Թուրքիայի Դատավորների և դատախազների գերագույն խորհուրդը ( HSYK ) որոշել է վերանայել «Էրգենեկոնի» գործը: Այդ գործով մեղադրյալներն անցնում էին պետական հեղաշրջման փորձի մեղադրանքով: Գերագույն դատարանը զինվորականների դատավարությունը համարում է կարևորագույն իրավաբանական գործը Թուրքիայի նորագույն պատմության մեջ: Գործի վերանայման մասին որոշումը կայացվեց Գլխավոր շտաբի նախկին պետ Իլկեր Բաշբուղի փաստաբանի հայտարարությունից հետո, որն այդ գործով ամենաբարձրաստիճան կասկածյալն է: Նրա գործն այժմ վերաքննիչ դատարանում է:
Վերջերս բանավեճ է ծավալվել «Էրգենեկոն» կազմակերպության կողմից հեղաշրջման փորձի («Մահակ» գործողություն) նոր քննության մասին: Վարչապետ Էրդողանի խորհրդականներից մեկի խոսքով, թուրքական բանակը «զուգահեռ պետություն» է ստեցծել:
Հունվարի 10-ին Էրդողանը հայտարարեց լրագրողներին, որ կան մարդիկ, որոնք անարդարացիորեն հայտնվել են բանտում և նշել է «Էրգենեկոնի» գործով մեղադրյալներին, գրում է Hurriyet Daily News-ը:

11 Январь 2014 - 07:17 AMT
Верховный Совет судей и прокуроров Турции ( HSYK ) принял решение о пересмотре дела «Эргенекон». Обвиняемым по делу инкриминировалась попытка государственного переворота. Верховный Совет считает суд над военными самым важным юридическом делом в новейшей истории Турции. Решение о пересмотре дела было принято после заявления от адвоката бывшего начальника Генерального штаба Илкера Башбуга , который является самым высокопоставленным подозреваемым по делу, находящемся сейчас в апелляционном суде.
В последнее время идет дискуссия о повторном расследовании попытки переворота со стороны организации «Эргенекон» (план Balyoz ( Кувалда ). По словам одного из советников премьер-министра Эрдогана, турецкая армия создала «параллельное государство».
10 января, Эрдоган заявил журналистам, что есть люди, которые несправедливо посажены в тюрьму и привел обвиняемых по делу «Эргенекон», пишет Hurriyet Daily News.