Փարիզ է մեկնել Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն, որտեղ կայանալու է «Սիրիայի բարեկամների»՝ Թուրքիայի, Սաուդյան Արաբիայի, Քաթարի, ԱՄԷ-ի, Հորդանանի և Եգիպտոսի, ներկայացուցիչների հանդիպումը: Այս երկրները ակտիվ դերակատարություն ունեն սիրիական ճգնաժամի հանգուցալուծման գործում, որը սպառնում է, առաջին հերթին, տարածաշրջանի երկրներին, հայտնում է trtrussian-ը:
Հունվարի 12-ին տեղի կունենա վերոնշյալ խմբի անդամ 11 երկրների ԱԳ նախարարների հանդիպումը: Հանդիպման շրջանակներում տեղի կունենա ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի ու ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի հանդիպումը: «Սիրիայի բարեկամներ» խումբը երկրների միջազգային դիվանագիտական խումբ է, որի անդամները պարբերաբար հանդիպում են քննարկելու համար իրավիճակը Սիրիայում ՄԱԿ ԱԽ շրջանակներից դուրս: Խումբը ստեղծվեց որպես պատասխան Ռուսաստանի և Չինաստանի ԱԽ բանաձևի վետոյին, որով Սիրիան դատապարտվում էր: ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարել է, որ «Սիրիայի բարեկամներ» խումբը ԱՄՆ-ն է կազմակերպել:
Այժմ «Սիրիայի բարեկամների» մշտական անդամ են Եգիպտոսը, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Իտալիան, Հորդանանը, Քաթարը, Սաուդյան Արաբիան, Թուրքիան, ԱՄԷ-ն, Մեծ Բրիտանիան ու ԱՄՆ-ն:

11 Январь 2014 - 09:12 AMT
В Париж прибыл глава МИД Турции Ахмет Давутоглу, где состоится встреча шести стран региона, входящих в состав группы «Друзей Сирии»: Турции, Саудовской Аравии, Катара, Объединенных Арабских Эмиратов, Иордании и Египта. Эти страны играют активную роль в разрешении сирийского кризиса, угрожающего, прежде всего, странам региона, передает trtrussian.
В воскресенье, 12 января пройдет встреча министров иностранных дел 11 стран, входящих в группу «Друзей Сирии». В ее рамках состоится встреча госсекретаря США Джона Керри и главой МИД РФ Сергеем Лавровым.
Группа «Друзья Сирии» – международный дипломатический коллектив стран, периодически встречающийся для обсуждения ситуации в Сирии за пределами Совета Безопасности ООН. Группа была создана в ответ на вето России и Китая на резолюцию Совета Безопасности, осуждающую Сирию. Американский президент Барак Обама заявлял, что «Друзья Сирии» были организованы Соединенными Штатами.
В настоящий момент в группу «Друзей Сирии» постоянно входят Египет, Франция, Германия, Италия, Иордания, Катар, Саудовская Аравия, Турция, ОАЭ, Великобритания и США.