13 Հունվար 2014 - 13:22 AMT
ԱՄՆ-ն ողջունում է Իրանի մասնակցությունը «Ժնև-2»-ին, սակայն Թեհրանը պետք է հավանություն տա Ժնևի կոմյունիկեին, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը, ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հայտարարության վրա հղումով, որը նա արել է երկուշաբթի Փարիզում: «Մենք հավանություն կտանք Իրանի մասնակցությանը «Ժնև-2-ին», եթե Իրանը հաստատի, որ մասնակցելու է խորհրդարժողովին այն նպատակների շրջանակում, որոնք ներկայացված են «Ժնև-2»-ի անցկացման համար: Նրանք նույնպես կարող են իրենց ավանդն ունենալ հարցի խաղաղ կարգավորման մեջ»,-ասել է Քերին:
«Իրանը պետք է իրազեկի ՄԱԿ-ին և մեզ, որ իրենք պատրաստ են ժամանել խորհրդաժողովին շարունակելու համար «Ժնև-1» աշխատանքը, անհրաժեշտ է, որ Իրանը ճիշտ, դրական դեր կատարի, որպեսզի Իրանը իրականացնի «Ժնև-1»-ի որոշումները»,-հավելել է ԱՄՆ պետքարտուղարը:
Իր հերթին Սիրիայի գծով ՄԱԿ և ԱՊԼ հատուկ ներկայացուցիչ Լահդար Բրահիմին հայտարարել է, որ սիրիացի ժողովուրդն ինքն է որոշելու իր ճակատագիրը, սակայն կպահանջվի առաջատար համաշխարհային տերությունների օգնությունը, ներառյալ, Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ն»,-հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Բրահիմին նշել է նաև, որ սիրիական ճգնաժամի հանգուցալուծման համար ստեղծագործ մոտեցում է հարկավոր: Նա նաև նշել է, որ եթե ճգնաժամը շարունակվի, ապա հարևան երկրները հասկանում են, որ այն կհարվածի նրանց: «Դա տեղի է ունենում Լիբանանում, Իրաքում, դա արդեն բոլորին է հայտնի»,-հավելել է ՄԱԿ և ԱՊԼ հատուկ ներկայացուցիչը:
Իրանի ԱԳՆ ղեկավարն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Իրանը մասնակցելու է Սիրիայի վերաբերյալ խորհրդաժողովի աշխատանքներին առանց նախապայմանների և հրավեր ստանալու դեպքում:
Սիրիական հակամարտության կարգավորմանը նվիրված «Ժնև-2»-ի միջազգային խորհրդաժողովը երկու փուլով կանցնի: Այն կբացվի հունվարի 22-ին շվեյցարական Մոնտրյո քաղաքում, իսկ հետո հունվարի 24-ին կշարունակվի Ժնևի Ազգերի պալատում:

13 Январь 2014 - 12:38 AMT
США приветствуют участие Ирана в "Женеве-2", но Тегеран должен поддержать женевское коммюнике, передает РИА Новости со ссылкой на заявление госсекретаря США Джона Керри, сделанное в понедельник на пресс-конференции в Париже. "Мы одобрим участие Ирана в "Женеве-2", и если Иран подтвердит, что будет принимать участие в конференции строго в рамках целей, которые были поставлены для проведения конференции "Женева-2", то мы будем приветствовать их участие. Они тоже смогут внести свой вклад в мирное урегулирование вопроса", – сказал Керри.
"Ирану необходимо дать знать ООН и нам, что они готовы приехать на конференцию по продолжению работы "Женевы-1", необходимо, чтобы Иран играл правильную, позитивную роль, чтобы Иран реализовывал решения "Женевы-1", – добавил госсекретарь США.
В свою очередь спецпредставитель ООН и ЛАГ по Сирии Лахдар Брахими заявил, что сирийский народ сам будет решать свою судьбу, однако ему потребуется помощь ведущих мировых держав, включая Россию и США, передает ИТАР-ТАСС.
Брахими также отметил, что для решения сирийского кризиса необходим творческий подход. Он также подчеркнул, что если кризис продолжится, то соседние страны понимают, что он ударит по ним. "Это происходит в Ливане, Ираке, это всем уже известно", – добавил спецпредставитель ООН и ЛАГ.
Глава МИД Ирана ранее заявил, что Иран будет участвовать в работе конференции по Сирии без предусловий и если он получит приглашение.