Քուվեյթի շեյխ Սաբահ ալ Ահմեդ ալ Ջաբեր աս Սաբահը հայտարարել է, որ 500 մլր դոլար կհատկացնի սիրիացի փախստականներին հումանիտար օգնություն ցուցաբերելու համար, գրում է Reuters-ը:
Այդ մասին նա հայտարարել է Սիրիայի դոնոր երկրների երկրորդ միջազգային խորհրդաժողովի բացմանը: Ըստ նրա, սիրիացիները հումանիտար աղետ են ապրում և միջազգային հանրությունը պարտավոր է միջոցներ ձեռնարկել թեթևացնելու համար նրանց տառապանքները:
Ըստ ՄԱԿ տվյալների, 2014 թ. դրությամբ Սիրիայից փախստականների և ներքին տեղահանված անձանց թիվը հասնում է 13,4 միլիոնի:
Սիրիայի դոնոր երկրների երկրորդ միջազգային խորհրդաժողով գումարելու նախաձեռնությամբ ավելի վաղ Քուվեյթին էր դիմել ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը: Ըստ նրա, հումանիտար իրավիճակը Սիրիայում շարունակում է վատթարանալ, գնալով ավելի շատ բնակիչներ են փախստական դառնում ու օգնության կարիք զգում:
Սիրիայի գծով դոնորների առաջին խորհրդաժողովը տեղի ունեցավ Քուվեյթում 2013 թ. հունվարին: Այն ժամանակ Սիրիայի ժողովրդի կարիքների համար հավաքվեց շուրջ 1,5 մլրդ դոլար:

15 Январь 2014 - 10:02 AMT
Эмир Кувейта шейх Сабах аль-Ахмед аль-Джабер ас-Сабах объявил в среду о выделении 500 миллионов долларов для оказания гуманитарной помощи сирийским беженцем, пишет Reuters.
Об этом он заявил, выступая на открытии второй международной конференции стран-доноров Сирии. По его словам, сирийцы переживают гуманитарную катастрофу, и международное сообщество обязано принять все необходимые меры, чтобы облегчить их страдания.
По данным ООН, на начало 2014 года число беженцев и перемещенных лиц внутри Сирии составило 13,4 миллиона человек.
С инициативой проведения второй международной конференции доноров Сирии ранее к Кувейту обратился генсек ООН Пан Ги Мун. По его словам, гуманитарная ситуация в Сирии продолжает ухудшаться, все больше жителей этой страны становятся беженцами или вынужденными переселенцами и нуждаются в помощи.
Первая международная конференция доноров Сирии под эгидой ООН состоялась в Кувейте в конце января 2013 года. Тогда на нужды сирийского народа удалось собрать порядка 1,5 миллиарда долларов.