13 Հունվար 2014 - 06:45 AMT
«Ալ Քայիդայի» հետ կապված «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» կազմավորման գրոհայինները շուրջ 100 ընդդիմադիրների են գնդակահարել Սիրիայում: Ըստ ԶԼՄ-ների, վերջին օրերին իսլամիստները մի շարք բնակավայրեր են գրավել Սիրիայի հյուսիսi Ռաքքա գավառում՝ գերեվարելով «Ան Նուսրի ճակատ» և «Ահրար աշ Շամ» խմբավորումների մի քանի տասնյակ ներկայացուցիչների: Բոլոր գերված գրոհայինները գնդակահարվել են, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը Reuters-ի վրա հղումով:
Վերջին շաբաթում սիրիական զինված ընդդիմության ապստամբների և «Իրաքի ու Լևանտի իսլամական պետության» անդամների բախումների արդյունքում շուրջ 500 մարդ է զոհվել:
Վերջին օրերին սրվել է իրադրությունը ընդդիմադիր կազմավորումների ու իսլամիստ գրոհայինների միջև, վերածելով մեծ մարտերի, Սիրիայի ընդդիմության վերահսկողության տակ գտնվող շրջաններում: Այս իրավիճակը ԶԼՄ-ները գնահատել են որպես հաղթաթուղթ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի հակառակորդների դեմ պայքարում: Ասվում էր, որ տարբեր չափավոր ու իսլամիստական խմբավորումները գրոհել են «Սիրիայի ու Իրաքի իսլամական պետություն» (ISIS), որը կազմված է օտարերկրացի ջիհադիստները: Գրոհայինների միջև պատերազմի պատճառ է հանդիսացել Հալեպում հայտնի բժշկի ու «Ահրար աշ Շամ» կազմավորման ընդդիմադիր խմբավորման առաջնորդի սպանությունը:

13 Январь 2014 - 05:41 AMT
Боевики связанной с «Аль-Каидой» группировки «Исламское государство Ирака и Леванта» расстреляли в Сирии около 100 представителей других экстремистских организаций. По данным СМИ, в последние дни исламисты заняли ряд населенных пунктов в провинции Ракка на севере Сирии, захватив несколько десятков представителей радикальных группировок «Фронт ан-Нусра» и «Ахрар аш-Шам». Все захваченные в плен боевики были расстреляны, передает РИА «Новости» со ссылкой на Reuters.
За последнюю неделю в результате столкновений повстанцев сирийской вооруженной оппозиции, ведущей борьбу против режима президента Башара Асада, и боевиков «Исламского государства Ирака и Леванта» погибли почти 500 человек.
В последние недели обострилось противостояние между оппозиционными формированиями и боевиками-исламистами в Сирии и масштабные бои, развернувшиеся в подконтрольных оппозиции частях арабской республики. Данную ситуацию СМИ расценили как козырь в руках противников сирийского президента Башара Асада. Сообщалось, что различные «умеренные» и исламистские группы атаковали террористическую группировку «Исламское государство Сирия и Ирак» (ISIS), состоящую главным образом из иностранных джихадистов. Искрой, которая разожгла пожар войны между оппозиционными группировками, стало убийство популярного в Алеппо врача и полевого командира группировки «Ахрар аш-Шам» Хуссейна ас-Сулеймана.