Լիբանանի վարչապետ Նաջիբ Միքաթին կոչ է արել միջազգային հանրությանը մտածել Սիրիայի տարածքում փախստականների համար անվտանգ ճամբարներ ստեղծելու մասին: «Կոչ եմ անում միջազգային հանրությանը լրջորեն մտածել փախստականների համար անվտանգ ճամբարներ ստեղծելու մասին Սիրիայի տարածքում»,- ասել է նա Քուվեյթում Սիրիայի դոնոր երկրների երկրորդ միջազգային խորհրդաժողովի բացմանը:
Նա նաև նշել է, որ Լիբանանի տնտեսությունը լրջորեն տուժել է Սիրիայի հակամարտությունից, այդ թվում, փախստականների մեծ հոսքից, որն ընդունում է Լիբանանը: «Լիբանանը Սիրիայից փախստականների համար հումանիտար օգնության կարիք ունի, քանի որ այն երկիրն է, որն ընդունում է հարևան պետությունում բախումից փրկվողների հիմնական հոսքը»,- ասել է Միքաթին:
Ըստ ՄԱԿ գնահատականների, Սիրիայում արդեն 2 տարի է քաղաքացիական պատերազմ է: Այդ ընթացքում, ՄԱԿ տվյալներով, ավելի քան 115 հազար մարդ զոհվել է, 13 մլն՝ դարձել փախստական: Ամեն օր մոտ 6 հազար սիրիացի փախստական է դառնում: Սիրիայում հումանիտար օգնության կարիք ունեցողների թիվը գերազանցում է 8 միլիոնը: Հիմնական բեռն ընկնում է Հորդանանի, Իրաքի, Լիբանանի ու Թուրքիայի վրա: Սիրիայի բնակչության ընդհանուր թիվը մինչ հակամարտության մեկնարկը կազմում էր 20 մլն մարդ:

15 Январь 2014 - 09:18 AMT
Премьер-министр Ливана Наджиб Микати призвал международное сообщество задуматься о возможности создания лагерей для сирийских беженцев на территории Сирии. "Я призываю международное сообщество всерьез подумать об организации безопасных лагерей для беженцев на сирийской территории", — заявил ливанский премьер на открытии второй международной конференции стран-доноров Сирии в Кувейте, передает РИА Новости.
Он также подчеркнул, что экономика Ливана серьезно пострадала от конфликта в Сирии, в том числе, из-за огромного числа беженцев, которых принимает Ливан. "Ливан очень нуждается в гуманитарной помощи для беженцев из Сирии, поскольку является страной, принимающей на себя основной поток спасающихся от конфликта в соседнем государстве", — отметил Микати.
По оценкам ООН, за время конфликта в Сирии, начавшегося в марте 2011 года, в этой стране погибли свыше 115 тысяч человек, свыше 13 миллионов бежали в соседние страны или стали беженцами на сирийской территории. Число нуждающихся в гуманитарной помощи в Сирии сейчас превышает 8 миллионов человек. Основная нагрузка по приему беженцев легла на Иорданию, Ирак, Ливан и Турцию. Общая численность населения Сирии до начала конфликта оценивалась в 20 миллионов человек.