտարարել է, որ ես 22 անգամ արտասահման հանգստանալու եմ մեկնել, սակայն դա չի համապատասխանում իրականությանը: Եթե դա ապացուցեն, ես անհապաղ հրաժարական կտամ»:
«Մեծ կաշառք» գործողության շրջանակում և 2013 թ. դեկտեմբերի 13-ին Ստամբուլում և Անկարայում անցկացված գործողության արդյունքում 52 մարդ է ձերբակալվել, այդ թվում գործարարներ ու որոշ նախարարների որդիներ: Գործարարներին ձերբակալել են կոռուպցիայի, մաքսանենգության ու թմրանյութերի իրացման մեղադրանքով: Նախարարները ԱԶԿ-ից են, որը գլխավորում է վարչապետ Էրդողանը: Թուրքիայի էկոնոմիկայի և ներքին գործերի նախարար Զաֆեր Չաղլայանը, qաղաքաշինության ու շրջակա միջավայրի նախարար Էրդողան Բայրաքթարը և ներքին գործերի նախարար Մուամմեր Գյուլերը հրաժարական տվեցին: Եվս յոթ նախարարների պաշտոններից հեռացրեց Էրդողանը: Կառավարության նոր կազմը հրապարակվեց դեկտեմբերի 26-ին:

9 Январь 2014 - 18:48 AMT
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган потребовал от прокурора Зекерии Оза, расследовавшего дело «Большая взятка», прекратить расследование и извиниться, в противном случае пригрозил убить его, заявил сам прокурор. Прокурора Зекерия Оза уже отстранили от дела и назначили на более низкую должность в одном из районов Стамбула. Как пишет Sozcu, Оз заявил: «Премьер-министр Эрдоган – обманщик. Он заявил, что я 22 раза ездил за границу отдыхать, однако это не соответствует действительности. Если это докажут, то я немедленно подам в отставку».
В ходе спецоперации «Большая взятка» и проведенной 17 декабря 2013 г. в Стамбуле и Анкаре, были задержаны 52 человека, в том числе бизнесмены и сыновья некоторых министров. Бизнесменов задержали по обвинениям в коррупции, контрабанде и реализации наркотических средств. Среди них, в частности, оказались сыновья министров экономики Зафера Чаглаяна, внутренних дел Муаммера Гюлера, а также окружающей среды и градостроения Эрдогана Байрактара. Сразу после начала скандала все три министра заявили о готовности покинуть свои должности. В среду все они официально заявили об отставке. Впоследствии турецкий премьер отстранил от должности еще семь министров. 26 декабря 2013 года был обнародован новый состав кабинета министров.