14 Հունվար 2014 - 10:11 AMT
Բրիտանիան ու ԱՄՆ-ն զգուշացրել են սիրիական ընդդիմությանն աջակցությունից զրկելու հավանականության մասին, եթե գլխավոր խումբը՝ Սիրիայի ազգային կոալիցիան, չմասնակցի հաջորդ շաբաթ Ժնևում մեկնարկող խաղաղ բանակցություններին: Ինչպես հայտնել է Սիրիայի ազգային կոալիցիայի ներկայացուցիչը, խաղաղ բանակցություններին մասնակցելու հարցում ԱՄՆ-ն ու Բրիտանիան անդրդվելի են, հայտնում է ВВС-ին:
«Նրանք շատ պարզ հասկացնել են տվել, որ այլևս չեն սատարի մեզ, ինչպես այժմ, և մենք կկորցնենք միջազգային հանրության վստահությունը, եթե չմեկնենք Ժնև»,-ասել է աղբյուրը, ցանկանալով անհայտ մնալ:
Ուրբաթ օրը կոալիցիան քվեարկություն կանցկացնի, որի արդյունքում կորոշվի մասնակցության հարցը Ժնևի խորհրդաժողովին: Եթե Սիրիայի ազգային կոալիցիան Ժնև չժամանի, դա կործանում կլինի այդ երկրում հակամարտության դիվանագիտական կարգավորման ռազմավարության համար:
Պաշտոնապես բրիտանական կառավարությունը հայտարարում է, որ չի դադարեցնի աջակցությունը Սիրիայի ազգային խորհրդի կոալիցիային:
Սակայն, պարզ է, որ շատ դժվար կլինի համոզել ընդդիմության ներկայացուցիչներին նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ նախագահ Բաշար Ասադի ներկայացուցիչների հետ: Սիրիական ընդդիմությունը պառակտված է մնում ապստամբությունից գրեթե երեք տարի անց:
Սիրիական հակամարտության կարգավորմանը նվիրված «Ժնև-2» միջազգային խորհրդաժողովը երկու փուլով կանցնի: Այն կմեկնարկի հունվարի 22-ին շվեյցարական Մոնտրյո քաղաքում, իսկ հետո հունվարի 24-ին կշարունակվի Ժնևի Ազգերի պալատում:
Երկուշաբթի Փարիզում ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի, ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի ու Սիրիայի գծով ՄԱԿ ու ԱՊԼ դեսպանորդ Լահդար Բրահիմիի հանդիպմանը քննարկվել է տեղական հրադադարների հաստատման հնարավորությունը Ժնևում մեկնարկող բանակցություններից առաջ: Հայտարարվել է նաև, որ քննարկվել է հակամարտության կողմերի միջև գերիների փոխանակման հնարավորությունը:
Սերգեյ Լավրովն ու Լահդար Բրահիմին հայտարարել են նաև, որ բանակցություններին պետք է մասնակցի Իրանը: Սակայն Ջոն Քերին հայտարարել է, որ բանակցություններին մասնակցելու համար Թեհրանը պետք է համաձայնվի Սիրիայում քաղաքական կարգավորման սկզբունքներին, որոնք ձևակերպվել են «Ժնև-1» բանակցությունների ընթացքում:

Британия и США предупредили сирийскую оппозицию о возможном прекращении поддержки в случае, если ее главная группа – Сирийская национальная коалиция – не примет участия в мирных переговорах в Женеве на следующей неделе.
Как сообщил представитель Сирийской национальной коалиции, в том, что касается участия группы в мирных переговорах, США и Британия непреклонны, передает ВВС.
"Они очень ясно дали понять, что они не будут больше поддерживать нас, как сейчас, и что мы потеряем доверие международного сообщества, если не поедем в Женеву", – сказал источник, пожелав сохранить анонимность.
Коалиция в пятницу проведет голосование, по итогам которого будет решен вопрос об участии в конференции в Женеве. Если Сирийская национальная коалиция в Женеву не приедет, это будет крахом стратегии дипломатического решения конфликта в этой стране.
Официально британское правительство настаивает, что не прекратит поддержку входящего в коалицию Сирийского национального совета.
Однако ясно, что оказалось крайне трудно уговорить представителей оппозиции сесть за стол переговоров с представителями режима сирийского президента Башара Асада. Сирийская оппозиция остается расколотой спустя почти три года после начала восстания.
В понедельник на состоявшейся в Париже встрече между министром иностранных дел России Сергеем Лавровым, госсекретарем США Джоном Керри и посланником ООН и ЛАГ в Сирии Лахдаром Брахими обсуждалась возможность установления локальных перемирий в преддверии переговоров в Женеве. Также было заявлено, что рассматривается возможность обмена пленными между сторонами конфликта.
Сергей Лавров и Лахдар Брахими также заявили, что в переговорах должен принять участие Иран. Однако Джон Керри заявил, что для участия в переговорах Тегеран должен согласиться с принципами политического урегулирования в Сирии, сформулированными в ходе переговоров "Женева-1".