13 Հունվար 2014 - 08:07 AMT
Չի դադարում Սիրիայում կռվող ադրբեջանցիների մասին տեղեկությունների հոսքը: Ժամանակ առ ժամանակ Բաքու են տեղափոխվում սպանված ադրբեջանցի մոջահեդների դիերը: Ըստ տարբեր տվյալների, Սիրիայում ապստամբների կողմից նախագահ Ասադի դեմ շուրջ 250 ադրբեջանցի է կռվում: Պատերազմի ընթացքում սպանվել է մոտ 100 ադրբեջանցի:
Անցած տարվա մայիսին Սիրիայում կռվող ադրբեջանցիները հանդես եկան հերթական տեսաուղերձով, որտեղ կոչ արեցին հայրենակիցներին «ջիհադ անել Սիրիայում»: Կովկասի մահմեդականների վարչությունում չի հաջողվել պարզել այդ կազմակերպության դիրքորոշումը: Սակայն հայտնի է, որ ըստ Ադրբեջանի օրենքների, երկրի քաղաքացիների մասնակցությունը ցանկացած զինյալ ջոկատների գործունեությանն արտերկրում, որոնք չեն ենթարկվում Ադրբեջանի պաշտոնական կառույցներին, ծանր քրեական հանցագործություն է համարվում և որակավորվում է որպես վարձկանություն, գրում է «Կովկասյան հանգույցը»:
Ըստ Ղարաբաղի ազատագրման կազմակերպության ղեկավար Ակիֆ Նաղիի, որոշ երիտասարդների ձգտումը մասնակցել Բաշար Ասադի դեմ պատերազմին բացատրվում է նրանով, որ բուն Արդբեջանն «ազատագրական պատերազմ չի վարում»: «Այդ մարդիկ հոգով անհանգիստ են, հայրենասեր, նրանք պատերազմի մարդիկ են ու կռվել են ուզում: Բայց այստեղ նրանց համար հարմար պայմաններ չկան»,-ասել է նա, գրում է պարբերականը: Վերջերս սպանված Ռուստամ Ասկերովը այն 23 անձանցից մեկն է, որոնք 2003 թ. դատապարտվեցին «Ղարաբաղյան պարտիզաններ» կազմակերպությանն անդամակցելու համար, որն ադրբեջանական դատարանը որակեց որպես ապօրինի զինյալ կազմավորում: Անցած տարիներին բոլոր դատապարտվածները, երկուսից բացի, դուրս են եկել կալանավայրից: Ասկերովը նույնպես ազատ էր արձակվել և մեկնել էր Սիրիա: Բանտում այդ խմբից միայն երկուսը մնացին՝ մեկը դատապարտված 10 տարով, մյուսը՝ ցմահ:
Ադրբեջանում և արտերկրում հայտնի աստվածաբան, իսլամի մասին մի քանի գրքերի հեղինակ Թեյմուր Ատաևը գտնում է, որ ադրբեջանցիները Սիրիայում կռվում են հանուն հավատի: «Նրանք կարող են մտածել, որ Սիրիայում ջիհադի են մասնակցում: Ինչպես հայտնի է, Սիրիայի պատերազմին մասնակցում են համաշխարհային ուժեր, որոնք ունեն իսլամից հեռու գնացող նպատակներ: Հայտնի չէ, թե ով է ֆինանսավորում ադրբեջանցիներին Սիրիայում, ում զենքով են նրանք կռվում: Ասադի դեմ նրանց պատերազմում ջիհադի նշաններ չկան, քանի որ Սիրիան ադրբեջանցիների հողը չէ, որը պետք է պաշտպանել զավթիչներից, և Սիրիայում իսլամի դեմ պատերազմ չի գնում: Մյուս կողմից, սիրիական պատերազմն ընթանում է քաղաքներում: Զոհվում են խաղաղ բնակիչներ, որոնք չեն մասնակցում պատերազմին: Երկրի բնակչությունը ստիպված է փախչել քաղաքներից ու ապրել վրանային ճամբարներում Թուրքիայի տարածքում: Չի բացառվում, որ ադրբեջանցիների ձեռքից Սիրիայում զոհվում են անմեղ խաղաղ մարդիկ: Այդ ամենը ջիհադի նշաններ չեն»,-գտնում է աստվածաբանը:
Սիրիայում արդեն երկու տարուց ավելի է շարունակվում են կառավարական ուժերի բախումները զինված ընդդիմության հետ: Ըստ ՄԱԿ տվյալների, Սիրիայում հակամարտության զոհերի ընդհանուր թիվը հասնում է 115 հազարի: Սիրիական իշխանությունները հայտարարում են, որ իրենց դիմակայում են լավ զինված գրոհայիններ:

13 Январь 2014 - 07:25 AMT
Не прекращается поток информации об азербайджанцах, воюющих в Сирии. Время от времени в Баку доставляет тела убитых азербайджанских моджахедов. По разным данным, в Сирии на стороне повстанцев, против президента Башара Асада воюет около 250 азербайджанцев. За все время войны было убито около ста выходцев из Азербайджана. В мае прошлого года воюющие в Сирии азербайджанцы выступили с очередным видеообращением, в котором призвали соотечественников совершать «джихад в Сирии». В Управлении мусульман Кавказа узнать позицию этой организации не удалось. Но известно, что согласно законам АР участие граждан страны в любых вооруженных отрядах на иностранной территории, не подчиняющихся официальным структурам Азербайджана, является тяжким уголовным преступлением и квалифицируется как наемничество, пишет Кавказский узел. По словам главы Организации Освобождения Карабаха Акифа Нагы, тяга некоторых молодых граждан страны к участию в войне против Башара Асада объясняется тем, что в Азербайджане не ведется своей освободительной войны. «Эти люди – душевно неспокойные, патриотичные, они – люди войны и хотят воевать. Но здесь нет для них подходящих условий», – сказал он. Убитый недавно Рустам Аскеров один из тех, кто в составе 23 человек был осужден в 2003 году за участие в организации «Карабахские партизаны», которую азербайджанский суд оценил как незаконное вооруженное формирование. За прошедшие годы все осужденные, кроме двух вышли из заключения, Аскеров тоже вышел на свободу и отправился в Сирию. В тюрьме из этой группы стались двое – один осужден на 10 лет, второй пожизненно.
Известный в Азербайджане и за рубежом теолог, автор нескольких книг об исламе Теймур Атаев не считает, что азербайджанцы воюют в Сирии за веру. «Они могут думать, что занимаются в Сирии джихадом. Но дело в том, что сирийские события чрезвычайно политизированы. Как известно, в войне против и за Башара Асада участвуют мировые силы, имеющие свои, далекие от ислама цели. Не известно, кто финансирует азербайджанцев в Сирии, чьим оружием они пользуются. В их войне против Асада нет признаков джихада, так как Сирия – не земля азербайджанцев, которую нужно защищать от захватчиков, и в Сирии не ведется война против ислама. С другой стороны, сирийская война ведется в городах. При этом гибнут мирные жители, не принимающие участия в войне. Население страны вынуждено бежать из своих городов и жить в палаточных городках на территории Турции. Не исключено, что от рук азербайджанцев в Сирии погибают невинные мирные люди. Все это – не признаки джихада», – считает теолог.