11 Հունվար 2014 - 08:56 AMT
Պետքարտուղարությունը զգուշացնում է ԱՄՆ այն քաղաքացիներին, որոնք մտադիր են փետրվարի 7-ից մարտի 16-ն այցելել Սոչիի Ձմեռային օլիմպիական խաղերն, անձնական անվտանգության մասին անընդհատ հիշելու անհրաժեշտության մասին: Զգուշացման մեջ նշված են մի քանի կարևորագույն ասպեկտներ, որոնց վրա հարկավոր է ուշադրություն դարձնել:
«Օլիմպիադան առաջին խոշորամասշտաբ իրադարձությունն է, որ անցնելու է Սոչիում: Տարածաշրջանի բուժօգնության ու ենթակառուցվածքների հնարավորությունները ստուգում չեն անցել մեծ քանակի եկվորների սպասարկելու հնարավորության առումով: Բժշկական ծառայությունները ռուսական հաստատություններից շատերում զգալիորեն տարբերվում են արևմտյան չափանիշներից տարբեր մոտեցումների և առաջին օգնության պրակտիկայի պատճառով: Ճանապարհորդներին խորհուրդ է տրվում դիտարկել բուժտարհանման կամ հայրենիք վերադառնալու ապահովագրության վարձատրման հնարավորությունը»,-ասվում է փաստաթղթում:
Պետքարտուղարությունը հիշեցնում է, որ Օլիմպիադայի նման հրապարակային և գրավիչ իրադարձությունները ցանկալի թիրախ են ահաբեկիչների համար: ՌԴ իշխանությունները, ասվում է փաստաթղթում, ցույց տվեցին, որ ձեռնարկում են անվտանգության բոլոր անհրաժեշտ միջոցները: Միևնույն ժամանակ, ամերիկացիներին հիշեցնում են, որ Ռուսաստանում, հատկապես Հյուսիսային Կովկասում, նախկինի պես ահաբեկչական գործողություններ են կատարվում ու պատանդներ են վերցվում: Որպես օրինակ նշվում է Վոլգոգրադը, որտեղ 2013 թվականի հոկտեմբերի 15-ից մինչև դեկտեմբերի 30-ը մահապարտներն երեք պայթյուն կազմակերպեցին հանրային տրանսպորտում, որից մեկը՝ երկաթուղային կայարանում: Նշվում է, որ երեք բռնարարքներից երկուսը կատարվել են մեկ օրվա ընթացքում:
Վերջին 10-15 տարիներին պայթյուններ են եղել ՌԴ պետական շենքերում, օդանավակայաններում, հյուրանոցներում, զբոսաշրջային վայրերում, դպրոցներում, բնակելի տներում: Բացի այդ, ահաբեկիչների թիրախն է եղել նաև հանրային տրանսպորտը՝ մետրոն, ավտոբուսները, գնացքներն ու ինքնաթիռները:
ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը մեջբերում է «Կովկասի Իմարաթ» ահաբեկչական կազմակերպության առաջնորդ Դոկու Ումարովի հայտարարությունը, որն արվել է 2013 թ. հուլիսին: Տեսագրության մեջ Ումարովը չեղյալ է հայտարարել իր բոլոր նախորդ կարգադրությունները քաղաքացիական անձանց վրա չհարձակվելու մասին և կոչ է արել հարձակումների Օլիմպիական խաղերի ժամանակ:
«Սոչի մեկնողները պետք է պատրաստ լինեն ոստիկանների առատութանն ու անվտանգության խստացված միջոցներին մրցումների և հարակից վայրերում: Ոչինչ չի վկայում սպառնալիքի մասին հենց ԱՄՆ քաղաքացիների կամ կազմակերպությունների հանդեպ, սակայն քաղաքացիները պետք է իրազեկ լինեն իրավիճակին: ԱՄՆ քաղաքացիներին կոչ են անում զգոն լինել ու զգուշավոր ցանկացած հանրային տրանսպորտից օգտվելիս»,-ասվում է փաստաթղթում: Ռուսաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը շարունակում է հետևել իրավիճակի զարգացումներին և անհապաղ կիրազեկի անվտանգության սպառնալիքների մասին:
«ԱՄՆ քաղաքացիները չպետք է մոռանան անձնական անվտանգության մասին: Հանցավորությունը Սոչիում նման է դրսևորումներին այդ չափերի ցանկացած այլ քաղաքի համար: Սակայն Օլիմպիադայի նման իրադարձությունները լավագույն միջավայրն են հանցագործների համար զբոսաշրջիկներին որպես թիրախ ընտրելու համար: Խորհուրդ չի տրվում խոշոր գումարներ կամ արժեքավոր իրեր ունենալ ու կրել: Քանի որ մարզական օբյեկտներից դուրս վճարման միակ միջոցը կարող է կանխիկ գումարը լինել, մտածեք գումարը չհրկիզվող պահարանում պահելու մասին…»,-հիշեցնում են ամերիկացիներին: Նրանց խորհուրդ է տրվում նաև օգտվել միայն լիցենզավորված տաքսի ծառայություններից կամ ուղևորությունները կազմակերպել հյուրանոցի միջոցով:
Ամերիկացիներին խորհուրդ է տրվում խուսափել մարդկանց կուտակումներից այն վայրերում, որտեղ ապահովված չեն անվտանգության պատշաճ միջոցներ և զգուշավոր լինել այն վայրերում, որտեղ անց են կացվում բողոքի ցույցեր կամ նման այլ միջոցառումներ, քանի որ խաղաղ ակցիաները շատ արագ ու անսպասելի կերպով կարող են վերաճել անկարգությունների: «2013 թվականի հունիսին ՌԴ Պետդուման օրենք է ընդունել «ոչ ավանդական սեռական հարաբերությունների քարոզն» արգելելու մասին երեխաների և դեռահասների շրջանում: ԱՄՆ կառավարությունը հասկանում է, որ այս օրենքը կիրառելի է ինչպես ՌԴ քաղաքացիների, այնպես էլ օտարերկրացիների դեմ: ՌԴ քաղաքացիները, ինչպես նաև օտարերկրացիները կարող են տուգանվել մինչև 100 հազար ռուբլի գումարով, իսկ արտերկրի քաղաքացիները կարող են ձերբակալվել մինչև 14 օր ժամկետով ու արտաքսվել: Ռուսական իշխանությունները միանգամայն լղոզված կերպով են բնութագրում «միասեռականության քարոզն» ու այն, թե որ ակցիաներն են համարում քարոզչական»,-ասվում է փաստաթղթում:

11 Январь 2014 - 07:53 AMT
Госдепартамент предупреждает граждан США, собирающихся посетить Зимние Олимпийские игры в Сочи с 7 февраля по 16 марта 2014 года, о необходимости все время помнить о личной безопасности. В тексте предупреждения оговорены несколько важных аспектов, на которые стоит обратить внимание.
