14 Հունվար 2014 - 08:27 AMT
Հունաստանը, որպես Եվրամիությունում նախագահող երկիր, մարտի կեսին հանդես կգա երրորդ երկրների քաղաքացիների համար մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի պարզեցման մասին առաջարկով, հայտնել է Հունաստանի զբոսաշրջության նախարար Օլգա Կեֆալոյաննին:
Ըստ նրա, ԵՄ-ում Հունաստանի նախագահության թիրախներից մեկն այն փաստի բարձրաձայնումն է, որ «զբոսաշրջությունն Եվրամիության համար պետք է լինի զարգացման քաղաքականության անբաժան մասն և ոչ միայն Հունաստանի կամ մյուս հարավային երկրների պարագայում, այլ ամբողջ Եվրոպայի համար»:
«Նախագահության ընթացքում Հունաստանը կառաջարկի վերանայել մուտքի արտոնագրերի տրամադրմանը վերաբերող օրենսդրությունը, ինչը թույլ կտա վերացնել բյուրոկրատական խոչընդոտներն երրորդ երկրների քաղաքացիների, օրինակ, ռուսների, ուկրաինացիների, չինացիների, թուրքերի համար, որոնց Եվրոպա այցելելու համար մուտքի արտոնագիր է հարկավոր: Պետք է պարզեցնենք նրանց մուտքը մեր երկիր»,- ասել է նախարարը:
Ըստ Կեֆալոյաննիի, եվրոպական և մասնավորապես հունական զբոսաշրջության համար կարևորվում է ծովային զբոսաշրջությունը, զբոսաշրջության նախարարությունը մտադիր է համապատասխան խորհրդաժողով հրավիրել մարտի 10-11-ը: «Մեզ հետաքրքրում են ձմեռային զբոսաշրջության, լեռնադահուկային կենտրոնների, ենթակառուցվածքային հարցերը: Տեղական մակարդակով կօգնենք բնապահպանական, գյուղական, ՍՊԱ-զբոսաշրջության, ուխտագնացության զարգացմանը»,- ասել է Կեֆալոյաննին, հայտնում է travelnews24.ru-ն:
Ավելի վաղ Հունաստանի ԱԳ նախարար և փոխվարչապետ Էվանգելոս Վենիզելոսը հայտարարել էր, որ Հունաստանն Եվրոպական հարևանության քաղաքականության ուղղվածությունն արևելյանից փոխում է դեպի հարավ: Այժմ ԵՄ Եվրոպական հարևանության քաղաքականությունն երկու ուղղություն է ներառում՝ արևելյան ու հարավային:
Հարավային ուղղության կազմում են Ալժիրը, Մարոկկոն, Հորդանանը, Իսրայելը, Լիբիան, Լիբանանը, Սիրիան, Պաղեստինը, Թունիսը: Արևելյան ուղղության կազմում են Հայաստանը, Ադրբեջանը, Բելառուսը, Վրաստանը, Մոլդովան ու Ուկրաինան:
Հունաստանը ԵՄ-ում նախագահում էընթացիկ տարվա հունվարի 1-ից: 2014-ի երկրորդ կեսին նրան կփոխարինի Իտալիան:
Հայաստանի խորհրդարանը նոյեմբերի 11-ին վավերացրել էր «Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև վիզաների տրամադրումը դյուրացնելու մասին» համաձայնագիրը: Ներկա 108 պատգամավորները միաձայն կողմ էին քվեարկել: Համաձայնագիրն ուժի մեջ մտավ վավերացումից մեկ ամիս անց:
Դյուրացված կարգով Շենգենյան վիզա կկարողանան ստանալ պետական պաշտոնական պատվիրակությունների ներկայացուցիչները, ուսանողները, ԵՄ երկրներում մերձավոր բարեկամներ ունեցողները, կրթական, մշակութային, ակադեմիական, բուժման, գիտական նպատակով ԵՄ այցելողները, լրագրողները, միջազգային սպորտային միջոցառումների մասնակիցներն և այլք:
Թոշակառուների, մինչև 12 տարեկան երեխաների ու մի շարք այլ կատեգորիաների քաղաքացիների համար վիզան կլինի անվճար, մյուսները կվճարեն զգալի զեղչերով:
2012 թ. դեկտեմբերի 17-ին Բրյուսելում Հայաստան-Եվրոպական Միություն գործակցության խորհրդի 13-րդ նիստին Էդվարդ Նալբանդյանը, ԵՄ Խորհրդում նախագահող Կիպրոսի ԱԳ նախարար Էրատո Կոզակու-Մարկուլիսը և Եվրոպական հանձնաժողովի Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն ստորագրեցին ՀՀ և ԵՄ միջև մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի դյուրացման մասին համաձայնագիրը:

Греция, как ныне председательствующая в Европейском Союзе страна, представит в середине марта в Европейский Союз предложения об упрощении визового режима для граждан третьих стран, сообщила министр туризма Греции Ольга Кефалоянни.
По ее словам, одной из целей председательства Греции в Европейском Союзе является демонстрация того факта, что «туризм должен быть для Евросоюза неотъемлемой частью политики развития и не только в отношении Греции и других южных стран, но и в отношении всей Европы».
«Греция во время председательства предложит пересмотреть визовый кодекс, что позволит убрать бюрократические барьеры для граждан третьих стран, таких, как россияне, украинцы, китайцы, турки, которым для въезда в Европу нужна виза. Мы должны облегчить для них въезд в нашу страну», — пояснила министр.
Согласно Кефалоянни, важное значение для европейской и греческой экономик имеет круизный и морской туризм, и министерство туризма проведет соответствующую конференцию 10-11 марта. «Нас интересуют вопросы зимнего туризма, горнолыжных центров, решение инфраструктурных проблем. На местном уровне мы будем помогать усилиям по развитию таких форм туризма, как экологический, сельский, СПА-туризм, паломнический», — сказала Кефалоянни, передает travelnews24.ru.
Ранее министр иностранных дел и вице-премьер Греции Эвангелос Венизелос заявил, что Греция смещает вектор Европейской политики соседства с восточного на южный. Европейская политика соседства Европейского Союза в данный момент включает оба направления — восточное и южное.
В южное входят Алжир, Египет, Марокко, Иордания, Израиль, Ливия, Ливан, Сирия, Палестина, Тунис. В восточное— Армения, Азербайджан, Беларусь, Грузия, Молдова и Украина.
Греция председательствует в Европейском Союзе с 1 января текущего года. Во второй половине 2014 года ее сменит Италия.
11 ноября 2013 года Национальное собрание Армении на заседании в понедельник ратифицировало соглашения с ЕС об упрощении визового режима и реадмиссии. Ратифицированные соглашения уже вступили в силу с 1 января 2014 года.
9 октября 2013 года Европарламент одобрил соглашения об упрощении визового режима и реадмиссии между Евросоюзом и Арменией. По новым правилам ускорится процедура выдачи виз, они станут дешевле, сократится список представляемых документов для получения визы.
"Упрощение визового режима позволит придать новый импульс сотрудничеству, в частности повысит мобильность граждан, — говорится в документе.
17 декабря 2012 года прошлого года в Брюсселе министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, министр иностранных дел председательствующего в Совете ЕС Кипра Эрато Козаку-Маркулис и комиссар ЕС по внутренним делам Сесилия Малмстром подписали соглашение об упрощении визового режима между Арменией и ЕС.