13 Հունվար 2014 - 09:53 AMT
Արիել Շարոնի հուղարկավորությունը սկսվել է Քնեսեթի մոտ: Տեղի կունենա հրաժեշտի երկու փակ արարողություն. Քնեսեթի մոտ քաղաքական գործիչների և բարձրաստիճան հյուրերի համար և Լատրունում՝ զինվորականների մասնակցությամբ: Ցանկացողները կարող են մասնակցել միայն երրորդ արարողությանը: Սգո արարողության ժամանակ ելույթ կունենան Շիմոն Պերեսը, վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն, Քնեսեթի խոսնակ Յուլի Էդելշտեյնը և Շարոնի հարազատները:
Արարողությանը կմասնակցեն նաև բարձրաստիճան հյուրեր այլ երկրներից: Այդ թվում՝ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենը, Մեծ Բրիտանիայի նախկին վարչապետ Թոնի Բլերը, Չեխիայի վարչապետ Իրժի Ռուսնոկը, ՌԴ Պետդումայի խոսնակ Սերգեյ Նառիշկինը, Գերմանիայի ԱԳ նախարարը, Իսպանիայի ներքին գործերի նախարարը, Կանադայի իմիգրացիայի նախարարը և այլոք:
Վերջում Շարոնի որդիներ Օմրին ու Գիլադը «Կադիշ» աղոթքը կկարդան: Միջոցառումը փակ կլինի հանրության համար: Այնուհետև զինվորական սգո թափորը կշարժվի դեպի «Շիկմիմ» ֆիրմայի կողմը: Այն կանգ կառնի Լատրունում, որտեղ կանցնի հատուկ արարողություն բանակային արարողակարգով, որի կազմակերպիչն է ՑԱԽԱԼ-ի շտաբը: Այս արարողությունը ևս փակ կլինի:
14:00-ին կսկսվի հուղարկավորության արարողությունը Գիվատ-Կալանոյտի տարածքում: Դա կլինի բանակային սգո արարողություն, որպիսիք անց են կացվում ՑԱԽԱԼ-ի գեներալների համար: Այստեղ ելույթ կունենան Շարոնի որդիներն ու Գլխավոր շտաբի պետ գեներալ-լեյտենանտ Բենի Գանցը: Այս արարողությունը բաց կլինի ցանկացողների համար: Իսրայելի նախկին վարչապետ Արիել Շարոնը վախճանվել է հունվարի 11-ին սրտի անբավարարությունից: 2006 թվականից ի վեր նա կոմայի մեջ էր ինսուլտից հետո:
Արիել Շարոնը (Շեյներման) ծնվել է 1928 թվականի փետրվարի 27-ին: Նրա ծնողները Իսրայել են տեղափոխվել 1921 թվականին: Մայրը ծնունդով Ռուսաստանից էր, իսկ հայրը՝ Լեհաստանից: Շարոնը ստացել է Երուսաղեմի հրեական համալսարանի իրավաբանական բաժնի բակալավրի աստիճան: Պատանեկան տարիներին եղել է ընդհատակյա հրեական «Հագանա» բանակի անդամ: 1948 թ., երբ հռչակվեց Իսրայել պետությունը, Շարոնը թողեց ուսումը: Առաջին արաբա-իսրայելյան պատերազմի ժամանակ նա մեկնեց ռազմաճակատ: 20 տարեկանում Շարոնն արդեն հետևակային զոքերի հրամանատար էր բրիգադի կազմում: 1953 թ. նա գլխավորեց 101-րդ հատուկ հակաահաբեկչական ստորաբաժանումը: 1973 թ. նա զորացրվեց գեներալ-մայորի կոչումով, սակայն վերադարձավ զինծառայության, երբ 1943 թ. հոկտեմբերին Եգիպտոսն ու Սիրիան ռազմական գործողություններ սկսեցին Իսրայելի դեմ: Նա աչքի ընկավ ռազմաճակատում և ճանաչված դարձավ երկրում: 1975-76 թթ. նա վարչապետ Իցհակ Ռաբինի հատուկ խորհրդականն էր: Շարոնը դարձավ Ազատական կուսակցության անդամ: 2001 թ. փետրվարին Շարոնը վարչապետի ընտրություններում հաղթեց Էհուդ Բարաքին և դարձավ Իսրայելի վարչապետ: Որպես վարչապետ նա վարում էր զսպման քաղաքականություն՝ հրաժարվելով համապարփակ համաձայնություններից ու առաջ շարժվելով կարգավորման ճանապարհով, ահաբեկչության կիրառումից պաղեստինցիների հրաժարվելու պայմաններում: 2003 թ. հունվարին Շարոնը վերընտրվեց վարչապետի պաշտոնում:

13 Январь 2014 - 08:55 AMT
Прощание с Ариэлем Шароном началось возле Кнессета. Пройдут две закрытые церемонии прощания – возле Кнессета для политиков и высокопоставленных гостей и в Латруне – военная церемония. Желающие смогут попасть только на третью церемонию на территории Гиват-Каланийот возле фермы "Шикмим" (Сикимора). На траурной церемонии выступили президент Шимон Перес, премьер-министр Биньямин Нетаниягу, спикер Кнессета Юлий Эдельштейн и близкие Ариэля Шарона.