«Олимпиада – первое крупномасштабное событие, которое будет проводиться в Сочи, и медицинские возможности и инфраструктура региона не проверены на предмет обслуживания большого количества приезжих, ожидающегося во время Игр. Медицинские услуги во многих российских учреждениях существенно отличаются от западных стандартов из-за разных подходов и практики первой помощи. Путешествующим имеет смысл рассмотреть возможность оплаты медицинской эвакуации и/или страховки на возвращение на родину», – говорится в документе Госдепартамента.
Госдепартамент напоминает о том, что любые заметные и публичные события вроде Олимпиады – желанная цель для террористов. Российские власти, отмечено в тексте, показали, что предпринимают необходимые меры безопасности в свете грядущих спортивных состязаний. В то же время, американцам напоминают о том, что в России – особенно в Северокавказском регионе – по-прежнему происходят теракты и захваты заложников. В качестве примера указывается Волгоград, где в период с 15 октября по 30 декабря 2013 года смертники устроили три взрыва в общественном транспорте (один из них в здании железнодорожного вокзала), причем, два теракта из трех были совершены в течение суток.
Другие взрывы за последние 10-15 лет устраивались в российских государственных зданиях, аэропортах, отелях, туристических достопримечательностях, развлекательных центрах, школах и жилых домах. Кроме того, нападениям террористов подвергался общественный транспорт – метро, автобусы, поезда и самолеты.
Американское внешнеполитическое ведомство приводит заявление главы террористической организации «Имарат Кавказа» Доку Умарова, сделанное им в июле 2013 года. На видеозаписи Умаров отменяет свои предыдущие распоряжения не нападать на гражданских лиц и призывает к атакам во время Олимпийских игр.
«Тем, кто отправляется в Сочи, следует ожидать присутствия больших сил полиции и повышенные меры безопасности в местах проведения соревнований и вокруг них. Ничто не свидетельствует об угрозе именно в отношении граждан или организаций США, однако граждане должны ориентироваться в обстановке и следовать надежной практике соблюдения безопасности. Граждане США призываются к бдительности и осмотрительности при выборе любого общественного транспорта», – отмечено в предупреждении. Посольство США в России продолжит следить за обстановкой и будет немедленно информировать всех в случае появления сведений об угрозах безопасности.
«Американские граждане, планирующие посетить Игры в Сочи, не должны забывать о личной безопасности. Преступность в Сочи схожа с подобными проявлениями в других городах таких же размеров. Однако события вроде Олимпиады – это лучшая для преступников возможность выбрать своими мишенями туристов. Не рекомендуется носить при себе крупные денежные суммы и ценности. Поскольку за пределами спортивных объектов единственной формой расчета могут быть наличные, подумайте о хранении денег в сейфе…», – напоминают американцам. Им также рекомендуют пользоваться только услугами лицензированных таксомоторных компаний или организовывать поездки через отель.
Американцам рекомендуют также избегать большого скопления людей в местах, где не обеспечены надлежащие меры безопасности, и быть осторожными там, где проводятся митинги протеста, демонстрации и другие подобные мероприятия, поскольку мирные акции могут неожиданно и быстро перерасти в беспорядки.
«В июне 2013 года российская Государственная Дума приняла закон о запрете “пропаганды нетрадиционных сексуальных отношений” среди детей и подростков. Правительство США понимает, что этот закон применим как к российским гражданам, так и к иностранцам. Россияне, признанные виновными по этому закону, могут заплатить штраф до 100 тыс рублей. Граждан других стран могут ожидать такие же штрафы, до 14 суток заключения и депортация. Закон делает публичные призывы к равенству ЛГБТ нарушением, однако в нем не хватает конкретных юридических формулировок в определении ключевых терминов. Российские власти продемонстрировали широкую интерпретацию того, что подпадает под “пропаганду ЛГБТ” и весьма расплывчатое объяснение того, какие акции будут считаться такой пропагандой», – подчеркивается в тексте предупреждения.