Սիրիայում սպանվել է Ադրբեջանի ևս մեկ քաղաքացի: Ըստ ԱՊԱ-ի, այդ մասին են հայտնում ապստամբներին պատկանող կայքերը: Ինչպես հայտնի է դարձել, «Ալ Նուսրա ճակատ» խմբավորման շարքերում Բաշար Ասադի դեմ կռվող «Աբու Զար Ազերի» մականունով ադրբեջանցին սպանվել է հունվարի 14-ին կառավարական ուժերի կողմից Համա գավառում: Սպանվածի իսկական անունը չի հրապարակվում:
Սիրիայում իրավիճակի սրումից հետո մի խումբ ադրբեջանցի քաղաքացիներ մեկնեցին այնտեղ և մասնակցում են մարտերին տարբեր խմբերի կազմում:
Հակամարտության ընթացքում Սիրիայում ընդհանուր առմամբ մոտ 100 ադրբեջանցի է զոհվել: Նրանց բազմաթիվ լուսանկարներն ապստամբները զետեղում են սոցիալական կայքերում:
Ըստ տարբեր տվյալների, Սիրիայում ապստամբների կողմից նախագահ Ասադի դեմ մոտ 250 ադրբեջանցի է կռվում: Պատերազմի ընթացքում սպանվել է մոտ 100 ադրբեջանցի: Անցյալ տարվա մայիսին Սիրիայում կռվող ադրբեջանցիները հանդես եկան հերթական տեսաուղերձով՝ կոչ անելով հայրենակիցներին «ջիհադ անել Սիրիայում»:
2011 թ. մարտին սկսված հակամարտության ընթացքում Սիրիայում զոհվել է շուրջ 125 հազար մարդ, մոտ 2 միլիոնը փախստական են դարձել սիրիական տարածքում, չորս միլիոն մարդ տեղահանված անձինք են: Փախստականների ընդունման հիմնական բեռն ընկել է Հորդանանի, Իրաքի, Լիբանանի ու Թուրքիայի վրա: Իսլամիստական խմբավորումների նպատակն է շարիաթի օրենքներով պետության ստեղծումը:

16 Январь 2014 - 05:27 AMT
В Сирии убит еще один гражданин Азербайджана. По сообщению АПА, об этом сообщают сайты, принадлежащие повстанцам.
Как стало известно, сражавшийся в рядах группировки «Фронт Аль-Нусра» против Башара Асада азербайджанец по прозвищу «Абу Зар-Азери» был убит 14 января правительственными силами в провинции Хама. Настоящее имя убитого не разглашается.
После обострения ситуации в Сирии, группа азербайджанских граждан, отправившись в эту страну, начала участвовать в боевых действиях в составе различных формирований.
За время конфликта в Сирии погибло, в общей сложности до 100 азербайджанцев. Их многочисленные фото размещается повстанцами в социальных сетях.
По разным данным, в Сирии на стороне повстанцев, против президента Башара Асада воюет около 250 азербайджанцев. За все время войны было убито около ста выходцев из Азербайджана. В мае прошлого года воюющие в Сирии азербайджанцы выступили с очередным видеообращением, в котором призвали соотечественников совершать «джихад в Сирии».