В церемонии также примут участие высокопоставленные гости из других государств. Среди них – вице-президент США Джо Байден, специальный уполномоченный ближневосточного "квартета" и бывший премьер-министр Великобритании Тони Блэр, премьер-министр Чехии Иржи Руснок, спикер Госдумы РФ Сергей Нарышкин, министр иностранных дел Германии, министр внутренних дел Испании, министр иммиграции Канады и другие политики и государственные деятели других стран.
В конце сыновья Шарона Омри и Гилад прочитают поминальную молитву "Кадиш". Мероприятие будет закрытым для общественности, в нем примут участие только приглашенные лица.
Затем военная похоронная процессия выдвинется в сторону фермы "Шикмим". Она сделает остановку в Латруне, где пройдет особая армейская церемония отдания чести, проводимая общевойсковым штабом ЦАХАЛа. Она состоится возле памятной стеллы, на которой выбиты имена павших в войнах Израиля. Церемония будет закрыта для общественности.
В 14:00 начнется церемония похорон на территории Гиват-Каланийот поблизости от фермы "Шикмим". Это будет армейская траурная церемония, проводимая для генералов ЦАХАЛа, которых отправляют в последний путь. Здесь выступят сыновья Шарона Омри и Гилад и начальник Генштаба генерал-лейтенант Бени Ганц. Главный военный раввин генерал-майор Рафи Перец зачитает отрывок из Теилим, а главный хазан Армии обороны Израиля подполковник Шай Абрамсон прочитает молитву "Эль мале рахамим". Эта церемония будет открытой для всех желающих.
Экс-премьер-министр Израиля Ариэль Шарон скончался 11 января днем от сердечной недостаточности.С 2006 года она находился в коме после обширного инсульта.
Ариэль Шарон (Шейнерман) родился 27 февраля 1928 года в поселке Кфар-Малаль. Его родители приехали в Израиль в 1921 году. Мать была родом из России, отец – из Польши. Получил степень бакалавра юридического факультета Еврейского университета в Иерусалиме. В юности вступил в ряды подпольной еврейской армии "Хагана". В 1948 году после провозглашения государства Израиль Шарон прервал учебу. Во время первой арабо-израильской войны ушел на фронт. В возрасте двадцати лет командовал пехотными войсками в составе бригады. В 1953 году организовал и возглавил 101-ое специальное антитеррористическое подразделение. В 1973 году уволился в запас в звании генерал-майора, но вернулся на военную службу, когда в октябре 1973 году Египет и Сирия начали военные действия против Израиля. Отличился на фронте, что сделало Ариэля Шарона одним из самых популярных людей в Израиле. В 1975-1976 годах был специальным советником премьер-министра Ицхака Рабина по вопросам безопасности. Шарон вступил в Либеральную партию, на базе которой в союзе с другими оппозиционными группировками был создан правый блок "Ликуд". В феврале 2001 года на выборах на пост премьер-министра Ариэль Шарон нанес поражение Эхуду Бараку и был избран главой правительства Израиля. Шарон сформировал правительство Национального единства на широкой основе. В качестве премьера он провозгласил так называемую политику сдержанности – отказа от всеобъемлющих и окончательных соглашений и постепенного продвижения по пути нормализации отношений, при условии отказа палестинцев от политики терроризма. В январе 2003 года Шарон был переизбран на пост главы правительства..