15 Հունվար 2014 - 10:43 AMT
Սիրիայի ապագայի մասին միջազգային խորհրդաժողովի շեմին, որին սիրիական ընդդիմության մասնակցությունը հարցականի տակ է, քրդական հարցը կարող է լրացուցիչ դժվարություններ առաջացնել: Երկու միլիոն սիրիացի քրդեր կուտակված են երկրի հյուսիսում: Մարտական գործողությունների գոտուց հեռացած փախստականներից շատերը ապաստան են գտնել Իրաքում ու Թուրքիայում: Թուրք-սիրիական սահմանին քրդերը մշտապես համերաշխության ակցիաներ են անցակցնում Սիրիայում մնացած իրենց եղբայրներին աջակցելով, ինչպես դա տեղի ունեցավ Թուրքիայի խոշորագույն քրդական Խաղաղության ու ժողովրդավարության կուսակցության կոչով կազմակերպված ցույցի ժամանակ:
«Քրդերը ցանկանում են մասնակցել «Ժնև-2»-ին:Տարբեր քրդական միավորումներ բանակցություններ են վարել ու որոշել են համատեղ գործել: Նրանք ձգտում են մասնակցել խորհրդաժողովին որպես առանձին քրդական պատվիրակություն: Եթե դա անհնար լինի, նրանք կոչ են անում Սիրիայի ընդդիմությանը ճանաչել իրենց իրավունքները, և առաջարկում են Ժնև ժամանել սիրիական ընդդիմության պատվիրակության կազմում: Իսկ եթե սիրիական ընդդիմությունը չընդունի քրդերի իրավունքները պաշտպանելու անհրաժեշտությունը, և եթե թույլ չտան կազմել առանձին քրդական պատվիրակություն, ապա նրանք Ժնևի խորհրդաժողովին մասնակցելու իմաստ չեն տեսնում»,-հայտարարել է Խաղաղության ու ժողովրդավարության քրդական կուսակցության ղեկավար Սելահադդին Դեմիրթաշը:
Իրավիճակը նաև բարդանում է նրանով, որ սիրիացի քրդերի շարքերում պառակտում գոյություն ունի: Նրանց մի մասը հակամարտության մեկնարկից ի վեր սատարել է ապստամբներին, իսկ մյուս մասն ակնհայտորեն աջակցել է Բաշար Ասադի ռեժիմին: Թեև, անկախ քաղաքական նախապատվություններից, սիրիացի քրդերը «ընդհանուր թշնամի» ունեն»՝ ծայրահեղականորեն տրամադրված իսլամիստական խմբավորումները, գրում է euronews-ը:
«Տարածաշրջանը, որտեղ բնակվում են Սիրիայի քրդերը, ամեն կողմից շրջապատված է ծայրահեղականների խմբավորումներով, որոնք կապված են «Ալ Քայիդայի» և «Ան Նուսրիի» հետ: Թուրքական սահմանը նույնպես փակ է: Հետևաբար, քրդաբնակ տարածքները հայտնվել են շրջափակման մեջ: Մենք՝ քրդերս, ինքնուրույն ենք օգնություն հայթայթում և փորձում հասցնել այնտեղ, որտեղ դա հարկավոր է, բայց դա հեշտ չէ: Մենք դա անում ենք, քանի որ միջազգային օգնությունն այնտեղ չի հասնում: «Ալ Քայիդան» և մյուս խմբավորումներն ամեն ինչ անում են, որպեսզի օգնությունը չհասնի այն վայրեր, որտեղ քրդերն են ապրում, քանի որ նրանք մեզ հետ մշտական պայքարի մեջ են»,-ասել է BDN առաջնորդը:
Սիրիական կարգավորման «Ժնև-2» միջազգային խորհրդաժողովը կանցնի երկու փուլով: Այն կմեկնարկի հունվարի 22-ին շվեյցարական Մոնտրյո քաղաքում, իսկ հետո հունվարի 24-ին կշարունակվի Ժնևի Ազգերի պալատում: Քրդերը Սիրիայի խոշորագույն ազգային փոքրամասնությունն են՝ կազմելով բնակչության 9 տոկոսը: Սիրիայի տարածքում քրդերը հիմնականում կոմպակտ են բնակվում՝ հյուսիսում ու հյուսիս-արևելքում, այդ շրջանները ոչ պաշտոնապես կոչում են «Սիրիական Քրդստան»: Սիրիացի քրդերի մեծ մասը ձգտում են քաղաքական ինքնավարության: Կան նաև քաղաքական անկախություն պահանջող շրջանակներ: Քաղաքացիական պատերազմի ընթացքում սիրիական կառավարական զորքերը լքեցին քրդաբնակ տարածքներից շատերը, ինչը խթանեց քրդերի ինքնակառավարման աճը:

Накануне международной конференции о будущем Сирии, участие в которой сирийской оппозиции остается под вопросом, курдский вопрос может создать дополнительные трудности. Два миллиона сирийских курдов сконцентрированы на севере страны. Многие из них бежавшие из зоны боевых действий нашли убежище в Ираке и Турции. На турецко-сирийской границе курды постоянно проводят акции солидарности со своими собратьями, оставшимися в Сирии, как это было во время манифестации, проведенной по призыву крупнейшей в Турции курдской Партии мира и демократии.
“Курды хотят принять участие в “Женеве 2”. Различные курдские объединения провели переговоры и решили действовать совместно. Они стремятся принять участие в конференции как отдельная курдская делегация. Если это окажется невозможным, они призывают сирийскую оппозицию признать их права, и предлагают приехать в Женеву в составе делегации сирийской оппозиции. Если же сирийская оппозиция не признает необходимость защищать права курдов, и если создать отдельную курдскую делегацию не позволят, то смысла участвовать в Женевской конференции они не видят”, – заявил глава курдской Партии мира и демократии (BDN) Селахаттин Демирташ.
Ситуация осложняется еще и тем, что в рядах сирийских курдов существует раскол. Часть из них с начала конфликта в стране поддерживала повстанцев, в то время как другая часть откровенно защищала режим Башара Асада. Впрочем, у сирийских курдов, независимо от их политических предпочтений, существует “общий враг” – радикальные исламистские группировки, пишет euronews.
“Регион, где проживает курдское население Сирии, окружен, зажат со всех сторон радикальными группировками, которые связаны с “Аль-Кайидой” и “Ан-Нусрой”. Турецкая граница также закрыта, поскольку там выставлены блокпосты. Следовательно, территории, населенные курдами, оказались в блокаде. Мы, курды, самостоятельно собираем помощь и пытаемся доставить ее туда, где она нужна, хотя это очень непросто. Мы делаем это, потому что международная помощь туда не попадает. “Аль-Кайида “ и другие группировки делают все, чтобы помощь не дошла до тех мест, где живут курды, ведь они находятся с нами в постоянной борьбе”, – подчеркнул лидер BDN.
Курды являются крупнейшим этническим меньшинством в Сирии (численность курдов составляет примерно 9 % населения страны).На территории Сирии курды в основном проживают компактно в регионах северной и северо-восточной части страны, неофициально именуемых «Сирийский Курдистан». Крупнейшие города, населенные преимущественно курдами — Эль-Камышлы, Хасеке и Айн-эль-Араб в мухафазе Халеб близ турецкой границы. У значительной части сирийских курдов есть стремление к политической автономии, подобно Иракскому Курдистану в Ираке, также есть круги, ориентированные на полную политическую независимость. В ходе гражданской войны в Сирии, сирийские правительственные войска оставили многие места компактного проживания курдов, что стимулировало рост самоуправления курдов.