11 Հունվար 2014 - 07:05 AMT
Թեհրանի մասնակցությանը, բնականաբար, դեմ են Թուրքիան ու Սաուդյան Արաբիան, ինչը միանգամայն հասկանալի է. այդ երկրները մտադիր են ամեն գնով տապալել Բաշար Ասադին և որքան հնարավոր է նվազագույնի հասցնեն Իրանի ազդեցությունը տարածաշրջանում: Ճիշտ է, և մեկը, և մյուսը բավականին դժվար է: Թուրքիան ու Ծոցի միապետությունները այդ հարցում հույսը դրել են ԱՄՆ աջակցության և ընդդիմության մարտական հաջողությունների վրա, ինչն արդեն անկանխատեսելի է, քանի որ խմբավորումներն արդեն իրար դեմ են կռվում, ոչ թե Ասադի զորքերի:
Ընդհանուր կարծիք չկա նաև Եվրոպայում: Ինչպես հայտնի է, Ֆրանսիայի ԱԳՆ ղեկավար Լորան Ֆաբիուսը, որը հայտարարում էր ապստամբներին աջակցելու մասին, դեմ է Իրանի մասնակցությանը «Ժնև-2»-ին: Ֆաբիանի դիրքորոշումը «արաբական գարնան» հարցում այնքան էլ պարզ չէ: ՄԱԿ-ից հասնելով գործողության անցկացմանը Լիբիայում, Փարիզն ակնհայտորեն մտադիր էր նույնը անել նաև Սիրիայի պարագայում: Բայց չստացվեց, և ֆրանսիացիները մեկնեցին «կարգ ու կանոն հաստատելու» Աֆրիկայում: Օլանդի և նրա ԱԳ նախարարի հավակնություններն ի վերջո կարող են հանգեցնել ներքին քաղաքական լարվածության: Օրերս Գերմանիայի ԱԳ նախարար Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը հաստատեց, որ իր երկիրը շահագրգռված է, որ Իրանը մասնակցի «Ժնև-2»-ին: Նա նշեց, որ իմաստ չունի խորհրդաժողով գումարել եթե Իրանը չի մասնակցելու:
Շտայնմայերը նշեց, որ ԱՄՆ դիրքորոշումն այդ հարցում մինչ օրս միանշանակ չէ: Վաշինգտոնը օգտակար է համարում Իրանի մասնակցությունը խորհրդաժողովին, սակայն մինչ օրս ԱՄՆ-ում պայմանավորվածության չեն հասել այդ հարցում: ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին հայտարարեց Իրանի հնարավոր մասնակցության մասին խորհրդաժողովի կուլուարներում, ինչին Թեհրանը պատասխանեց, որ նախապայմաններ չի ընդունում: Նշենք, որ իրադարձությունները Սիրիայում և դիվանագիտական զեկույցները վկայում են, որ զինյալ ահաբեկչական խմբավորումները խոչընդոտում են հումանիտար օգնության առաքմանը բնակչությանը և օգտագործում են խաղաղ բնակիչներին որպես կենդանի վահան՝ փորձելով ճնշում գործադրել կառավարության վրա՝ իմանալով, որ սիրիական ղեկավարության ջանքերի հիմնական նպատակն է քաղաքացիական բնակչության պաշտպանությունը: Որոշ քաղաքացիական խմբավորումներ, կապված օտարերկրյա պետությունների հետ, ինչպիսն է, օրինակ, «Քաթարի կոալիցիան», հրահանգնեի են սպասում Վաշինգտոնից ու Էռ Ռիադից միջազգային խորհրդաժողովին մասնակցության մասին վերջնական որոշում կայացնելու նպատակով:
Քիչ մնաց սպասելու՝ հունվարի 13-ին Փարիզում կայանալիք հանդիպմանը Սերգեյ Լավրովն ու Ջոն Քերին կորոշեն Իրանի մասնակցության հարցը, ինչպես նաև ընդդիմության ներկայացուցիչների, որոնք մինչ օրս չեն որոշակիացրել պատվիրակության կազմը: Հավանաբար, ապստամբները ժամանակ կձգեն մինչև վերջին պահը, իսկ հետո կարող են ուղղակի ձախողել խորհրդաժողովը:
Սակայն, չմոռանանք, որ Սիրիայի գծով խորհրդաժողովի գլխավոր դեմքերը կլինեն ՌԴ-ն, ԱՄՆ-ն ու ՄԱԿ-ը: Ինչպես հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ-ն, միջսիրիական երկխոսության հիմնական ընդունված հենքը համարվում է 2012 թ. հունիսի 30-ի Ժնևի կոմյունիկեն, ամրագրված ՄԱԿ ԱԽ թիվ 2118 բանաձևով: Հենց այդ կոմյունիկեն կյանքի կոչելու համար է գումարվում միջազգային խորհրդաժողովը, որի ընթացքում իրենք սիրիացիները պետք է փոխադարձ համաձայնության գան սկզբունքային հարցերի շուրջ: Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը նշել է, որ ՌԴ-ն շարունակում է եռանդուն ու նպտակաուղղված աշխատանք տանել Սիրիայի բոլոր ներկայացուցիչների ու կողմերի հետ: Այդ համատեքստում առաջիկայում նախանշված են մի շարք հանդիպումներ ու շփումներ բարձր մակարդակով:
Մինչդեռ ԱՄՆ պետքարտուղար Քերին հունվարի 12-ին Փարիզում կհանդիպի Բաշար Ասադի հակառակորդներին սատարող երկրների ԱԳ նախարարների հետ: Նրանք կփորձեն ընդդիմության շարքերում տիրող լուրջ տարաձայնությունները հարթելու միջոց գտնել Սիրիայի գծով խորհրդաժողովից առաջ: Անշուշտ, դա լավ մտադրություն է, բայց գրեթե անիրագործելի:

