ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի 5 մշտական անդամները համաձայնեցրել են Իրանի հետ միջուկային ծրագրի կասեցման մասին միջանկյալ համաձայնության վերջին մանրամասները, այն ուժի մեջ կմտնի հունվարի 20-ին: Իրանի միջուկային ծրագրի սառեցման դիմաց մի շարք պատժամիջոցներ, որ գործում էին Թեհրանի դեմ, կհանվեն: Իրանը սառեցված ակտիվների 550 մլն դոլար առաջին դրամաքանակը կստանա փետրվարի սկզբին: Սառեցված ակտիվների ընդհանուր գումարը կազմում է 4,2 մլրդ դոլար:
Ըստ համաձայնագրի, հունվարի 20-ից ուրանի հարստացումը 5 տոկոսից ավելի կկասեցվի: Ուրանի ողջ պաշարը, որը հարստացվել էր մինչև 20 տոկոս, կվերափոխվի և կբերվի այն վիճակի, որի դեպքում հնարավոր չի լինի այն հարստացնել: Մինչև 20 տոկոս հարստացված ուրանի պաշարը ելքային հումքն է, որն Իրանը կարող է օգտագործել զենքի ստեղծման համար: Իրանը նաև հրաժարվում է նոր ցենտրիֆուգերի կառուցումից, որոնք կիրառվում են ուրանի հարստացման համար, իսկ գործողներից շատերը կանջատվեն, հայտնում է ВВС-ին:
Գերմանիային և ՄԱԿ ԱԽ հինգ մշտական անդամներին՝ ԱՄՆ-ին, Մեծ Բրիտանիային, Ֆրանսիային, Ռուսաստանին ու Չինաստանին, Իրանի հետ բանակցություններում ներկայացրել է Եվրամիության արտաքին քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը: Նա հայտարարել է, որ վերահսկողությունը կիրականացնի ՄԱԳԱՏԷ-ն:
Իրանի դեմ գործող պատժամիջոցները կթուլացվեն մասնակիորեն և միայն այնքանով, որքանով Թեհրանը կկատարի իր պարտավորությունները:
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման կիրակի օրը ողջունել է համաձայնությունների իրագործման մեկնարկը և հայտարարել է, որ դեմ է Թեհրանի դեմ նոր պատժամիջոցներին և վետո կդնի պատժամիջոցների վերաբերյալ Կոնգրեսի առաջարկի վրա: 2013 թ. նոյեմբերի 24-ին Իրանն ու «վեցնյակը» (ՌԴ, ԱՄՆ, Չինաստան, Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա) պայմանավորվածության եկան Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ: Դա Իրանի միջուկային ծրագրի կասեցման միջոցներ են:
Մասնավորապես Իրանը պարտավորվել է դադարեցնել 5 տոկոսից ավելի ուրանի հարստացումը և դադարեցնել պլուտոնիումի ու ցենտրիֆուգերի արտադրությունը, ինչպես նաև թույլ տալ, որ ՄԱԳԱՏԷ-ի տեսուչներն այցելեն միջուկային օբյեկտներ: Ի պատասխան Արևմուտքը պետք է ապասառեցնի իրանական ակտիվների մի մասը:

Пять постоянных членов Совета Безопасности ООН и Германия согласовали с Ираном последние детали промежуточного соглашения о приостановке его ядерной программы, и оно вступит в силу 20 января. В обмен на замораживание иранской ядерной программы часть санкций в отношении Тегерана будет приостановлена. Иран получит первый транш замороженных активов на сумму 550 млн долларов в первых числах февраля. Общая стоимость замороженных активов составляет 4,2 млрд. долларов. Согласно соглашению, с 20 января обогащение урана свыше 5% будет приостановлено. Весь запас урана, обогащенного до 20%, будет преобразован. Это будет либо снижение уровня обогащения, либо преобразование в такое состояние, при котором невозможно будет продолжить его обогащение. Этот запас урана, обогащенного до 20%, является исходным сырьем, которое Иран может использовать для создания оружия. Иран также отказывается от строительства новых центрифуг, которые используются для обогащения урана. Многие из уже функционирующих центрифуг будут отключены, передает ВВС.
Германию и пять постоянных членов Совбеза ООН – США, Великобританию, Францию, Россию и Китай – на переговорах с Ираном представляла верховный представитель Евросоюза по внешней политике Кэтрин Эштон. Она заявила, что контроль за соблюдением достигнутых договоренностей будет возложен на Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ).
Действующие санкции против Ирана будут ослаблены очень частично и лишь в той мере, в какой Тегеран выполняет свои обязательства.
Президент США Барак Обама приветствовал в воскресенье начало реализации соглашений "шестерки" международных посредников с Ираном и заявил, что выступает против введения новых санкций против Тегерана и наложит вето на возможные предложения конгресса по санкциям.
24 ноября 2013 года Иран и «шестерка» международных посредников (Россия, США, Китай, Великобритания, Франция и Германия) договорились о мерах по существенному урезанию ядерной программы Ирана в ожидании более полного соглашения. В частности, Иран обязался прекратить обогащение урана свыше 5%, приостановить производство плутония и центрифуг, а также допустить инспекторов МАГАТЭ на свои ядерные объекты. В ответ на это Запад должен разморозить часть иранских активов.