11 Հունվար 2014 - 10:33 AMT
Ադրբեջանական բանակը «կորցրեց» ևս մեկ զինվորի: Ադրբեջանի ՊՆ N զորամասի զինվոր Աբդուլլաև Մազահիր Մահիր օղլուն (1992 թ. ծնված) ինքնասպան է եղել, հայտնում է ադրբեջանական «ԱՊԱ» գործակալությունը:
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունում հաստատել են այդ փաստը և հայտնել, որ զինդատախազությունը քրեական գործ է հարուցել ու քննություն է սկսել:
Մ. Աբդուլլաևը զորակոչվել էր իսկական զինվորական ծառայության Բաքվի Սաբունչիի շրջանից 2013 թվականի հունվարին:
Դեկտեմբերի 24-ի Խոշտանգումների դեմ ադրբեջանական կոմիտեի ղեկավար Էլչին Բեհբուտովը մամլո ասուլիսում հայտնել է, որ 2013 թ. Խոշտանգումների դեմ ադրբեջանական կոմիտեն կտտանքների, վատ կամ անմարդկային վերաբերմունքի 115 բողոք է ստացել: 6 դեպքում բողոքները ստացվել են կանանց հանդեպ բռնության վերաբերյալ: Նա նշել է, որ կտտանքների հետևանքով Ադրբեջանում մահվան 5 դեպք է գրանցվել: Բոլոր այդ փաստերը տեղի են ունեցել ադրբեջանական բանակի զորամասերում

11 Январь 2014 - 09:51 AMT
Азербайджанская армия «потеряла» еще одного солдата. Солдат N-ской воинской части Минобороны Азербайджана Абдуллаев Мазахир Махир оглу (1992 г.р.) совершил суицид, передает азербайджанское агентство АПА.
В Минобороны Азербайджана подтвердили данный факт и сообщили, что военной прокуратурой возбуждено уголовное дело и начато расследование.
М.Абдуллаев был призван на действительную воинскую службу из Сабунчинского района г.Баку в январе 2013 года.
24 декабря прошлого года глава азербайджанского Комитета против пыток Эльчин Бехбудов сообщил, что в 2013-ом году в азербайджанский Комитет против пыток было направлено или поступило 115 жалоб на пытки, плохое или бесчеловечное обращение. В 6 случаях жалобы поступали на насилие в отношении женщин. Он отметил, что в результате пыток в Азербайджане зафиксированы пять случаев смерти. Все эти факты произошли в воинских частях азербайджанской армии.