16 Հունվար 2014 - 08:03 AMT
Սիրիայի անցումային կառավարությունը պետք է ձևավորվի «Ժնև-2»-ից հետո, դոնոր երկրների խորհրդաժողովում հայտարարել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը: «Հուսով եմ, որ Ժնևի խորհրդաժողովի արդյունքում անցումային կառավարություն կստեղծվի»,- ասել է ՄԱԿ ղեկավարը՝ հավելելով, որ երկրի ամենալուրջ հումանիտար մարտահրավերը սովն է:
Բնակչության կեսից ավելին, ըստ Պան Գի Մունի, շտապ հումանիտար օգնության կարիք ունի: Բացի այդ նա նշել է, Սիրիայի բուժհաստատությունների մոտ 40 տոկոսը փակվել է հակամարտության հետևանքով, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Մինչդեռ հունվարի սկզբին Սիրիայի տեղեկատվության նախարար Օմրան ազ Զոուբին, պարզաբանելով Դամասկոսի պաշտոնական դիրքորոշումը, հայտարարել էր, որ Սիրիայում կոալիցիոն կառավարություն կստեղծվի, «ոչ թե իշխանության անցումային մարմին, ինչպես Իրաքում ամերիկյան օկուպացիայի ժամանակ»:
Ըստ նրա, «բանակցությունները Շվեյցարիայում ոչ մի հանգամանքներում չեն անցնի ամերիկյան, թուրքական կամ սաուդյան-ֆրանսիական օրակարգով»: Սիրիայի պտավիրակությունը, ասել է Ազ Զոուբին, Ժնև կմեկնի արդյունքի հասնելու համար, որը բխում է ազգային շահերից: Բացի այդ, այնտեղ ընդունված ցանկացած փաստաթուղթ ուժ չի ունենա, եթե սիրիացի ժողովրդի հավանությունը չստանա հանրաքվեում:
Ազ-Զոուբին նշել է, որ եթե «Ստամբուլի կոալիցիան» ձախողի Ժնևի խաղաղ խորհրդաժողովի անցկացումը, ապա «միջսիրիական երկխոսությունը, միևնույն է, կկայանա և կանցնի Դամասկոսում»:

16 Январь 2014 - 05:11 AMT
Переходное правительство в Сирии должно быть сформировано после проведения конференции "Женева-2". Об этом заявил генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун на конференции стран-доноров по оказанию гуманитарной помощи сирийским беженцам. "Надеюсь, что результатом конференции в Женеве станет переходное правительство", – сказал административный глава Объединенных Наций. Он подчеркнул также, что самым серьезным гуманитарным вызовом для страны является голод. Более половины населения, по словам Пан Ги Муна, нуждаются в срочной гуманитарной помощи. Кроме того, 40% медицинских учреждений в Сирии были закрыты за время вооруженного конфликта, отметил генсек ООН, пишет ИТАР-ТАСС.
Между тем в начале января министр информации Сирии Омран аз-Зоуби, поясняя официальную позицию Дамаска, заявил, что в Сирии будет создано широкое коалиционное правительство, а "не переходный орган власти, как во времена американской оккупации в Ираке".
По его словам, "переговоры в Швейцарии ни при каких обстоятельствах не пойдут по американской, турецкой или саудовско-французской повестке дня". "Сирийская делегация, – сказал аз-Зоуби, – поедет в Женеву для того, чтобы добиться результата, отвечающего национальным интересам. Кроме того, любой принятый там документ не будет иметь силы, если его не одобрит на всеобщем референдуме сирийский народ".
Аз-Зоуби подчеркнул, что если "стамбульская коалиция" сорвет проведение конференции по мирному урегулированию в Женеве, то "межсирийский диалог все равно состоится и пройдет в Дамаске".