Դամասկոսի հյուսիսային արվարձանում՝ Բերզիում, բարձրացվել է Սիրիայի ազգային դրոշը, գրում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը: Ինչպես հայտնել է Al Ahbar թերթը, ընդդիմադիր կազմավորումները դադարեցրել են այնտեղ մարտական գործողությունները կառավարական զորքերի դեմ: Հրադադարի մասին համաձայնության պայմաններով նրանք այժմ կմիանան Ազգային պաշտպանության ուժերին, որոնք գտնվում են Սիրիայի ԶՈւ հրամանատարության տակ:
Նախկին ապստամբներն այսպես կոչված Սիրիայի ազատ բանակից մինչ այդ չեզոքացրել էին Բերզիում գտնվող ահաբեկիչներին ու զորքերին հանձնել իրենց ծանր զինամթերքի արսենալը:
Դամասկոսի նահանգապետ Բաշար Սաբբանն այս շաբաթ այցելել է քաղաքի այդ արվարձանը: Գործարքի արդյունքում բնակչությունը սկսել է սնունդ և բուժօգնություն ստանալ: Անցած տարվա վերջում նման համաձայնության հաջողվեց հասնել Կուդսայա և Մուադամիա արվարձաններում, ինչպես նաև պաղեստինցի փախստականների Յարմուկ ճամբարում: Ըստ Al Ahbar-ի, բանակցությունները դաշտային հրամանատարների հետ անց են կացվում ընդդիմադիր Ժողովրդական ճակատի անմիջական մասնակցությամբ ազատագրված Զաբադանի և Մադայա քաղաքներում, որոնք գտնվում են Դամասկոսից դեպի արևմուտք: Ավելի բարդ է գործը Դարաայի հարավ-արևմտյան արվարձանում, որտեղ զորքերին դիմակայում է մոտ 3 հազար ապստամբ տարբեր խմբակցություններից, սակայն այնտեղ ևս, ըստ թերթի, հրադադարի հասնելու փորձեր են արվում:
Մինչդեռ Սիրիայի հյուսիսում ահաբեկչական «Իրաքի ու Լևանտի իսլամական պետություն» խմբավորումն ուրբաթ օրը կրկին իր հսկողությունն է հաստատել Ռաքքա գավառի կենտրոնում՝ դուրս մղելով այնտեղից ջիհադիստներին: Հալեպի արվարձաններում «զինակից ընկերներից» կրած մի քանի պարտություններից հետո այդ կազմակերպության գրոհայինները հակահարձակման են անցել և կրկին գրավել են Բայանուն, Հարեյթան ու Էլ Բաբ քաղաքները: Հարևան Իդլիբ գավառում մարտերը թշնամաբար տրամադրված մոջահեդների միջև ընթանում են Սարակիբում ու Ջեբել էզ Զավիայում: Արյունահեղության զոհ է դարձել շուրջ 85 տեղաբնակ խաղաղ բնակիչ: Գրոհայինները զգալի կորուստներ են կրել: Մարտերի յոթ օրերին զոհվել է կազմակերպության 157 վարձկան, իսկ «Իսլամական ճակատի» բրիգադներն ու նրանց դաշնակիցները 240 զոհ են տվել:
Կառավարական բանակն օգտվել է հակառակորդների շարքերում բախումներից և հարվածներ է հասցրել նրանց հենակետերին Սալմա, Հան էզ Ջոուզ, Նավարա և Կալաս բնակավայրերում Լաթակիայի հյուսիսում: Հաղորդագրություններ են ստացվում զորքերի առաջխաղացման մասին Իրաքին սահմանակից Դեյր էզ Զոր գավառում, որտեղ «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետությունը» բացել է ռազմաճակատը:
Սիրիայում արդեն 2 տարի է քաղաքացիական պատերազմ է: Այդ ընթացքում, ՄԱԿ տվյալներով, ավելի քան 115 հազար մարդ զոհվել է, 2 մլն՝ դարձել փախստական, ևս 4 մլն՝ ներքին տեղահանված անձինք են:Ամեն օր մոտ 6 հազար սիրիացի փախստական է դառնում: .

11 Январь 2014 - 07:43 AMT
Над северным пригородом Дамаска – Берзи – был поднят в пятницу сирийский национальный флаг, пишет ИТАР-ТАСС. Как сообщила газета Al Ahbar, оппозиционные формирования прекратили там боевые действия против правительственных войск. По условиям соглашения о перемирии они вольются теперь в ряды Сил национальной обороны, которые находятся под командованием ВС САР (Сирии).
Бывшие мятежники из так называемой Сирийской свободной армии (ССА) ранее нейтрализовали находившихся в Берзи террористов и сдали войскам свой арсенал тяжелых вооружений.
Губернатор Дамаска Башар Саббан на этой неделе посетил этот район на окраине города. В результате достигнутой сделки туда начала поступать экстренная продовольственная и медицинская помощь населению. В конце прошлого года аналогичные соглашения удалось достичь с боевиками в предместьях Кудсая и Муадамия, а также частично в лагере палестинских беженцев Ярмук. По данным Al Ahbar, переговоры с полевыми командирами проводятся при посредничестве оппозиционного Народного фронта за перемены и освобождение в городах Забадани и Мадая к западу от Дамаска. Сложнее обстоит дело в юго-западном предместье Дарая, где войскам противостоит около 3 тыс. мятежников из разных фракций, однако и там, как свидетельствует газета, предпринимаются попытки добиться перемирия.
Между тем, на севере Сирии террористическая группировка "Исламское государство Ирака и Леванта" (ИГИЛ) вернула в пятницу под свой контроль провинциальный центр Ракка на Евфрате, вытеснив оттуда бригады джихадистов. После нескольких поражений под Алеппо от бывших "братьев по оружию" боевики ИГИЛ перешли в контрнаступление и вновь захватили города Байянун, Харейтан и Эль-Баб. В соседней провинции Идлиб бои между враждующими моджахедами идут в Саракибе и Джебель эз-Завия. Жертвами кровопролитного сведения счетов в северных районах Сирии стали 85 мирных граждан. При этом сами боевики понесли существенные потери. За семь дней боев в рядах ИГИЛ погибло 157 наемников, а бригады "Исламского фронта" и их союзники потеряли 240 человек убитыми.
Правительственная армия воспользовалась конфликтом между своими противниками и нанесла удары по их базам в населенных пунктах Сальма, Хан-эль-Джоуз, Наввара и Каллас на севере Латакии. Бандформирования выбиты из района Пальмиры на востоке Сирии. Приходят сообщения о быстром продвижении войск в пограничной с Ираком провинции Дейр-эз- Зор на Евфрате, где ИГИЛ оголила фронт.