13 Հունվար 2014 - 13:52 AMT
Երկրորդ օրն անընդմեջ ադրբեջանական բանակում ինքնասպանության դեպք է արձանագրվում: Ադրբեջանական բանակի զինվոր Ռուստամ Ֆիրուդին օղլու Գուլիևը (1955 թ. ծնված) ինքնասպան է եղել, հայտնում է Haqqin.az-ը՝ Ադրբեջանի ՊՆ վրա հղումով:
Ըստ տեղեկատվության, միջադեպը տեղի է ունեցել շփման գծում գտնվող զորամասերից մեկում: Փաստով հարուցվել է քրեական գործ: Քննություն է տարվում:
Նախօրեին ինքնասպան էր եղել Ադրբեջանի ՊՆ N զորամասի զինվոր Աբդուլլաև Մազահիր Մահիր օղլուն (1992 թ. ծնված): Մ. Աբդուլլաևը զորակոչվել էր իսկական զինվորական ծառայության Բաքվի Սաբունչիի շրջանից 2013 թվականի հունվարին: .
Դեկտեմբերի 24-ի Խոշտանգումների դեմ ադրբեջանական կոմիտեի ղեկավար Էլչին Բեհբուտովը մամլո ասուլիսում հայտնել է, որ 2013 թ. Խոշտանգումների դեմ ադրբեջանական կոմիտեն կտտանքների, վատ կամ անմարդկային վերաբերմունքի 115 բողոք է ստացել: 6 դեպքում բողոքները ստացվել են կանանց հանդեպ բռնության վերաբերյալ: Նա նշել է, որ կտտանքների հետևանքով Ադրբեջանում մահվան 5 դեպք է գրանցվել: Բոլոր այդ փաստերը տեղի են ունեցել ադրբեջանական բանակի զորամասերում

13 Январь 2014 - 13:42 AMT
Второй день подряд в азербайджанской армии фиксируется случай самоубийства. Солдат азербайджанской армии Рустам Фирудин оглу Гулиев (1995 г.р.) покончил жизнь самоубийством, сообщает Haqqin.az со ссылкой на пресс-службу Минобороны Азербайджана.
Согласно информации, инцидент произошел в одной из воинских частей, расположенных в прифронтовой зоне. Рустам Гулиев застрелился из своего табельного оружия. По факту возбуждено уголовное дело. Ведется следствие.
Накануне суицид совершил солдат N-ской воинской части Минобороны Азербайджана Абдуллаев Мазахир Махир оглу (1992 г.р.).
М.Абдуллаев был призван на действительную воинскую службу из Сабунчинского района г.Баку в январе 2013 года.
24 декабря прошлого года глава азербайджанского Комитета против пыток Эльчин Бехбудов сообщил, что в 2013-ом году в азербайджанский Комитет против пыток было направлено или поступило 115 жалоб на пытки, плохое или бесчеловечное обращение. В 6 случаях жалобы поступали на насилие в отношении женщин. Он отметил, что в результате пыток в Азербайджане зафиксированы пять случаев смерти. Все эти факты произошли в воинских частях азербайджанской армии.