Իսրայելի պաշտպանության նախարար Մոշե Յաալոնը ներողություն է խնդրել մամուլի կողմից իրեն վերագրվող քննադատական արտահայտությունների համար, որ արվել են ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի պաղեստինա-իսրայելյան կարգավորման ուղղությամբ միջնորդական ջանքերի վերաբերյալ:
Ներողությունը բարձրաձայնվել է Յաալոնի երկու ժամ տևած խոսակցությունից հետո Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուի հետ: Ներողությունը տարածել է նախարարի մամլո ծառայությունը, որը հայտնի է իր աջ հայացքներով, այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ վարչակազմն անվանեց մամուլում հայտնված Յաալոնի արտահայտությունները վիրավորական ու անընդունելի ռազմավարական դաշնակիցների հարաբերությունների համար:
«Պաշտպանության նախարարը մտադիր չէր վիրավորել պետքարտուղարին ու ներողություն է հայցում, եթե պետքարտուղարին վիրավորել են նախարարին վերագրվող խոսքերը»,- ասվում է հաղորդագրությունում:
Իսրայելի ԶԼՄ-ները նախօրեին մեջբերել են Յաալոնին, որն, իբր, ասել է, թե Քերիի պլանը «նույնիսկ այն թղթի արժեքը չունի, որի վրա գրված է», քանի որ չի ապահովում ոչ խաղաղություն, ոչ անվտանգություն»: «Մենք մեզ անվտանգ կզգանք միայն այն ժամանակ, երբ Ջոն Քերին Նոբելյան մրցանակ ստանա ու մեզ հանգիստ թողնի»,-ըստ մամուլի ասել է պաշտպանության նախարարը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Ըստ Haaretz-ի, ներողությունը բարձրաձայնվել է Յաալոնի երկու ժամ տևած խոսակցությունից հետո Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուի հետ: «Իսրայելն ու Միացյալ Նահանգներն ընդհանուր նպատակ ունեն՝ խաղաղ բանակցությունների առաջընթացը Քերիի միջնորդությամբ: Մենք գնահատում ենք այն հսկայական ջանքերը, որոնք գործադրում է պետքարտուղարը»,-ասվում է Յաալոնի հայտարարության մեջ:
Ջոն Քերին 10 անգամ այցելել է Մերձավոր Արևելք պաշտոնը ստանձնելուց հետո: Նրա ամեն մի այցը հագեցած է եղել հանդիպումներով ու բանակցություններով, սակայն արդյունքը դեռ նույնքան հեռու է:
Իսրայելա-պաղեստինյան բանակցությունները Պաղեստինի կարգավիճակի մասին վերսկսվեցին 2013 թվականի ամռանը ԱՄՆ հովանու ներքո: Բանակցությունները հիմնված են Օսլոյի 1993 թ. համաձայնության վրա, երբ տեղի ունեցան երկկողմ գաղտնի բանակցություններ Օսլոյում Իսրայելի ու Պաղեստինի ազատագրման կազմակերպության միջև, որն անցել է Նորվեգիայի հովանու ներքո:

15 Январь 2014 - 09:14 AMT
Министр обороны Израиля Моше Яалон извинился за приписанные ему прессой высказывания с критикой посреднических инициатив госсекретаря США Джона Керри, направленных на урегулирование палестино-израильского конфликта.
Извинения были распространены пресс-службой министра, известного своими правыми взглядами, после того, как администрация США назвала заявления, появившиеся в печати со ссылкой на Яалона, оскорбительными и неприемлемыми в отношениях стратегических союзников.
"У министра обороны не было намерения каким-либо образом оскорбить госсекретаря, и он приносит извинения, если госсекретарь был оскорблен словами, приписываемыми министру", — говорится в сообщении.
Израильские СМИ накануне процитировали Яалона, якобы говорившего, что план Керри "не стоит и бумаги, на которой написан", "не обеспечивая ни мира, ни безопасности". "Мы почувствуем себя в безопасности только тогда, когда Джон Керри получит Нобелевскую премию, и оставит нас в покое", — гласит одно из высказываний, приписанных министру обороны, передает РИА Новости.
По сведениям газеты Haaretz, извинения появились после двухчасового разговора Яалона с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаниягу. "Израиль и Соединенные Штаты имеют общую цель — продвижение мирных переговоров при посредничестве Керри. Мы ценим те колоссальные усилия, которые прикладывает ради этого госсекретарь", — говорится в заявлении пресс-службы Яалона.
Джон Керри 10 раз посетил Ближний Восток с момента своего вступления в должность. Каждый его визит насыщен встречами и переговорами, но результат пока все так же недостижим.
Израильско-палестинские переговоры о статусе Палестины возобновились летом 2013 года под эгидой США. Переговоры основаны на Соглашении в Осло 1993 года, когда прошли двухсторонние секретные переговоры в Осло между Израилем и Организацией освобождения Палестины (ООП) с целью урегулирования израильско-палестинского конфликта, проходившие под эгидой Норвегии.