14 Հունվար 2014 - 13:17 AMT
Սիրիայում սպանվել է հերթական ադրբեջանցի գրոհայինը: Ինչպես հայտնում է ադրբեջանական 1news.az կայքը, սպանված գրոհային Նաջաֆ Քերիմովը ծնվել է 1999 թ. Այդ մասին Teleqraf.сom-ին է հայտնել սպանվածի հարազատը՝ Գյունել Բաբաևան:
Ինչպես գրում է 1news.az-ը, Սիրիայում սպանված դեռահասը Նամիգ Քերիմովի որդին է, որն էլ տարել է տղային հետը Սիրիայում պատերազմելու: Ինչպես նշվում է, Քերիմովների ընտանիքը, որտեղ չորս երեխա կա, 2013 թ. ամռանը լքել է Ադրբեջանը: Մինչ այդ նրանք բնակվում էին Դարնագյուլ ավանում:
Նախօրեին «ԱՊԱ» ադրբեջանական գործակալությունը, մոջահեդներին պատկանող կայքերի վրա հղումով հայտնել էր, որ Սիրիայում մեկ այլ ադրբեջանցի գրոհային է սպանվել: Ըստ տեղեկատվության, «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետության» անդամ ադրբեջանցի Ազադը, Աբդուրահման կեղծանունով, սպանվել է սիրիական բանակի զինվորների կողմից:
Ասվում էր նաև, որ նա ծնունդով Սումգայիթից է ու բռնցքամարտի սպորտի վարպետ է: Ասվում է նաև, որ ադրբեջանցի մոջահեդի ընտանիքը այժմ գտնվում է Սիրիայում և նրա եղբայր Սուլեյմանը նույնպես կռվում է այդ երկրում:
Իրավիճակի սրումից հետո Սիրիայում ադրբեջանցի քաղաքացիների մի խումբ մեկնել է այդ երկիր և կռվում է տարբեր խմբավորումների կազմում: Վերջին շրջանում մարտերի ժամանակ շուրջ 100 ադրբեջանցի է սպանվել:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի ԱԳՆ մամլո ծառայության ղեկավար Էլման Աբդուլլաևն ասել է «ԱՊԱ»-ին, որ նախարարությունն «ուշադիր հետևում է Սիրիայի իրադարձություններին. «Իրավիճակը Սիրիայում այժմ լարված է մնում: Մենք նախկինում արդեն նշել ենք, որ Սիրիայում իր գործունեությունն է դադարեցրել Ադրբեջանի հյուպատոսությունը, այն տեղափոխվել է Բեյրութ: Չնայած դրան, մենք ուշադիր հետևում ենք Սիրիայի իրադարձություններին և փորձում ենք պարզել, թե արդյոք այնտեղ սպանված անձիքն ադրբեջանցիներ են կամ Ադրբեջանի քաղաքացիներ: Եթե պարզվի, որ նրանք Ադրբեջանի քաղաքացիներ են կամ ադրբեջանցիներ, հետո հարկ կլինի պարզել, թե ինչ ճանապարհներով ու ում միջոցներով են նրանք հայտնվել Սիրիայում: Եթե հաշվի առնենք, որ իրավիճակը Սիրիայում լարված է և այդ երկրում ոչ մի դիվանագիտական ներկայացուցչություն չի գործում, դժվար չէ կռահել, թե որքան է դա խանգարում մեր հետաքննությանը: Սակայն, չնայած դժվարություններին ու խոչընդոտներին, մենք շարունակում ենք հետաքննությունը:
Աբդուլլաևը հիշեցրել է, որ ուժի մեջ է մնում 2011 թ. արված Ադրբեջանի ԱԳՆ զգուշացումը Սիրիա մեկնելուց զերծ մնալու վերաբերյալ:

В Сирии убит очередной азербайджанский боевик. Как передает азербайджанский сайт 1news.az, убитый боевик – Наджаф Керимов 1999 года рождения. Об этом сообщила Teleqraf.сom родственница убитого Гюнель Бабаева.
Как пишет 1news.az , убитый в Сирии подросток является сыном Намига Керимова, который и взял его на войну в Сирии. Как отмечается, семья Керимовых, в которой четверо детей, летом 2013 года покинула Азербайджан. В Баку семья проживала в поселке Дарнагюль.
Накануне азербайджанский сайт АПА со ссылкой на сайты, принадлежащие моджахедам, сообщил, что в Сирии был убит другой боевик, воюющий на стороне вооруженной сирийской оппозиции. Согласно информации, член группировки «Исламское государство Ирака и Шама», азербайджанец Азад по прозвищу Абдуррахман был убит солдатами сирийской армии.
Сообщается, что он был уроженцем Сумгайыта и мастером спорта по боксу. Также сообщается, что семья азербайджанского моджахеда по прозвищу Абдуррахман в настоящее время находится в Сирии. Его брат по имени Сулейман также воюет в этой стране.
После обострения ситуации в Сирии группа азербайджанских граждан отправилась в эту страну и стала воевать в составе различных группировок. За прошедший период во время сражений были убиты около ста азербайджанцев. Фотографии многих из них размещаются моджахедами в различных соцсетях.
Ранее руководитель пресс-службы МИД Азербайджана Эльман Абдуллаев сказал АПА, что министерство «внимательно отслеживает события в Сирии»: «Ситуация в Сирии в настоящее время остается напряженной. Мы и раньше отмечали, что в связи с этим приостановило свою деятельность и посольство Азербайджана в Сирии. Посольство переведено в столицу Ливана – Бейрут. Несмотря на это, мы внимательно следим за происходящим в Сирии и стараемся выяснить, являются ли убитые там лица гражданами Азербайджана или азербайджанцами. Если выяснится, что они являлись гражданами Азербайджана либо азербайджанцами, дальше надо будет выяснить, какими путями и на какие средства они оказались в Сирии. Если учесть, что положение в Сирии остается напряженным, и в этой стране не действует ни одно дипломатическое представительство, нетрудно догадаться, как сильно это мешает нашему расследованию. Но, несмотря на эти трудности и препятствия, мы продолжаем расследование».
Э.Абдуллаев также напомнил о том, что остается в силе сделанное МИД Азербайджана в 2011 году предупреждение о нецелесообразности поездок граждан Азербайджана в Сирию.