10 Январь 2014 - 23:15 AMT
Против участия Тегерана, естественно, Турция и Саудовская Аравия, что вполне понятно: обе эти страны намерены любой ценой свергнуть Башара Асада и свести на нет, насколько возможно, влияние Ирана в регионе. Правда, и то, и другое довольно трудно. Турция и монархии Залива надеются в этом вопросе на поддержку США и на боевые успехи оппозиции, что само по себе довольно непредсказуемо в свете того, что группировки уже воюют между собой, а не с войсками Асада.
Нет общего мнения и в Европе. Как известно, глава МИД Франции Лоран Фабиус, заявлявший о поддержке повстанцев, против участия Ирана в «Женеве-2». Надо сказать, что позиция Франции в «арабской весне» в некотором роде не очень ясная. Добившись от ООН операции в Ливии, Париж явно хотел сделать то же самое и в Сирии. Но не получилось и французы отправились «наводить порядок» в Африке. Амбиции Олланда и его главы МИД могут, в конце концов, привести к внутриполитической напряженности в стране. На днях министр иностранных дел Германии Франк-Вальтер Штайнмайер подтвердил заинтересованность своей страны в участии Ирана в международной конференции по Сирии "Женева-2". Он отметил, что нет смысла в проведении конференции, если Иран не будет в ней участвовать. Штайнмайер отметил, что позиция США по этому вопросу до сих пор неоднозначна, Вашингтон видит пользу от присутствия Ирана на конференции, но до сих пор в США не договорились об этом. Госсекретарь США Джон Керри провокационно заявил о возможности участия Ирана в кулуарах конференции, на что Тегеран ответил, что не приемлет каких-либо предварительных условий. Следует отметить, что события в Сирии и дипломатические отчеты свидетельствуют о том, что вооруженные террористические группировки препятствуют доставке гуманитарной помощи населению и используют мирных жителей в качестве живого щита, пытаясь оказать давление на правительство и зная, что главной целью усилий сирийского руководства является защита гражданского населения. Некоторые оппозиционные группировки, связанные с иностранными государствами, такие как "катарская коалиция", ждут инструкций от Вашингтона и Эр-Рияда с целью принятия окончательного решения об их участии в международной конференции.
Ждать осталось немного – на встрече в Париже 13 января Сергей Лавров и Джон Керри будут решать вопрос участия Ирана, а также представителей оппозиции, которая до сих пор не определилась с составом делегации. Думается, что повстанцы будут тянуть до последнего, а потом могут и просто сорвать конференцию.
Но не следует забывать, что главными лицами на конференции будут РФ и США вместе с ООН. Как заявил МИД РФ, общепризнанной основой широкого межсирийского диалога является Женевское коммюнике от 30 июня 2012 г., подкрепленное консенсусной резолюцией №2118 Совета Безопасности ООН. Как раз для реализации этого коммюнике и созывается международная конференция по Сирии, в ходе которой самим сирийцам предстоит прийти к взаимному согласию по принципиальным вопросам будущего своей страны. Внешнеполитическое ведомство подчеркнуло, что РФ продолжает проводить энергичную целенаправленную работу со всеми сирийскими представителями и сторонами. В этом контексте в предстоящий период намечен целый ряд соответствующих встреч и контактов на высоком уровне.
Между тем, госсекретарь США Джон Керри 12 января встретится в Париже с министрами иностранных дел государств, поддерживающих противников президента Башара Асада. Они попытаются найти способ уладить серьезные разногласия в рядах оппозиции в преддверии мирной конференции по Сирии. Намерение, конечно, хорошее, но почти невозможное.