Սիրիայի հյուսիսում ընթացող մարտերի ժամանակ սպանվել է «Ալ Քայիդայի» բարձրաստիճան հրամանատար Աբու Բաքր Ալ Ֆուրատին, հունվարի 11-ին հայտնել է «Ռոսբալտը»: Նա Սիրիա էր ժամանել Իրաքից և օգնում էր «Ալ Քայիդային» «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» շարժման միջոցով:
Ըստ Սիրիայի ընդդիմության, հունվարի 10-ի Սիրիայում 83 մարդ է սպանվել: Նրանք զոհվել են ինչպես Բաշար Ասադի զորքերի դեմ մարտերում, այնպես էլ ապստամբների միջև կռիվներում: Կռիվները Ասադի զորքերի հետ տեղի են ունեցել Հալեպի շրջանում, Հոմսի ու Դամասկոսի արվարձաններում: Գրոհայինների միջև բախումները տեղի են ունեցել Ռաքքա քաղաքի շրջանում: Ապստամբների ներկայացուցիչները զգուշացրել են, որ, եթե արտաքին օգնություն չլինի, Ռաքքա քաղաքը կարող է ընկնել կառավարական զորքերի հարվածների տակ:

Во время боев на севере Сирии был убит высокопоставленный командир «Аль-Кайиды» Абу-Бакар Аль-Фурати, передает 11 января «Росбалт». Он прибыл в Сирию из Ирака и оказывал помощь «Аль-Кайиде» со стороны движения «Исламское государство Ирака и Леванта».
По данным сирийской оппозиции, 10 января в Сирии были убиты 83 человека. Они погибли как в боях армии Башара Асада с мятежниками, так и в столкновениях повстанцев между собой. Бои между войсками Башара Асада происходили в пятницу в районе Алеппо, Хомса и в окрестностях Дамаска. Столкновения между боевиками светской оппозиции и «Аль-Каиды» прошли в районе города Ракаа на севере страны. Представители мятежников предупредили, что, если не подоспеет помощь извне, город Ракаа может пасть под ударами правительственных войск.