Առաջին համաշխարհային պատերազմի 100-ամյակի տարում միջազգային հանրությունը կբազմապատկի հավաքական դիվանագիտական ջանքերը: Չնայած ճգնաժամերին ու դժվարություններին, 2014 թվականը կարող է հնարավորություն տալ կառուցելու անվտանգ, արդար ու բարգավաճ աշխարհ: Այդ մասին հայտարարել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը այս տարվա իր առաջին մամլո ասուլիսում:
Ըստ ՄԱԿ ռադիոյի, գլխավոր քարտուղարը հույս է հայտնել, որ 2014 թվականին ՄԱԿ-ն ու Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպությունը կավարտեն սիրիական քիմիական նյութերի ու ծրագրերի ոչնչացման աշխատանքը, անկախ բարդություններից ու վտանգավոր իրավիճակից այդ երկրում: «Քիմիական գրոհները, որ անցյալ տարի տեղի ունեցան Սիրիայում, հիշեցրին Առաջին աշխարհամարտի տարիներին Ֆլանդրիայի դաշտերում տիրող սարսափը,-ասել է նա:-Այդ անիմաստ հակամարտությունը ստիպեց մարդկությանը համընդհանուր առաջընթացի արդյունավետ գործիք փնտրել: Հեցն այդ ձգտումը տասնամյակներ անց վերածվեց ՄԱԿ-ի ստեղծմանը», հայտնում է 1news.az-ը:
Պան Գի Մունը նաև հայտարարեց, որ Սիրիայում, վերջին տվյալնելով, 100 հազարից ավելի մարդ է զոհվել, հարյուր հազարավորները վիրավորվել են: Սիրիայի միլիոնավոր բնակիչներ ստիպված են եղել լքել իրենց տները:
Կազմակերպությունը մտադիր է նորացնել Սիրիայում արյունահեղ հակամարտության զոհերի քանակի մասին տվյալները: Պան Գի Մունը նշել է, որ շատ դժվար է հաշվարկներ կատարելը, քանի որ տեղեկատվության հուսալի աղբյուրները մատչելի չեն, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
Ավելի վաղ ՄԱԿ Գերագույն հանձնակատարի վարչության պաշտոնական ներկայացուցիչը հայտարարել էր, որ ՄԱԿ-ը կդադարեցնի Սիրիայում սպանվածների հաշվառումն անբավարար տեղեկատվության պատճառով: ՄԱԿ-ի համար հրատապ այլ հարցերի թվում Պան Գի Մունը նշեց իրավիճակը Հարավային Սուդանում ու Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունում, կլիմայի փոփոխությունները, հումանիտար օգնությունը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, աջակցությունն Աֆղանստանին, աջակցությունը պաղեստինա-իսրայելյան կարգավորմանը:

В год, когда исполняется 100 лет с начала Первой мировой войны, международное сообщество будет наращивать коллективные дипломатические усилия. Несмотря на кризисы и трудности, 2014 год может предоставить возможности для построения безопасного, справедливого и процветающего мира. Об этом заявил генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун на своей первой в этом году пресс-конференции.
По информации Радио ООН, генсек выразил надежду, что в 2014 году ООН и Организация по запрещению химического оружия завершат работу по уничтожению сирийских химических материалов и программ, несмотря на сложности и небезопасную ситуацию в стране. «Химические атаки, произошедшие в прошлом году в Сирии, стали напоминанием об ужасах на полях Западной Фландрии в ходе Первой мировой войны, – сказал он. – Этот бессмысленный конфликт заставил человечество искать эффективный инструмент для достижения всеобщего прогресса. Именно это стремление через десятилетия вылилось в создание ООН», сообщает 1news.az.
Пан Ги Мун также заявил, что в Сирии, по последним данным, в результате противостояния сторонников и противников Башара Асада погибли значительно больше 100 тысяч человек, сотни тысяч ранены. Миллионы жителей Сирии были вынуждены покинуть свои дома.
Организация планирует обновить данные о числе жертв кровопролитного конфликта в Сирии, который продолжается с марта 2011 года. Пан Ги Мун отметил, что вести подсчет крайне сложно из-за недостаточного доступа к надежным источникам информации, передает РИА Новости.
Ранее официальный представитель Управления верховного комиссара Организации объединенных наций сообщал, что ООН перестает вести учет убитых в ходе конфликта в Сирии из-за недостаточной информации.
Среди других вопросов, требующих срочного решения со стороны ООН, Пан Ги Мун отметил ситуацию в Южном Судане и Центральноафриканской Республике, проблемы изменения климата, гуманитарной помощи, защиту прав человека, поддержку Афганистану, содействие процессу палестино-израильского урегулирования.